Pendik'te deniz dibi temizliği yapıldı
Pendik’te deniz dibi temizliği yapıldı. Pendik sahilinde “Çevre Koruma Haftası” kapsamında su altında temizlik yapıldı.
Türkiye 09.06.2021

Pendik Belediyesi koordinasyonunda İstanbul Gedik Üniversitesi, Pendik Arama Kurtarma (PEAK), sahil güvenlik, Teknopark İstanbul ve İHH İnsani Yardım Vakfı ekiplerince ilçe sahilinde su altı temizliği gerçekleştirildi. İstanbul’da denizleri tehdit eden ve her geçen gün artan deniz salyasına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir temizlik çalışması başlatırken Pendik sahilinde de “Çevre Koruma Haftası” kapsamında 15 dalgıçla su altında temizlik yapıldı.

609189196348.jpg

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, deniz kirliliğine dikkat çekerek, temizlik faaliyetlerini başlattıklarını ifade ederek "Gedik Üniversitemiz, teknoparkımız ve Tersane komutanlığımızla bir organizasyon gerçekleştirdik. Elimizden geldiğince bu gün buranın temizlenmesi için bir çalışma başlatmış olacağız. Zaten öğleden sonra da temizlik çalışması ile ilgili bakanlığımızın bir projesi başlayacak. Pendik’te de bu çalışma olacak. Tüm Marmara'da müsilajla ilgili koordineli bir çalışma olacak. Sivil toplum örgütleri burada, İHH vakfımız burada, belediyemize ait PEAK organizasyonu burada. Dolayısıyla bu gün Marmara genelinde başlatılan temizlik çalışmalarına Pendik’ten destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.

pendik-arama-kurtarma-3.jpg

İstanbul Dalgıç Ekibi Sorumlumuz Aydın Uzel, son günlerdeki müsilaj tehlikesiyle insanların deniz temizliğine daha çok dikkat etmeye başladığını belirterek “Marmara denizi alarm veriyor. Bunun için farkındalık oluşturmalıyız. Hep birlikte çalışarak denizlerimizin geleceğini kurtarmalıyız. Denizlerimiz bizim çöplüğümüz değildir. İnsanlarımız bu konuda daha duyarlı olmalıdır. Çöplerimizi lütfen denizlere atmayalım.” dedi.

Pendik sahilindeki sualtı temizlik çalışmasına 15 dalgıç ve 8 tekne yer aldı. Düzenlenen etkinlikte deniz dibinde kirliliğin her geçen gün arttığı gözlendi. Deniz dibi temizlik çalışması ile 15 dalgıç denizden plastik, tabure, oturak, cam ve metal eşyalar ile otomobil lastikleri gibi çeşitli atıklar çıkartılar.

pendik-arama-kurtarma-5.jpg

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Tarihi bir tırmanış: İHH ekipleri zirvede!
Tarihi bir tırmanış: İHH ekipleri zirvede!
İHH Afet Yönetim Birimleri’ne bağlı Arama Kurtarma Yüksek İrtifa ekibi, Kırgızistan’daki 7 bin 134 rakımlı İbni Sina Zirvesi’ne (Peak Lenin) 20 günlük bir tırmanış gerçekleştirdi. Tırmanış aynı zamanda Türkiye’den bir arama kurtarma ekibinin ilk yüksek irtifa tırmanışı olarak tarihe geçti.
01.09.2021
Başbakana geçmiş olsun mesajı
Başbakana geçmiş olsun mesajı
Haiti’deki depremin ardından bölgedeki faaliyetlerine devam eden İHH Afet Yönetim Birimleri, bugüne kadar bin 125 aileye kumanya ve hijyen paketi ulaştırdı. Ekipler ayrıca Haiti Başbakanı Ariel Henry ile görüşerek afet bölgesinde keşif yaptı.
25.08.2021
Ekipler, sel bölgelerinde köylere ulaştı
Ekipler, sel bölgelerinde köylere ulaştı
Batı Karadeniz’de meydana gelen selin ardından Bartın, Sinop ve Kastamonu’da faaliyetlerine başlayan İHH, elektrikleri kesik olan, yolları kapalı olan köylere yardım ulaştırmaya başladı.
16.08.2021