Mısır’da bulunan İHH heyetinden uyarı; ‘Gözaltına alınanların akıbeti belli değil’
Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin askeri darbe ile görevinden alınması ve darbeye karşı koyan insanların barışçıl gösteriler yapmak için meydanlara inmesi Mısır’da hareketli günler yaşanmasına sebep oluyor.
Afrika, Mısır 12.07.2013

Bölgede yaşananları yerinde gözlemlemek için İHH İnsani Yardım Vakfı içerisinde hukukçuların da bulunduğu bir ekibi Mısır’a gönderdi. Mısır’da çeşitli görüşmeler yapan Rabiat’ül Adevviye meydanında bulunan İHH ekibi Mısır’da yaşanan hukuksuzluklara karşı uluslar arası mekanizmalara, uluslar arası insan hakları örgütlerine ve sivil kuruluşlara çok ciddi sorumluluk düştüğünü belirterek çağrıda bulundular.

Uluslararası sivil bir insani yardım ve insan hakları kuruluşu olarak, bu endişe verici gelişmelere binaen hukukçuları da içeren İHH heyeti Mısır’da görüşme, temas, yerinde tespitler gerçekleştirmiştir. İHH heyeti bu tespitlere dayanarak mevcut durumu insan hakları açısından genel olarak şu şekilde ifade etmektedir: ‘Askeri darbe ile “demokratik” haklarının gasp edilmesinden kaynaklı genel bir hak ihlali yaygın şikayeti, sivillerin katledilmesi, liderler dahil olmak üzere 1000’in üzerinde bilinen tutuklunun bulunması, tutulan hiç kimse ile görüşme ve nerede tutulduklarına dair bir bilginin bulunmaması, haberleşmenin önlenmesi, yayın yasağı, yabancı gazetecilerin tutulması ve kötü muamelede bulunulması ve diğer askeri darbe rejimlerinde görülen ihlallerin var olduğu açıkça tespit edilmiştir.’

‘Bütün bu ihlallerin önlenmesi ve giderilmesi için uluslar arası mekanizmalara, uluslararası insan hakları örgütlerine, sivil kuruluşlara çok ciddi sorumluluk düşmektedir. Mısıra acilen insan hakları gözlemcilerinin gelmesi, tutulan kişilerin akıbeti hakkında temas ve girişimlerde bulunması gerekmektedir.’

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.