Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Necaşi'nin yetim torunlarına İHH kucak açıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı ekibimiz ve gönüllüler 'Yetim Dayanışma Günleri' kapsamında Etiyopya'da gerçekleşen etkinlik ve yardımlarda büyük mutluluk yaşadı.

Bundan yaklaşık 1500 yıl önce Mekke'den Habeşistan'a hicret eden Müslümanlara kapısını açan Kral Necaşi'nin yetim kalan torunlarına bugün Türkiye’den hayırseverler kucak açıyor.

Afrika kıtasında tarihi boyunca bağımsızlığını koruyabilmiş ve sömürge yapılamamış tek ülke olan Etiyopya (Habeşistan) dünya tarihinin en eski medeniyetlerinden biri. Etiyopya, 80 milyonun üzerinde nüfusu ile büyük bir ülke. Nüfusunun yüzde 40'ı ise Müslüman olan Etiyopya, misyonerlerin yoğun çalışma yaptığı ülkelerden biri.NÜFUSUN YÜZDE 40'I YOKSUL

Afrika ülkeleri arasında tarım arazilerinin yüzde 35'ine sahip bu ülkeden Cibuti ve Eritre'nin ayrılmasıyla önce denizle bağlantısı sonra da ekonomik büyümesinin önü kesilmiş. Kıtanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Etiyopya'da nüfusun yaklaşık yüzde 40'ı yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Varlık içinde yokluk yaşayan bu güzel ülkede, geçmişte yaşanan iç çatışmalar, kıtlık, hastalık gibi sebeplerden 1 milyonun üzerinde yetim çocuk yaşıyor.Bölgede yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren İHH, Türkiyeli hayırseverlerden oluşan bir heyetle, bu yıl 4'üncüsünü düzenlediği "Yetim Dayanışma Günleri" kapsamında Etiyopya'ya gittik.

İHH İnsani Yardım Vakfı, 2007 yılında başlayan ve Mayıs 2014 itibarıyla 46 bin yetime destek verilen Sponsor Aile Sistemi ile Etiyopya'da da 1.500'ün üzerinde yetim aylık düzenli yardımlarla destekliyor. Sponsor Aile Sistemi, ailesi ya da yakın akrabaları ile birlikte yaşayan yetim çocuklarımızın sadece kendilerinin değil ailelerinin de hayatlarını değiştiriyor.

ETİYOPYA'DAN ÇOŞKULU KARŞILAMA

İHH heyetinin 5 gün süren programı District bölgesindeki yetimleri ziyaretle başladı. Burada coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan İHH heyeti, yetimler ve ailelerinin hazırladığı gösterileri izledi. Gösterinin ardından İHH heyeti, Türkiye'den getirdikleri balon ve şekerleri yetim çocuklara dağıttı. Daha sonra Türkiye'den hayırseverlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere bağışladığı adak kurbanlar kesildi.Buradan İHH'nın desteğiyle yapılan, geliri yetimlerin ihtiyaçları için karşılanacak avakado, mango ve ananas sera bahçesinin açılışı gerçekleştirildi.

OYUNLARLA EĞLENCE DOLU BİR GÜN...

İHH heyeti, programın 2'nci gününde uzun ve sarsıntılı bir yolculuk sonrasında yetimlerin ve ailelerinin yaşadığı yere geliyoruz burada zılgıtlar ve danslarla karşılanıyoruz. Burada kıyafet ve kırtasiye dağıtımı yapan İHH heyeti daha sonra yetim çocuklarla mendil kapmaca, yağ satarım bal satarım, kaşıkta yumurta taşıma, çuval ve yakar top gibi oyunlar oynayıp belki de onlara bugüne kadar hiç tatmadıkları kadar güzel bir gün yaşatıyorlar.KUR'AN ÖĞRENMEYE ÇALIŞAN ÇOCUKLAR...

