Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Moro barış sürecinde kritik aşama

Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında başlatılan barış sürecini denetlemek üzere 2013’te kurulan Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT) sahaya iniyor.
14.02.2014 Gönüllü - İYD Moro

İHH’nın da içinde yer aldığı Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT)’nin Moro barış sürecine katkıları devam ediyor. Filipinler Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında imzalanan barış anlaşmalarının şartlarının hayata geçirilmesiyle ilgili gözlem ve değerlendirmelerde bulunmakla görevli Bağımsız Gözlemci

Heyeti şubat ayının ikinci yarısından itibaren çalışmalarını sahada sürdürecek.

Avrupa Birliği Eski Filipinler Büyükelçisi Alistair Mac Donald’ın başkanlık ettiği heyetin üyeleri arasında İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, Mindanao İnsan Hakları Eylem Merkezi Başkanı Zainuddin Malang, Asya Vakfı Ülke temsilcisi Steven Rood ve Barış Enstitüsü Başkanı Gaston Z. Ortigas bulunuyor.

16 Şubat 2014 Pazar günü bölgeye gidecek olan İHH Başkan Vekili Hüseyin Oruç konuyla ilgili yaptığı açıklamada taraflar arasındaki barış müzakereleri sonucunda önemli bir mesafe kaydedildiğini aktardı. Oruç, şubat ayının ikinci yarısını Moro’da geçirecek olan Gözlemci Heyetin imzalanan barış anlaşmasının yükümlülüklerinin uygulanma safhasını bizzat sahada gözlemleyeceğini kaydetti.

Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT); Filipinler Hükümeti (GPH) ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında imzalanan barış anlaşmasının uygulanma sürecini gözlemlemek amacıyla, 15 Ekim 2012’de Bangsamoro’da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma çerçevesinde kurulmuştu.

Masrafları Avrupa Birliği’nin verdiği bir fondan karşılanan bağımsız bir kurum olan TPMT, iki ayda bir veya gerektiğinde toplanarak, başta Bangsamoro’daki Genel Çerçeveli Anlaşma ve ekleri olmak üzere Moro barış sürecinin tarafları arasında imzalanan bütün anlaşmaların uygulanmasını gözlemleyip değerlendirmelerde bulunuyor.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
  21.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı içerisinde 22 ülkede bin 311 adet su kuyusunu hizmete açtı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte 525 bin kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere yemek dağıtımı
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.