Türkiye sınırına mülteci akını sürüyor
Katliamdan kaçan Suriyeliler Türkiye sınırına akın ediyor. Telebyad bölgesine gelen binlerce mülteci Suriye’deki okulların sınıflarında zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 17.12.2012

Bölgeye giden Şanlıurfa İnsani Yardım Derneği yetkilileri Telebyad’da bulunan Nuseybe ve Sabak okullarında kalan sığınmacı aileleri ziyaret etti. Heyet, soğuktan korunmak için sünger ve battaniyeden başka imkânları olmayan mültecilere soba ve yakacak yardımında bulundu.

Rakka,  Deyrazor,  Şam ve Halep’ten yanlarına hiçbir eşyalarını almadan yollara düşerek Telebyad bölgesine sığınan Suriyeliler Türkiye’deki mülteci kamplarının doluluğu nedeniyle sınırı geçemiyor.

Şanlıurfa İnsani Yardım Derneği heyetinin tespitlerine göre okullarda kalan yaklaşık 1000 Suriyeli; 0-10 yaş arası 300 çocuk, 10-20 yaş arası 300 genç, 20-30 yaş arası 200 ve 30 yaş ve üzeri 200 yetişkinden oluşuyor.

Acil olarak çocuk bezi, çocuk maması, kışlık kıyafet, ayakkabı, battaniye, yatak, halı, elektrikli ısıtıcı, soba, ilaç vb. yardım malzemelerine ihtiyacı olan mülteciler Türkiye tarafına geçmeyi bekliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.