Yardım trenimiz yola çıktı
Sel afetinde büyük zarar gören Pakistan için hayırsever halkımızın destekleriyle hazırlamış olduğumuz yardım trenimiz yola çıktı. Pakistan’a 450 ton acil yardım malzemesi taşıyan yük treni, Haydarpaşa
Pakistan, Türkiye 27.08.2010

28 vagondan oluşan ve maddi değeri 4 milyon TL’yi bulan yardımları taşıyan yük treni, İran üzerinden Pakistan’a ulaşacak. Trenin 13 günde Pakistan’a ulaşması bekleniyor.

Yardım malzemesi; afetzede aileler için hayati öneme sahip olan dayanıklı gıda ve bakliyat, bebek maması, ilaç ve tıbbi malzeme, temizlik malzemesi, tekstil, ayakkabı, inşaat malzemesi, çadır, battaniye ve prefabrik evlerden oluşuyor.

Treni uğurlama törenine İHH İnsani Yardım Vakfı yönetimi, Pakistan İstanbul Başkonsolosu Dr. Yusuf Cüneyt, TCDD İstanbul Birinci Bölge Müdürü Hasan Gedikli ve yardım kampanyasına destek veren Anadolu Aslanları İş Adamları (ASKON) Genel Sekreteri Mehmet Akif Bayramoğlu katıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım yanındaki heyetle birlikte tren uğurlanmadan önce bir basın toplantısı düzenledi.

Tren, gemi ve uçakla yardım

Pakistan için karadan, denizden ve havadan yardım çalışması başlattıklarını belirten Yıldırım, trenden sonra önümüzdeki Pazartesi günü 35 ton acil yardım malzemesi götürecek kargo uçağının yola çıkacağını söyledi. İskenderun limanında demirleyen Gazze kuru yük gemisinin 35 kişilik bir ekip tarafından tamir ve bakıma alındığını ifade eden Yıldırım, gemi hazır olduğunda Pakistan halkına 3 bin tonluk bir yardım malzemesi göndereceklerini belirtti.  

Yıldırım, daha sonra da 4 bin ton kapasiteye sahip olan Defne yük gemisini Pakistan’a göndermeyi planladıklarını belirtti.

Pakistan’da yürüttükleri yardım çalışmaları hakkında bilgi veren Yıldırım, şöyle konuştu: “Vakfımızın üçüncü ekibi de Pakistan’a ulaştı. Ekibimiz Pakistan’a varır varmaz sel bölgesine hareket etti. İHH’nın bir ekibi de başkent İslamabad’da yardım çalışmalarını organize ediyor. Burada bir aşevi oluşturuldu. Kazan kazan pişirilen yemekler her gün 5 bin kişiye dağıtılıyor. Selden kaçıp İslamabad’a sığınan 1000 ailenin barınma sorunu vakfımız tarafından çözüldü. Pakistan hükümeti tarafından 3 okula yerleştirilen afetzede ailelerin gıda ihtiyaçları da İHH tarafından karşılanıyor.

Pakistan için daha fazla yardım gerekiyor

Öte yandan araçla ulaşılamayan sel bölgelerine helikopterle yardım malzemelerinin dağıtımına başladık. Pencap’ta 15 kişilik bir sağlık ekibimiz var. Kalıcı konutların ilk startını veriyoruz. Yüksek sıcaklık ve rutubet, prefabrik evleri sağlıksız kılıyor. Onun için kalıcı konut projesine ağırlık vereceğiz. Sel suların çekilmesi uzun zaman sürecek. Afetten zarar gören ailelere geçimlerini sağlamaları için tohum ve hayvan vereceğiz” dedi.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Pakistan’a 30 milyon TL’lik bir yardım yapmayı öngördüklerini söyledi. Yıldırım, “Bu öngördüğümüz hedefi gerçekleştirmemiz ve daha fazla yardım yapmak için hayırsever halkımızın desteklerini bekliyoruz. Halkımız Filistin konusunda gösterdiği duyarlılığı dost Pakistan halkı için de göstermeli. Çünkü büyük bir afetle karşı karşıyayız. Sel afeti halen sürüyor. 2 bin kişi öldü.  1 milyon ev yıkıldı. 30 milyon insan bu selden etkilendi. Var gücümüzle bu kardeşlerimizin yaralarını sarmalıyız” şeklinde konuştu.

Başkonsolos yardım istedi

Pakistan İstanbul Başkonsolosu Dr. Yusuf Cüneyt ise konuşmasında “Bu tren tam zamanında gidiyor. Bu trenin taşıdığı yardım malzemeleri halkımız için hayati bir öneme sahip. Pakistan halkı tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Ülke topraklarının yüzde 20’si sular altında kaldı. Salgın hastalıklar artıyor. 3.5 milyon çocuk bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıya. Kara yollarının büyük çoğunluğu kapalı. Alt yapı çökmüş durumda. Birçok bölgeye sadece uçak ve helikopterle ulaşılabiliyor” dedi.

Türkiye-Pakistan dostluğunun en üst düzeyde olduğunu belirten Dr.Yusuf Cüneyt, “Türkiye halkının yardımlarına devam edeceğini ümit ediyorum. Desteğinize ihtiyacımız var” diye konuştu.

Konuşmaların ardından yardım treni dualarla uğurlandı.

Bir çok kuruluş çalışmaya destek veriyor

İHH’nın Pakistan için başlatmış olduğu çalışmaya TGTV, MÜSİAD, ASKON ve MEMURSEN başta olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşu destek veriyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Afganistan’da 8 bin kişiye yardım
Başlattığı acil yardım kampanyası ile birlikte Afganistan’da yaklaşık 8 bin kişiye gıda paketi ulaştıran İHH, Afgan halkının mağduriyetini giderebilmek için hayırseverlerin desteklerini bekliyor.
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Haiti’de meydana gelen depremin ardından harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, deprem bölgesine ulaştı. Ekipler ilk etapta 550 depremzede aileye kumanya ve hijyen paketi yardımında bulundu.
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH, Filistin’de artan saldırılar sonucu desteğe ihtiyaç duyan Filistinliler için “Gazze’ye Umut Ol” Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte barınma, gıda yardımı, ilaç desteği, sağlık yardımı, mazot desteği gibi alanlarda ihtiyaçların giderilmesi sağlanacak.