Mısır'daki katliam Eminönü'nde protesto edildi
Mısır Halkı İle Dayanışma Platformu önderliğinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine gruptakiler, Eminönü Meydanı'nda bir araya geldi.
Mısır 18.08.2013

Ellerinde Türk, Mısır, Filistin ve Suriye bayrakları ile Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin fotoğrafları bulunan gruptakiler, sık sık tekbir getirdi.

Mısır'daki katliama tepki gösterileri

"Darbeciler yenilecek, İslami hareket kazanacak", "Defol Sisi, yanındayız Mursi", "Darbeci firavunlar, döktükleri kanda boğulacak" yazılı dövizler taşıyan gruptakiler, zaman zaman da "İslami hareket engellenemez", "Her yer Mısır, her yer direniş", "İhvan'a selam, direnişe devam", "Şehit Esma yolun, yolumuz" şeklinde slogan attı.

"Savaşı büyütüyorlar"

Eylemde konuşan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, eyleme katılım çağrısına cevap verenlere teşekkür etti.

[video-379]

Kendilerine, Mısır'ın iç işlerine karışmama tavsiyesinde bulunanların olduğunu belirten Yıldırım, "Kahire'ye, Halep'e atılan kurşun, Şam'a atılan bomba; Ankara'ya, Diyarbakır'a, Edirne'ye atılmıştır. Suriye, Mısır ve Filistin'de şehitler verdik. Toprağa düştük, kanımız aktı, toprağı suladık, bereket verdik. Birken bin olduk. Şimdi milyonlar oluyoruz. Sonra da her zulüm toprağına yürüyeceğiz, özgürleştireceğiz" diye konuştu.

Yıldırım, Mısır'daki şehit sayısının belirtilenden daha fazla olduğunu dile getirdi.

Amerika'nın demokrasi anlayışını eleştiren Yıldırım, şöyle devam etti:

"Savaşı büyütüyorlar. Bütün İslam topraklarına yayıyorlar. Bizim önümüzde imtihanlar var. Gerekirse şehit veririz ama köleliği kabul etmeyiz. Bütün partilere, cemaatlere ve derneklere sesleniyorum; biz Bosna'yı, Çeçenistan'ı, Irak'ı, Afganistan'ı, Suriye'yi ve Mısır'ı gördük. Hepsinde ortak bir şey vardı. Bombaları attıkları zaman 'bu bomba örtülü kadını öldürsün' demiyorlardı. Açığına da örtülüsüne de atıyorlardı. Laik olana da İslamcısına da atıyorlardı. Onun için düşünceniz ne olursa olsun, babanız Müslümansa siz onlar için bir damla petrol kadar değerli değilsiniz."

Yıldırım, İHH'nın Mısır ve Suriye'ye destek verdiği için terör örgütü listesine sokulmak istendiğini belirterek, "En son bu kervana kim katıldı? Şu an Avrupa ve Balkanlar'da televizyon ve gazeteler bizim terörizme finans sağladığımızı yayınlıyor. Kim yaptı bu yalan haberi biliyor musunuz? Fars Haber Ajansı yaptı. Bütün Müslümanlar kardeştir. Mezhep ayrımı da yapmıyorum. Masum olan bütün insanları seviyoruz. Ancak ilginç bir şey; İsrail'in, Amerikalıların dediğiyle Fars Haber Ajansı'nın dediği aynı oluyorsa bu Fars Haber Ajansı'nda bir İsrail damarı var demektir. Kendilerini uyarıyorum; Amerika'dan korkmadığmız gibi Fars Haber Ajansı'nın içindeki birkaç çapulcudan da korkmuyoruz" ifadelerini kullandı.

"Arkasından ağlanacak birileri varsa onlar katillerdir"

Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak da Mısır'da yaşanan sürecin bir imtihan olduğunu belirterek, "Arkasından ağlanacak birileri varsa onlar katillerdir. Biz ölümden korkmuyoruz. Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Onlar Rableri katında diridirler" diye konuştu.

Batı demokrasisini eleştiren Dilipak, şöyle devam etti:

"Batının demokrasi vaatlerinin arkasındaki yalan, 'Gezi'de, Gazze'de, Suriye'de ortaya çıktı. Şimdi de Mısır'da ortaya çıkıyor. Günde 10 saat yayın yapanlar, Suriye'ye, Filistin'e kör. Böyle bir demokrasiye kabul etmiyoruz. Mısır'daki İhvan, bizim kardeşimiz. Mursi bizim kardeşimiz. Mısır halkına, iradelerine saygı gösterilmesini istiyoruz."

Dilipak, Mısır, Suriye, Filistin ve Türkiye'nin "tek cephe" olduğunu aktararak, topyekün bir savaş açıldığını ve savaşın da din ve kimliğe yönelik olduğunu kaydetti.

Uzun soluklu bir mücadeleye hazır olduklarını vurgulayan Dilipak, "Mısır'daki direniş emparyalizme karşıdır. Çevredeki hainlerin kimler olduğu ortaya çıktı" dedi.


"Mısırlılar özgürlükleri için sokaklarda"

"Mısır Darbe Karşıtı Gençler" oluşumunun sözcüsü Erva Tavel ise Mısır halkının sadece özgürlüğünü ifade etmek için sokaklara çıktığını söyledi.

Darbecilerin, sivillere silahla ateş ettiğini dile getiren Tavel, şu ana kadar binlerce kişinin öldüğünü ve 15 binden fazla kişinin de tutuklandığını kaydetti.

Tavel, Türkiye'nin verdiği desteğin kendilerini onurlandırdığını ifade ederek, "Türkiye'nin Mısır'ın iç işleri karıştığını söyleyenler, asıl Mısır'ın kendi iç işlerine karışıyor" dedi.

Eylem, gruptakilerin bir süre daha tekbir getirmesi ve slogan atmasının ardından sona erdi.

Yapılan eylemi farklı bir açıdan daha büyük fotoğraflarla okumak isterseniz Başka Hayatlar bloguna göz atabilirsiniz. http://www.baskahayatlar.com/?p=107

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.