Türkiye'deki STK'lardan Raid Salah ve Filistinli kuruluşlara destek
İstanbul'daki STK'lar, "Kudüs muhafızı" olarak bilinen Raid Salah ile Filistinde İsrail baskısı altındaki STK'larla dayanışma eylemi gerçekleştirdi.
Filistin - Gazze, Türkiye 01.02.2016

İstanbul'daki STK'lar, İsrail'in baskısı altında olan Filistinli kuruluşlar için dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Akabe Vakfı, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV), Araştırma Kültür Vakfı (AKV), Fezader, Hukukçular Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı, İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH), Medeniyet Vakfı, Özgür-Der ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği gibi STK'ların destek verdiği eylemde grup adına açıklamayı Ahmet Çamurluoğlu yaptı.

Mescid-i Aksa’nın onurunu, Filistin halkının hukukunu çiğnetmeyeceklerini belirten Ahmet Çamurluoğlu "Geçtiğimiz Kasım ayında İsrail, yarım milyona yakın Filistinlinin sosyo-ekonomik ve dini hizmetlerini destekleyen 20 dini ve sivil toplum kuruluşunu yasadışı ilan etti." dedi.

Konuşmasında halen tutuklu bulunan Filistin İslami Hareketi lideri Rahid Salah'ın durumuna dikkat çeken Çamurluoğlu, "Raid Salah'a zaman zaman seyahat yasağı da getirilerek susturulmaya çalışıldı ve şimdi müebbet hapse mahkum edilmek isteniyor." ifadelerini kullandı.

Filistinli STK'lar ile dayanışma içinde olduklarının altını çizen Çamurluoğlu "Türkiyeli sivil toplum kuruluşları ve Türkiye halkı olarak bu kuruluşların Kudüs, Mescidi Aksa ve Filistin halkı için ortaya koyduğu çabayı selamlıyor, Raid Salah ve arkadaşlarını koruyacağımızı ve destekleyeceğimizi buradan ilan ediyoruz." sözleriyle konuşmasını tamamladı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Mesut Şen’in şahitlikleri
Mesut Şen’in şahitlikleri
Uzun yıllardır İHH’da görev yapan Mesut Şen, vakfın YouTube kanalına konuk oldu. Şen, yıllar boyu yaptığı uzun seyahatlerde kendisine emanet edilen hikayeleri izleyicilere aktardı.
Reyhangül Ahmet’in çaresizliği
Reyhangül Ahmet’in çaresizliği
Doğu Türkistanlı Reyhangül Ahmet, İHH'nın YouTube kanalına konuk oldu. Reyhangül, yurt dışına çıkmak istediklerinde “Türkiye’den başka bir yere gitmeyi düşünmedik bile” dedi.
Bir varmış, bir yokmuş
Bir varmış, bir yokmuş
Sürpriz yapmak için yola çıktılar, binlerce kilometre gittiler. Ancak yol, onlara da süprizler hazırlamıştı. Geri dönmek, hiç kolay olmadı. "Bir Sürpriz Yap", İHH Youtube Kanalı’nda yayınlandı.