“Müslüman Olmak Ölümü Seçmekti”
Doğu Türkistanlı Meryem Sultan, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın YouTube kanalına konuk oldu. Kanala çarpıcı açıklamalarda bulunan Meryem Sultan, “Doğu Türkistan’da Müslüman olmak ölümü seçmek demekti” dedi.
Doğu Türkistan 05.04.2021

İnancı uğruna ölmek sadece türkülerde ya da kitaplarda mı olur? Bulunduğunuz yer Doğu Türkistan ise cevabınız şu olmalı: Hayır! İHH İnsani Yardım Vakfı’nın YouTube kanalına konuk olan Meryem Sultan, Çin Hükümeti’nin asimile etmek istediği Doğu Türkistanlı Müslüman Türklerden sadece bir tanesi. 

ic.jpg

“Okul kitaplarımızda Türkiye’ye yer yoktu”

Meryem Sultan, çocukluğunu “Çin İşkencesi”ne maruz kalarak geçirdi: Çocuk yaşta işçi olarak çalıştırıldı, inançlarını yaşamasına izin verilmedi. Meryem Sultan bir fırsatını bulup Türkiye’ye gelebildi fakat ailesinin büyük bir bölümü Toplama Kampları’nda çeşitli asimilasyona maruz bırakıldı. Türkiye hakkında çok az malumata sahip olduklarını söyleyen Meryem Sultan, annesiyle aralarında geçen bir anektodu aktararak, “Okul kitaplarımızda Türkiye’ye yer yoktu. Anneme ‘Türkiye nerede?’ diye sorduğumda bana verdiği cevap şu olmuştu: ‘Türkiye, bizden çok uzakta ama orada bize çok yakın insanlar var!’” ifadelerini kullandı. Ayrıca Meryem Sultan’ın Doğu Türkistan şahitliğine göre “Orada Müslüman olmak ölmeye her an hazır olmak” demek. 

Çin işkencesinden Anadolu merhametine

Doğu Türkistanlı Meryem Sultan’ın gözyaşları içinde Çin işkencesinden Anadolu merhametine uzanan hikayesi, İHH'nın Youtube kanalından izlenebiliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
2021 Yetim Raporu yayımlandı
2021 Yetim Raporu yayımlandı
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın İslam İşbirliği Teşkilatı’na başvurusu sonucunda ilan edilen 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü vesilesi ile İHH İNSAMER tarafından “2021 Yetim Raporu” yayımlandı.
Yetim kardeşler Şerife ve Hamid’in Hikayesi
Yetim kardeşler Şerife ve Hamid’in Hikayesi
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Afgan yetimler Şerife ve Hamid kardeşler, İHH’nın yetimhane çalışmalarının ilk misafirleri. Artık İstanbul’da üniversite okuyorlar ve geleceğe hazırlanıyorlar.
“Şaka Değil Soykırım”
“Şaka Değil Soykırım”
Doğu Türkistan Platformu, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de eşzamanlı basın açıklamaları gerçekleştirdi. 34 ülkeden 200’den fazla STK’nın destek verdiği açıklamalarda, toplama kamplarının kapatılması çağrısı yapıldı.