Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Mısır'da Muhammed Mursi'ye Yapılan Darbenin 1. Yıldönümü

Mısır’da 25 Ocak 2011’de başlayan ve hızlı bir şekilde otokratik Hüsnü Mübarek rejimine son veren Şubat 2011 devrimi, sadece Mısır’da değil tüm İslam dünyasında büyükbir sevinçle karşılandı.

Mısır gibi Arap dünyasına liderlik eden bir ülkede seçimlerle gelen yeni süreç umut vericiydi. Parlamento için üç aşamada yürütülen seçim süreci Ocak 2012’de tamamlandı. Seçimlerde Muhammed Mursi liderliğindeki Hürriyet ve Adalet Partisi ile Nur Partisi mecliste çoğunluğu sağladı. 24 Haziran’da yapılan başkanlık seçimlerinde de muhalif partilerin boykotuna rağmen Hürriyet ve Adalet Partisi lideri Muhammed Mursi oyların %51,7’sini alarak devlet başkanı seçildi.

Mursi yönetimi, siyasi hayatı yargı ve bürokrasinin dışına çıkarabilmek için Mübarek rejiminin kalıntıları ile çetin bir mücadeleye girişti ve bu doğrultuda oldukça radikal kararlar aldı. Mursi, daha fazla siyasi katılım ve iş birliği için tüm çevrelere diyalog çağrısında bulundu. Ancak Mursi yönetiminin iş yapma kapasitesi, imtiyazlarını kaybetmek istemeyen eski rejimden nemalanan çevrelerle parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hezimete uğrayan liberal, laik ve sol çevrelerin koalisyonundan oluşan bir yapı tarafından sürekli engellendi. Aleyhinde bilinçli bir itibarsızlaştırma kampanyası yürütülen Muhammed Mursi’nin görevinin birinci yılında Tahrir Meydanı, Mursi’nin görevini bırakmasını isteyen bu koalisyonun gösterilerine sahne oldu.

1 Temmuz’da Mısır ordusu 48 saat süre vererek ülkedeki siyasi krize son verilmesini, aksi takdirde yönetime el koyacağını ilan etti. 3 Temmuz’da Mısır Genelkurmay Başkanı Abdelfettah Sisi yanına aldığı el-Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Kıpti Patriği Tovadros, selefi Nur Partisi temsilcisi Muhammed Abdulaziz, Muhammed el-Baradey ve askerî yetkililerle birlikte Mısır’ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevden düşürüldüğünü açıkladı. Böylece 25 Ocak 2011’de başlayan dönüşüm süreci Mısır’da 3 Temmuz 2013 günü yapılan askerî darbeyle son buldu.

Mursi’nin düşürülmesini izleyen günlerde Müslüman Kardeşler Teşkilatı ile darbe karşıtı grupların liderleri bir bir tutuklanmaya başlandı. Darbe karşıtı çizgide yer alan tüm ulusal görsel, işitsel, yazılı ve internet yayın organları kapatıldı. İnsan Hakları Ulusal Konseyi üyesi, Mısır’ın tanınmış avukatlarından Abdulmunaim Abdulmaksut tutuklanan Adalet ve Hürriyet Partisi liderlerini ziyaret için gittiği Tora Cezaevi’nde şiddet olaylarını teşvik ettiği iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandı.

Bu gelişmeler üzerine darbe karşıtları sokaklara dökülerek oturma eylemleriyle sivil bir direnişe başladı. 50 gün boyunca Mısır’ın Giza, İskenderiye, Kahire, Ariş, Port Said başta olmak üzere sekiz büyük şehrinde milyonlarca insan kararlı bir şekilde ve sağduyuyla darbeye karşı tepkilerini dile getirdi. Giza’da Nahda Meydanı, Kahire’de Rabiatu’l-Adeviye Meydanı darbe karşıtı gösterilerin sembolleri oldu. Gösteriler, seçilmiş bir devlet başkanının yine seçimle de değil darbe ile alaşağı edilmesine karşı çıkan toplumun tüm kesimlerini bir araya getirdi.

8 Temmuz’da, Mısır ordusu, Kahire’de Cumhuriyet Muhafızları binası önünde oturma eylemi yapan protestoculara ateş açtı. Açılan ateşte en az 50 kişi hayatını kaybetti. 27 Temmuz’da Rabiatu’l-Adeviye Camii önünde kamp kuran protestoculara Baltacılar ve askerler saldırdı; en az 80 kişi öldü. al-Akhbar gazetesi muhabiri Ahmed Abdel Gawad, Rassd haber foto muhabiri Mosab al-Shami, SkyNews kameramanı Mike Dean, XPRESS gazetesi muhabiri Habeeba Abdelaziz Kahire’de gösterileri takip ettikleri sırada güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatlarını kaybetti.

