Sınır ötesinde çadır kentler konteyner kente dönüşüyor
İnsani Yardım Vakfı ve Katar RAF Hayır Kurumu Cemiyeti'nce Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez kasabası yakınlarına yapılan konteyner kent, törenle hizmete açıldı.
Suriye 07.07.2015

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye'deki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Suriye'de yaşanan drama seyirci kalmayan İHH, Katar Raf yardım kuruluşuyla birlikte Suriye'nin Halep kırsalında toplamda 1500 konteynerlık 2 kent kuruyor.

Bin 500 konteynır kent

Bir buçuk sene önce kurmuş olduğu Bab-un Nur Çadır kentinde dönüşüm kararı alan İHH, 800 adet konteyner kurulumu için Perşembe günü Katar'dan gelen Raf kurumunun yetkilileriyle birlikte temel atma töreni yaptı. Ayrıca diğer çadır kent olan İman Çadır Kentinde de 700 konteynerın açılışı gerçekleştirildi.

Törende konuşan Katar Raf Cemiyeti Başkanı Dr. Aize Algahtani, açılışta Suriye'deki drama kayıtsız kalmamak adına Türkiye'deki hayır kurumlarıyla savaş mağduru insanların yaralarını sarmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda bugün Türkiye sınırına yakın bölgedeki Babunnur kampının temelini attıklarını, 500 konteynerden oluşan İman Konteyner Kenti'nin açılışını yaptıklarını hatırlatan Algahtani, bunun yanında Siccu Kampı'nda poliklinik açtıklarını dile getirdi.

İHH ile yeni projeler üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Algahtani, "Suriye'deki çadırları konteyner kentlere dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu arada Suriyeliler konusunda yardımseverliğini ve misafirperverliğini esirgemeyen Türkiye'ye teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ise Türkiye'nin hemen yanı başında Suriye topraklarında barınan mazlumlara yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

Suriye halkının kendi topraklarında kalması gerektiğine dikkati çeken Oruç, "İlk günden beri Suriye'den gelen misafirlerimizi ülkelerinde tutmak için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bugünkü çalışmalar da bunun devamı. Çünkü biz Suriyeliler Suriye'de kalsın, Suriye'nin çocukları Suriye'de büyüsünler istiyoruz" şeklinde konuştu.

İHH Suriye Koordinatörü Erhan Yemelek de İman Konteyner Kenti'nde bin ailenin barınabileceğini kaydetti.
Babunnur kampını da konteyner kente çevirmek için harekete geçtiklerini ifade eden Yemelek, yaklaşık 2,5 ay sonra da buraya 700 konteyner yerleştirileceğini vurguladı.

Yemelek, Azez kasabası çevresindeki konteyner kent sayısının 4'e ulaştığını sözlerine ekledi.

İlgili haberler
Tümünü gör
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Başlattığı acil yardım kampanyası ile birlikte Afganistan’da yaklaşık 8 bin kişiye gıda paketi ulaştıran İHH, Afgan halkının mağduriyetini giderebilmek için hayırseverlerin desteklerini bekliyor.
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Haiti’de meydana gelen depremin ardından harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, deprem bölgesine ulaştı. Ekipler ilk etapta 550 depremzede aileye kumanya ve hijyen paketi yardımında bulundu.
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH, Filistin’de artan saldırılar sonucu desteğe ihtiyaç duyan Filistinliler için “Gazze’ye Umut Ol” Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte barınma, gıda yardımı, ilaç desteği, sağlık yardımı, mazot desteği gibi alanlarda ihtiyaçların giderilmesi sağlanacak.