Buradan başka bir programa yetişmek için hareket ediyoruz. Yolda giderken namaz kılmak üzere bir camide durduğumuzda caminin hemen yanında bulunan bir Kur'an kursu heyeti oldukça etkiliyor. Karanlık, derme çatma barakanın içinde 60'dan fazla küçük çocuk ellerinde yırtık pırtık cüzlerle, Kur'an öğrenmeye çalışıyorlardı. Bu manzara karşısında oldukça etkilenen hayırseverler, kursun yapımı için cami derneğine yüklü miktarda bağış yapıyorlar.İHH heyeti daha sonra Edebiyatçı - yazar İskender Pala'nın "Efsane Bir Barbaros Romanı" adlı kitabından elde ettiği geliriyle inşasına başlanan Barbaros Yetim Meslek Eğitim Merkezi'nin inşaatını ziyaret ediyor. Yaz sonunda inşası tamamlanacak meslek eğitim merkezinde lise düzeyine gelen yetimlere meslek edindirme kursları verileceğini öğreniyoruz.

SPONSOR AİLE SİSTEMİ

Sonraki gün bir başka bölgedeki bakımı üstlenilen yetimleri ziyaret eden İHH heyeti, burada yetim çocukların kendileri için hazırladıkları gösterileri izliyor. Gösterilerin ardından İHH heyeti çocuklarla birlikte fidan dikme etkinliğine katıldı. Buradan da İHH'nın "Sponsor Aile Sistemi" çerçevesinde desteklediği yetim ailelerin evleri ziyaret edildi.

Daha sonra "Afrika Katarakt Projesi" çerçevesinde Amhara bölgesinde katarakt ameliyatlarının gerçekleştirildiği kliniği ziyaret eden İHH heyeti, hastaların durumu hakkında yetkililerle görüşüyor. Dışarı avluda kurulu banklar üzerinde sıra sıra oturan kişiler elinde fenerli bir kişi tarafından kontrol edildikten sonra sorunlu olan gözlerinin hemen üzerine küçük bir yapışkan ve numara yazılıp sıraya alınıyorlar. Daha sonra da ameliyat sırası bekleniyor. Bu merkezde günde 80-110 operasyon yapılıyormuş. Doktorlar daha önce Türkiye'den gelen doktorlar tarafından eğitilmiş kişiler. malzemeler yine Türkiye'den geliyor.Buradan bizi yine çok mutlu eden başka bir yere geçiyoruz. Burası da bu bölgeden yurt dışına gitmiş Etiyopyalıların katkısı ile yapılmakta olan bir hastane. Hastane gerçekten oldukça büyük ve mimarisinden iç donanımına kadar yabancı eli değdiği belli. Yapımı bittiğinde bu bölgenin önemli bir sağlık merkezi olacak. İnşaatın yapımında kabile üyelerinde gönüllüler olduğu gibi eyalet hapishanesinden gelenlerde oluyormuş.
Heyet, çalışanlara dağıtılmak ve yedirilmek üzere hastane yetkililerine kurban parası veriyor.

TİKA SAHABE MEZARLARINA SAHİP ÇIKIYOR

İHH heyeti programın son gününde TİKA Etiyopya Ofisi'ni ziyaret ederek Etiyopya'da yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. TİKA yetkilileri, Kral Necaşi'nin türbesi ve 15 sahabenin mezarlarını aslına uygun olarak restore ettiklerini anlatıyor.Ana yoldan çıkıp köyün içlerine giriyor burada bir köylüyü bulup onunla yetimlerin olduğu yere gidiyoruz. Yetimlerin hem anne babası vefat etmiş. Babaanneleriyle kalıyorlar. Bu vesile ile bir köy evine de girmiş oluyoruz. Zaten dışarıdan da görünen yuvarlak küçük evin içi de bir o kadar küçük ve karanlık.


Bir yetime sponsor olmak için tıklayın
> Katarakt ve devam eden diğer projelerimize destek olmak için tıklayın
> Hesap numaralarına ulaşmak için tıklayın


 
 

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
  21.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı içerisinde 22 ülkede bin 311 adet su kuyusunu hizmete açtı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte 525 bin kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere yemek dağıtımı
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.