11 Ağustos’ta Mısır güvenlik güçleri ikinci bir ültimatom yayınlayarak Kahire Rabiatu’l-Adeviye Meydanı ve Giza Nahda Meydanı’nın boşaltılmasını istedi. 14 Ağustos’ta meydanlardaki kampları zor kullanarak dağıtan ordu ve güvenlik güçlerinin saldırılarında yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi. 16 Ağustos’ta tüm ülkede gerçekleştirilen protestolara ordunun müdahalesi neticesinde en az 173 kişi hayatını kaybetti. 17 Ağustos’ta, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 700 göstericinin yanlarında cesetlerle birlikte mahsur kaldığı Kahire’de Fetih Camii 24 saat boyunca Mısır ordusu ve Baltacılar tarafından muhasara edildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderleri teker teker tutuklanmaya başlandı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın verdiği bilgilere göre askerî darbenin ilk 50 gününde 6.181 kişi öldü, 25.552 kişi yaralandı, 18.565 kişi tutuklandı. Olaylar sırasında altı gazeteci görevleri başında öldürüldü. Canlı yayınlarda izlenen katliam görüntüleri Avrupa Birliği ve ABD’yi harekete geçirmeye yetmedi. Batı dünyası Mısır’da yapılan darbeye darbe diyemeyerek katliamların sorumluluğunu paylaştı. Bugün Mısır’da hukuksuzluklar ve toplu idam kararlarının yanı sıra yargısız infazlar, ev baskınları, faili meçhuller, gözaltında işkenceler televizyon ekranlarına yansımasa da hâlâ devam ediyor.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Burslarından artırıp bir yetime hami oldular
Türkiye’nin, kendi ülkelerinde açtığı sınavlara girerek burslu bir şekilde İstanbul’da imam hatip okumaya hak kazanan 26 farklı ülkeden 33 öğrenci, aylık burslarından artırarak 3 yıldır bir yetimin sponsorluğunu üstleniyor.
17.01.2020
19 ilde öğrencilere destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, 19 ilde eğitim öğretim hayatına devam eden yaklaşık 50 bin ortaokul öğrencisine yardımcı ders kitabı ve akıllı defter dağıttı.
30.12.2019
“Sanat ve İyilik Buluşması”
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Sanat ve İyilik Buluşması”na yaklaşık 70 sanatçı katıldı.
07.12.2019

SON HABERLER

 • Elazığ için acil yardım
  25.01.2020
  Elazığ’da meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremin ardından İHH Arama Kurtarma, toplam 244 kişiden oluşan ve 23 ilden yola çıkan ekiplerini AFAD koordinasyonundaki çalışmalara dahil olmak üzere Elazığ ve Malatya'ya sevk etti. Ekipler aynı zamanda yardım malzemelerini de depremzedelere ulaştırdı.
 • Başkan Yıldırım’dan İdlib çağrısı
  04.01.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye’nin İdlib ilinin güney kırsalından göç eden ailelerin yerleştirildiği kampı ziyaret ederek savaş mağduru siviller için acil yardım çağrısında bulundu.
 • Kudüs için ‘Umut Cuması’
  24.01.2020
  STK'lar, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri'ye Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırma cezası veren İsrail'i protesto etmek için İstanbul’da Fatih Camii’nde ve tüm Türkiye’de sabah namazında bir araya geldi.
 • İdlib'e 10 bin briket ev hedefi
  23.01.2020
  İHH, İdlib’de çadır kentlere alternatif olarak briket ev inşasına başladı. Türkiye kamuoyunda ciddi bir etki uyandıran briket ev projesinde İHH’nın hedefi ilk etapta 10 bin aileyi sıcak yuvaya kavuşturmak.
 • Öğrencilerden İdlib’e 71 briket ev
  23.01.2020
  130 yetimin sponsorluğunu üstlenerek Türkiye’deki iyilik yarışında ilk sıraya yükselen Özel İstanbul Medeniyet İlkokulu-Ortaokulu, İdlib’deki drama sessiz kalmayarak öğrenci, öğretmen ve velilerin gayretiyle toplamda 71 adet briket evi İHH’ya bağışladı.