Yemen’deki insani krize İHH el atıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, bir yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle ciddi insani krizlerle karşı karşıya kalan Yemen’e yardım eli uzatmaya devam ediyor.
Yemen 07.05.2016

İHH İnsani Yardım Vakfı, bir yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle ciddi insani krizlerle karşı karşıya kalan Yemen’e yardım eli uzatmaya devam ediyor.

2014 yılı sonunda başlayan iç savaş öncesi de yardıma muhtaç olan Yemen’de durum, başlayan iç savaşla birlikte daha da içinden çıkılamayacak bir hal aldı.

Birleşmiş Milletler, ülkede 20 milyondan fazla yardıma muhtaç insanın olduğu, son bir yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin evsiz kaldığı, yarısı sivil 6 bin kişinin öldüğü, 30 binden fazlasının da yaralandığını açıkladı.Yine son bir yılda saldırılar ve hastalıklardan dolayı 934 çocuk hayatını kaybederken bin 356 çocuk ise yaralandı.

Özellikle Yemen’in Taiz şehri uzun bir süredir kuşatma, çatışma ve bombardıman ile çalkalanıyor. 2015 yılı itibariyle başlayıp bölgenin tamamına yayılan çatışmalar nedeniyle Taiz halkı en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi. Yakın döneme kadar Husiler’inkuşatma altında tutması nedeniyle gıda ve temiz su girişinin engellenen Taiz’dedireniş gruplarınca kuşatma kırılmış olsa da insani kriz devam ediyor. Şehirde elektrikler tamamen kesilmiş ve jeneratörler için de dizel yakıt bulunamadığı için hastanelerin yüzde 95’i yaralılar ve çeşitli hastalıklarla boğuşan halka hizmet veremiyor.

Ekim ayı itibariyle şehirde hayatını kaybeden sivillerin sayısı bin beş yüzü aşarken yaralı sayısı da 15 binin üzerinde. 3 bin 200’den fazla ev yıkılmış ve insanların yüzde 70’i evlerini terk etmek zorunda kalmış durumda.

Taiz’de su dağıtımı projesi

Temiz içme suyu kaynaklarının neredeyse tamamen tükendiği Taiz’detemiz içme suyuna ulaşmak oldukça zor. Hem çatışmalarla hem yoklukla mücadele etmek durumunda kalan Taiz halkı şehirdeki sağlıksız suları ancak kaynattıktan sonra tüketebiliyor. Pek çok sıkıntıyla mücadele eden Taiz halkının sağlıklı içme suyu temin edecek maddi durumu da bulunmuyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı da Taiz halkının en acil ihtiyaç duyduğu sağlıklı içme suyu problemini çözmek için uzun süredir bölgede su dağıtımlarına devam ediyor. Bölgeye gidenİHH ekibi ve partner kuruluş yaptığı araştırmalar sonucundaalt yapısını hazırladığı su dağıtımı projesini hayata geçirdi.

167 adet 10 bin litrelik su deposu uygun dağıtım noktaları belirlenerek şehir genelinde yerleştirilirkentemiz suyun satın alınarak dağıtım noktalarına nakledilmesi için kamyonetler kullanıldı.

Bir su deposundan yaklaşık 100 ailenin istifa ettiği projeden Taiz genelindeki 167 dağıtım noktasında 120 binden fazla insan istifade etti. Proje kapsamında şehrin neredeyse tamamına su dağıtımı sağlandı.

Gıda sıkıntısı da aciliyet arz ediyor

Ayrıca Taiz’deki sorun sadece su sıkıntısıyla sınırlı değil. Şehirde gıda sıkıntısı da aciliyet arz ediyor. Bu kapsamda da Taiz’de özellikle çatışmalardan en fazla etkilenen Vaziiyye bölgesinde gıda dağıtımlarına başlandı.

İHH’nın desteğiyle geçtiğimiz aydan bu yana Yemen’in farklı yerlerinde yaklaşık 10.000 adet kumanyanın dağıtımı gerçekleştirildi.

Öte yandan haftalar önce yaşanan sel felaketinden etkilenenler de unutulmadı. Şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinde 17 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de kayboldu.

Selden etkilenenAmran, Hajjah,Hudeyde, Mahvit bölgelerinde de selzedelere gıda dağıtımı yapıldı.

Yemen'e online bağış yapmak için tıklayınız.

İlgili haberler
Tümünü gör
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Ekipler depremin vurduğu Haiti’de
Haiti’de meydana gelen depremin ardından harekete geçen İHH Afet Yönetim Birimleri, deprem bölgesine ulaştı. Ekipler ilk etapta 550 depremzede aileye kumanya ve hijyen paketi yardımında bulundu.
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH'dan Filistin'e acil yardım
İHH, Filistin’de artan saldırılar sonucu desteğe ihtiyaç duyan Filistinliler için “Gazze’ye Umut Ol” Acil Yardım Kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte barınma, gıda yardımı, ilaç desteği, sağlık yardımı, mazot desteği gibi alanlarda ihtiyaçların giderilmesi sağlanacak.
İHH Suriye’de 10 yıldır yaraları sarıyor
İHH Suriye’de 10 yıldır yaraları sarıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye iç savaşın başladığı ilk günden bu yana insani yardım çalışmalarını yoğun şekilde devam ediyor.