Suriye'de insani diplomasi siviller için devrede
İHH İnsani Yardım Vakfı'ndan Suriye Açıklaması
Suriye, Türkiye 23.04.2012

Suriye’de yaşanan süreçte sivillere yönelik ihlaller ve mağduriyetler endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Kadın ve çocuklar dahil çok sayıda sivil hayatını kaybetmekte ve hapiste tutulmaktadır. Bu arada yaşanan olayları takip etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bölgeye giden iki Türkiyeli gazeteci Adem Özköse ve Hamit Coşkun’dan 42 gündür haber alınamamaktadır.

Savaş ve çatışma gibi sebeplerle ortaya çıkan insani krizlerde, insan hakları ve insani yardım kuruluşlarının gerek sivillerin korunmasında gerekse de ihlallerin önlenmesi ve giderilmesinde uluslararası sözleşmelerce de tanınan misyonları dünya kamuoyunun malumudur. Çoğunlukla da bu insani diplomasi insan hayatının korunmasında önemli rol sağlar. Bu misyonun gereği olarak İHH ve MAZLUMDER Suriye ile ilgili bütün süreci takip etmiş ve halen de bu yönüyle yakinen takip etmektedir. Bu çerçevede Suriyeli tüm taraflarla ve İran ile görüşmeler yürütülmektedir. Amaç Suriye’de tutulan tüm sivillerin serbest bırakılmasının Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un da ülkemize dönmelerinin sağlanmasıdır.

Yürütülen görüşmeler neticesinde Suriye muhaliflerinin elinde bulunan iki yaşlı İranlı sivil serbest bırakılmıştır. Yetkililer tarafından teslim alınan iki İranlı gün içerisinde İran’a teslim edilecek ve ailelerine kavuşacaklardır. Bu görüşmeler sürecinde Suriyeli sivillerin serbest bırakılması, hayatta ve sağlıklı oldukları teyit edilen iki gazetecinin de en kısa zamanda Türkiye’ye dönmelerine dair umut verici noktaya gelinmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İHH İnsani Yardım Vakfı

İlgili haberler
Tümünü gör
Bülent Yıldırım Lübnan’da
Bülent Yıldırım Lübnan’da
İHH Genel Başkanı Yıldırım, beraberindeki heyetle birlikte Lübnan’daki Filistin Mülteci Kampları’nı ziyaret etti. Yıldırım, geçtiğimiz aylarda başlatılan "Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası" kapsamında hayata geçirilen projeleri yerinde inceledi.
Kamuoyu Duyurusu
Kamuoyu Duyurusu
Zaman zaman yazılı ve görsel medya ile sosyal medyada, vakfımız aleyhinde mesnetsiz birtakım iddialar ve iftira niteliğinde ifadelere yer verilmektedir. Konuya ilişkin vakfımızın kamuoyu duyurusu aşağıdadır.
Libyalı heyetten Türkiye ziyareti
Libyalı heyetten Türkiye ziyareti
Libya'nın önemli siyasi ve toplumsal aktörlerinden Tebu, Tuareg ve Amazik toplumlarının meclis başkanları, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın davetlisi olarak Türkiye’de bir takım resmi ziyaretler gerçekleştirdi.