Pendik'te deniz dibi temizliği yapıldı
Pendik’te deniz dibi temizliği yapıldı. Pendik sahilinde “Çevre Koruma Haftası” kapsamında su altında temizlik yapıldı.
Türkiye 09.06.2021

Pendik Belediyesi koordinasyonunda İstanbul Gedik Üniversitesi, Pendik Arama Kurtarma (PEAK), sahil güvenlik, Teknopark İstanbul ve İHH İnsani Yardım Vakfı ekiplerince ilçe sahilinde su altı temizliği gerçekleştirildi. İstanbul’da denizleri tehdit eden ve her geçen gün artan deniz salyasına karşı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir temizlik çalışması başlatırken Pendik sahilinde de “Çevre Koruma Haftası” kapsamında 15 dalgıçla su altında temizlik yapıldı.

609189196348.jpg

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, deniz kirliliğine dikkat çekerek, temizlik faaliyetlerini başlattıklarını ifade ederek "Gedik Üniversitemiz, teknoparkımız ve Tersane komutanlığımızla bir organizasyon gerçekleştirdik. Elimizden geldiğince bu gün buranın temizlenmesi için bir çalışma başlatmış olacağız. Zaten öğleden sonra da temizlik çalışması ile ilgili bakanlığımızın bir projesi başlayacak. Pendik’te de bu çalışma olacak. Tüm Marmara'da müsilajla ilgili koordineli bir çalışma olacak. Sivil toplum örgütleri burada, İHH vakfımız burada, belediyemize ait PEAK organizasyonu burada. Dolayısıyla bu gün Marmara genelinde başlatılan temizlik çalışmalarına Pendik’ten destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.

pendik-arama-kurtarma-3.jpg

İstanbul Dalgıç Ekibi Sorumlumuz Aydın Uzel, son günlerdeki müsilaj tehlikesiyle insanların deniz temizliğine daha çok dikkat etmeye başladığını belirterek “Marmara denizi alarm veriyor. Bunun için farkındalık oluşturmalıyız. Hep birlikte çalışarak denizlerimizin geleceğini kurtarmalıyız. Denizlerimiz bizim çöplüğümüz değildir. İnsanlarımız bu konuda daha duyarlı olmalıdır. Çöplerimizi lütfen denizlere atmayalım.” dedi.

Pendik sahilindeki sualtı temizlik çalışmasına 15 dalgıç ve 8 tekne yer aldı. Düzenlenen etkinlikte deniz dibinde kirliliğin her geçen gün arttığı gözlendi. Deniz dibi temizlik çalışması ile 15 dalgıç denizden plastik, tabure, oturak, cam ve metal eşyalar ile otomobil lastikleri gibi çeşitli atıklar çıkartılar.

pendik-arama-kurtarma-5.jpg

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Pendik'te deniz dibi temizliği yapıldı
Pendik'te deniz dibi temizliği yapıldı
Pendik’te deniz dibi temizliği yapıldı. Pendik sahilinde “Çevre Koruma Haftası” kapsamında su altında temizlik yapıldı.
Daha temiz bir çevre için daldılar
Daha temiz bir çevre için daldılar
İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Dalgıçlık Kulübü, “Daha Temiz Bir Gelecek İçin” İstanbul Boğazı’na dalış yaptı. Dalgıçların boğazdan çıkardığı çöpler, sahilde sergilendi.
İstanbul afetlere hazırlanıyor
İstanbul afetlere hazırlanıyor
İHH Afet Yönetim Birimleri, İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda AFAD tarafından düzenlenen İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık Toplantısına katıldı.