Somali halkına yeni su ve gıda yardımları
İHH İnsani Yardım Vakfı, kuraklığın açlık, hastalık ve ölümlere neden olduğu Somali'de kamplarda yaşam mücadelesi veren binlerce aileye gıda ve su yardımında bulundu.
Somali 28.03.2017

İHH ekipleri, kuraklıktan ölümlerin yaşandığı Somali’nin başkenti Mogadişu'ya 250 kilometre uzaklıktaki Baydova şehrine gitti.

Kuraklık nedeniyle su bulamayan halk, Baydova'ya 50-60 kilometre mesafedeki köylerden saatlerce yürüyerek şehir merkezine göç etti.

Şehir merkezindeki çadır kamplarda, tahta çubuklardan yaptıkları 1 metrekarelik derme çatma yerlerde hayatta kalmaya çalışan on binlerce kişi, yardım kuruluşlarının desteğiyle yaşamına devam ediyor.

img-20170327-wa0019.jpg

İHH ekipleri, bu kamplarda 15 gün boyunca her gün 12 tonluk tankerlerle su dağıtımının yanı sıra 300 aileye, yaklaşık 1 ay yetecek kadar un, şeker, yağ, hurma, pirinçten oluşan gıda kolisi dağıtacak. 

İHH Dış İlişkiler Birimi Yetkilisi Yusuf Avcı, Baydova'da yaklaşık 75 çadır kent bulunduğunu, bu sayının artmasından endişe duyulduğunu kaydetti.

img-20170327-wa0017.jpg

2011'de de ülkede benzer bir şiddetli kuraklık yaşandığını ve 250 bin kişinin öldüğünü anımsatan Avcı, "Eğer nisan ayında beklenen yağmur yağmazsa bölgede daha şiddetli kuraklığın yaşanmasından ve daha fazla kişinin ölmesinden endişe ediliyor" dedi.

Somali halkının acil yardıma ihtiyaç duyduğunun altını çizen Avcı, ayrıca kısa süre sonra Türkiye'den gelecek doktorların, Somali'de ücretsiz sağlık taraması yapacağını da ifade etti.

img-20170327-wa0021.jpg

Öte yandan İHH'nın verdiği gıdayla hayata tutunmaya çalışan Nişad Hasan (48) da yaşadıklarını anlattı.

Dört çocuğuyla 2 haftadır Baydova'daki çadır kampta kaldığını, kuraklık sebebiyle evlerini terk edip saatlerce yol yürüyerek kampa ulaştıklarını aktaran Hasan, "Uzun zamandır böyle kuraklık görmedik. Toprak kurudu, su yok, yiyecek yok, bütün hayvanlarımız öldü. Eğer köyden çıkıp gelemeseydik orada ya hastalıktan ya da açlıktan biz de ölecektik. Allah'a sonsuz şükürler olsun şimdi boğazımızdan bir yudum su geçiyor." diye konuştu.

Somali hükümeti bir süre önce ülke genelinde etkili olan kuraklığa karşı ulusal felaket ilan etmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de yaptığı açıklamada, Somali'de 2017 yılının başından bu yana 343 kişinin kolera salgınından öldüğünü bildirmişti. Yaklaşık 12 milyonluk nüfusa sahip ülkede 6,2 milyon kişinin insani yardıma ihtiyaç duyduğu kaydediliyor.

SOMALİ'YE YARDIM EDİN

img-20170327-wa0004.jpg

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Başlattığı acil yardım kampanyası ile birlikte Afganistan’da yaklaşık 8 bin kişiye gıda paketi ulaştıran İHH, Afgan halkının mağduriyetini giderebilmek için hayırseverlerin desteklerini bekliyor.
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Haiti’de meydana gelen depremin ardından harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, deprem bölgesine ulaştı. Ekipler ilk etapta 550 depremzede aileye kumanya ve hijyen paketi yardımında bulundu.
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH, Filistin’de artan saldırılar sonucu desteğe ihtiyaç duyan Filistinliler için “Gazze’ye Umut Ol” Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte barınma, gıda yardımı, ilaç desteği, sağlık yardımı, mazot desteği gibi alanlarda ihtiyaçların giderilmesi sağlanacak.