Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

MotoBosna Sakarya’dan yola çıktı

İHH İnsani Yardım Vakfı, Srebrenitsa katliamının yıl dönümünde MotoBosna ekibi ile Sakarya’dan Bosna Hersek’e kadar konvoy başlattı. Konvoy başlangıcına Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu katıldı.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile PTT'nin de destek verdiği MotoBosna organizasyonu, Srebrenitsa katliamını gündeme getirmek ve anma törenlerine katılmak için Sakarya’dan yola çıktı. Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Srebrenitsa için yola çıkan motorcuları Sakarya'dan uğurladı.

Konvoy, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bulunan Kenan Sofuoğlu Yarış Pisti’nden başladı. Konvoyun başlangıcını Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu yaptı.

kenan.jpeg

“Bu tarz projelerde olmak her zaman istiyorum”

Konvoy öncesi bir açıklama yapan Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, “Bu projeyle alakalı motorcuların Srebrenitsa Katliamı ile alakalı yollara çıkacağını ve Bosna’ya motosikletlerle beraber gidilecek denildiği zaman, bende tabi ki bu projenin bir kısmında olmak istedim” dedi. Henüz katılma şansı bulunmadığını, kariyerini tamamladıktan sonra bu turlara katılabileceğini söyledi.

“Bu tarz projelerde olmak her zaman istiyorum, özellikle bu çok önemli 1995 yılında yapılan bu katliamda kadın, erkek ve çocuk demeden Müslümanların katledilmiş olduğunu unutmamak, unutturmamak gerek. 11 Temmuz günü 500 civarında motor bekleniyor Bosna’ya. Bende bunlardan biri olmak isterdim ama inşallah ileride olmak isterim. Bu konuda üzerimize düşeni yapmamız gerekir. Ben bugün burada startı vereceğim inşallah. Bizim pistimizde bir tur atacağız ve daha sonrasında da yola çıkacak olan ekibe Sakarya’ya kadar eşlik etmek istiyorum. Bu projede amacına ulaşan bir proje olur ve güzel bir ses getirir inşallah.

Bu projede, bu yolculuğu yapacak olan motorculara da çok teşekkür ediyorum. Çünkü yıllar önce motorcular hep farklı biliniyordu. Ama biz bunu değiştirmeye başladık, inşallah böyle projelerde motorcu arkadaşları daha sık görürüz. Bende bu konuda yolculuk etmeyi çok istedim, o yüzdende bugün burada startı yapıyoruz.”

durmus.jpeg

“Bu sıcaklığı yaşatmak durumundayız”

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın ise yaptığı konuşmada, “Srebrenitsa’yı anma etkinliklerine, Türkiye’den katılıyoruz” dedi. 11 Temmuz 1995 yılında Avrupa’nın göbeğinde, Dünya’nın gözü önünde bir katliam gerçekleştirildiğini söyleyen Aydın, şöyle konuştu:

“Bosna’da 8 bin 372 Müslüman, Boşnak, çocuk, kadın, genç, yaşlı katledildi. Ve tüm dünya buna sessiz kaldı, Birleşmiş Milletler dâhil, Hollandalı askerler dâhil. Ve bu acı hala daha yaşanıyor. Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 500 motosikletin katılımıyla gerçekleştireceğimiz bir organizasyonu başlatıyoruz. İnşallah Akyazı’da bulunan Kenan Sofuoğlu’nun pistinden startımızı vereceğiz. Bosna-Hersek’e gittiğinizde, Makedonya’ya gittiğinizde Balkanların her köşesine gittiğinizde kendinizden bir parça hissedersiniz. Evleri, sokakları ve insanlarıyla kendinizden bir parça hissedersiniz. Yani Akyazı neyse Pristina öyledir, Hendek neyse Bijeljina öyledir bunu görürsünüz. O yüzden kalbimizi biz oralarda devamlı sıcak tutarak, bu sıcaklığı yaşatmak durumundayız.”

whatsapp-image-2017-07-06-at-16.22.50.jpeg

Fatih’te basın açıklaması

Konvoy, 7 Temmuz Cuma günü İstanbul'da yurdun dört bir yanından gelen motosikletçilerle saat 14:30'da Fatih Camii'nde buluşarak yapılacak basın açıklamasının ardından Bosna'ya doğru yola çıkacak.

İnsan Hakları Kategorisine Son Eklenen Haberler

Ahmet Sarıkurt’a veda
Uzun bir süredir tedavi gören İHH Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Sarıkurt, bugün sabah saatlerinde vefat etti.
04.09.2019
Bir çalışanımız patlamada şehit oldu
İHH İnsani Yardım Vakfı’mızın Suriye Çalışmaları’nda görevli Yusuf Al-Ömer, bugün Halep’te meydana gelen bombalı bir saldırı sonucu Hakk’ın rahmetine kavuştu.
22.07.2019
18 ayrı başkentte İdlib eylemi
Biz Sevgiyiz Platformu tarafından İdlib’de katledilen ve dünyanın görmezden geldiği insanların sesini tüm dünyaya duyurmak için 18 farklı ülkede aynı anda binlerce balon uçuruldu. Türkiye’deki adres Ankara Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı oldu.
15.06.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Evlatlar babalarına İstanbul’da kavuştu
  20.09.2019
  Annelerinin ölümünün ardından Lübnan’da zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyeli öksüz kardeşler, İHH aracılığıyla İstanbul’da babalarına kavuştular.
 • Yaza veda şenliği
  19.09.2019
  Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçesinde İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 350 yetim çocuk için yaza veda şenliği düzenlendi.
 • Hindistanlı âlimden İHH’ya ziyaret
  19.09.2019
  Çeşitli programlar kapsamında Türkiye’de bulunan Hindistanlı Muhaddis Şeyh Reşid Ahmed el-Mivâti, İHH Genel Merkezini ziyaret etti.
 • İdlib’e 30 araçlık yardım
  14.09.2019
  Suriye'nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan savaş mağduru sivillere gönderilmek üzere hazırlanan “Yalnız Değilsiniz” yardım konvoyunun 30 araçlık ikinci etabı dağıtım yapmak üzere İdlib’teki kamplara gönderildi.