Suriyeli yetimlere psiko-sosyal destek çalışması
İHH, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümü öğrenci ve mezunlarıyla Hatay Reyhanlı Sefa Yetimhanesi'nde kalan mülteci çocuklara yönelik psiko-sosyal destek çalışması gerçekleştirdi.
Suriye 14.08.2015

Suriye’de yaşanan savaştan zarar görmüş, ailelerini kaybederek Türkiye’ye sığınan çocuklar için Hatay'da psiko-sosyal destek çalışması gerçekleştirildi. Reyhanlı ilçesindeki Güney Afrika'dan Al - Imdat kurumu ile birlikte kurulmuş olan Bahattin Yıldız Suriyeli Mülteciler İçin Travma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde “Oyundur Benim Sefam” adıyla gerçekleştirilen çalışma 5 gün sürdü.

Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet öğrencileri ve mezunlarının katıldığı çalışmada Güney Afrika'dan Al - Imdat kurumunun sponsor olduğu Safa Yetimhanesi'nde kalan 31 çocuğun ev, aile ve yuva ile ilgili hislerini, düşüncelerini yansıttıkları “Benim yuvam” isimli resim çalışması, gelecekteki hayallerini anlattıkları “Gelecekteki ben” isimli yazı çalışması, artık malzemeler kullanarak yaptıkları el işi çalışmaları gibi etkinlikler yer aldı. Projenin son gününde çocukların hep birlikte eğlendikleri, çeşitli oyunlar oynadıkları bir şenlik düzenlendi. Oyuncağı ve oyunu kendilerinin oluşturmasına, üretmesine fırsat tanınan etkinlikler ile çocukların bir nebze de olsa savaşın olumsuz etkisinden kurtulması sağlandı

Projenin amacı, çocukların sosyal işlevselliklerini arttırmak

Proje koordinatörlerinden Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi Rabia Erten, çocukların sosyal işlevselliklerinin gelişmesine katkı sağlayan projenin çocukların bilişsel, sosyal-duygusal gelişimini destekleyecek, kendilerini tanımalarına fırsat tanıyacak nitelikte bir çalışma olduğunu belirtti.

Etkinlik, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü lisans öğrencileri ve mezunları Kübra Enuştekin, Yıldız Gümüştekin, Osman Yanık, Rabia Erten ve M. Fatih Demirci’den oluşan beş kişilik proje ekibi ile İHH Yetimhaneler Koordinatörü Numan Aka ve İHH Suriye çalışmaları yetim biriminde görevli Klinik Psikolog Ayşe Hümeyra Kutluoğlu gözetiminde gerçekleştirildi.


 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.