Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Moro Lideri Hacı Murat İbrahim İHH'daydı

Moro Kurtuluş Cephesi Lideri Hacı Murat İbrahim İHH'da basın mensuplarıyla bir araya geldi.
İstanbul ve Ankara’da bir dizi görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri Hacı Murat İbrahim İHH İnsani Yardım Vakfı’nda basın mensuplarıyla buluştu.
 
Filipinler’de 40 yıldır devam eden ve 120 bin kişinin ölümüne sebep olan Filipinler Devleti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi arasındaki savaş geçtiğimiz aylarda son bularak barış antlaşması imzalanmıştı. Bazı dönemlerde kesintiler olmasına rağmen yaklaşık 15 yıl süren müzakerelerin ardından her iki taraf barış için antlaşma sağlamış, ülkenin güneyinde özerk bölge kurulmasını öngören bir yol haritası üzerinde mutabakata varılmıştı.
 
Yaşanan bu gelişmelerin ardından İstanbul ve Ankara’da bir dizi görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye gelen Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri Hacı Murat İbrahim İHH Genel Merkezi’nde basın mensuplarıyla buluştu.
 
[videoGaleri-311]
 
Barış anlaşmasının detayları ve Filipinler’de İslami hareketin geleceği hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İbrahim, konuşmasına Türk medyasına ve toplantıya ev sahipliği yapan İHH'ya teşekkür ederek başladı.
 
Moro halkının 40 yıldır devam eden özgürlük mücadelesinin şu ana kadarki ikinci lideri olan Hacı Murat İbrahim bugün gelinen noktayı "1973'te başladığımız mücadelemize 2012 yılına kadar devam etmek zorunda kaldık. Nihayet vardığımız bu anlaşma gereği halkımız tarafından seçilen bir hükümet ve anayasa ile yönetileceğiz. Tam bağımsız bir devlet olmasak da Bangso Moro devleti ve Filipinler devleti arasında bir yönetim paylaşımına gidilecek.” sözleriyle aktardı.
 
Basın mensuplarının soruları üzerine özgürlük mücadelesiyle geçen hayatına da değinen İbrahim yaşadıklarını şöyle ifade etti: “Annemi 1, babamı ise 9 yaşındayken kaybettim, 21 yaşında cepheye katıldım, o zamandan beri eşimle birlikte ormanda yaşadık. Yakın zamana kadar normal bir hayat yaşamadım ve bu zor bir hayattı. Şimdi halkımla beraber yeni hayatımıza alışıyoruz. 1968'de halkım Filipinler ordusu için savaşmasına rağmen devlet radikal Hıristiyanların etkisiyle bize karşı etnik temizlik başlattı. İlk başta bizi radikal terörist ilan ederek Filipinler hükümeti bizimle hiç bir anlaşmaya oturmadı ancak etnik temizliğe devam etti. Şu an Filipinler hükümeti de biz de bu barışın sorunsuz bir şekilde tesis edilmesini istiyoruz.”
 
“Türkiye barış sürecinin inşasında bize çok yardımcı oldu”
 
Moro halkının soykırım amacıyla zulme uğradığı, şiddet ve toplu ölümlere maruz kaldığı için silahlanmak zorunda kaldığını vurgulayan Hacı Murat İbrahim, “Anlaşma yapılmasına rağmen mücadelenin bitmediğinin ancak yeni dönemin kendisine has mücadele yöntemlerinin olduğunun farkındayız.” dedi.
 
İbrahim sözlerine şöyle devam etti: “40 yıldan beri savaşlarla tarumar olmuş ülkemizin kalkınması için Müslüman ve uluslararası dost devletlerle yardım için görüşüyoruz. Müslüman ülkelerden Malezya barış sürecinde ve sonrasında bize en çok yardımcı olan ülke. Türkiye de Suudi Arabistan ve Japonya ile beraber barış sürecinin inşasında bize çok yardımcı oldu.
 
Bu anlaşma imzalandıktan sonra Filipin hükümeti ve Moro Kurtuluş Cephesi arasındaki savaş tamamen sona ermiş durumda. Hem Filipinler halkı hem de Moro halkı barış için son derece istekli ve sevinçli. Son olarak kardeş Türkiye halkını Moro'daki kardeşlerine destek olmak için yardıma çağırıyoruz.”
 
Barış süreci ve sonrasına ilişkin olarak “Normalleşmek tabii ki bir süreç istiyor. 40 yıllık bu savaşta bir kaç kuşak şiddete katliama maruz kalarak büyüdü. Hep birlikte bu savaş psikolojisini geride bırakmak için gerekli adımları atacağız.” diyen Moro İslami Kurtuluş Cephesi Lideri Hacı Murat İbrahim, basın mensuplarının sürdürdükleri silahlı mücadele hakkındaki sorularını ise şöyle cevapladı: “İslam'da kati olarak yasaklandığı için silahlı kuvvetlerimiz asla sivilleri hedef almadı. Birliklerimize asla kadın, çocuk ve yaşlıları hedef almayacaksınız evleri yakıp yıkmayacaksınız dedik. İslami kurallara ve evrensel insan haklarına göre hareket ettik; böylelikle bize terörist diyenleri haksız çıkardık.”
 
 

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
  21.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı içerisinde 22 ülkede bin 311 adet su kuyusunu hizmete açtı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte 525 bin kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere yemek dağıtımı
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.