Yetim Dayanışma Günleri Kampanyası’na Adana’da start verildi
3. Yetim Dayanışma Günleri Kampanyası, 11.si Adana gerçekleşen Yetim Birimleri İstişare Toplantısı ile başladı. Türkiye’nin farklı bölgelerinden 15 ilin katıldığı program 1-3 Şubat tarihlerinde icra edildi.
Türkiye 04.02.2013

Adana İnsani Yardım Derneği’nin (ADYAR) ev sahipliğinde gerçekleşen üç günlük toplantıya İstanbul’dan İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yanı sıra Adana, Adıyaman, Ankara, Bursa, Bitlis/Tatvan, Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Sakarya, Şanlıurfa, Van ve Zonguldak insani yardım derneklerinin yetkilileri katıldı.

1-3 Şubat tarihleri arasında 11.si düzenlenen buluşma yetim çalışmaları konulu sinevizyon gösterimiyle başladı. 2012 yılı Yetim Faaliyet sunumu ile geçtiğimiz senenin karşılaştırmalı değerlendirmesi yapılarak, yeni yılda gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler üzerinde duruldu.

[video-321]

Programın ikinci bölümünde Türkiye dahil 39 ülke ve bölgede gerçekleştirilmesi planlanan Yetim Dayanışma Günleri Projeleri (YDG) ele alındı. 230 projenin gerçekleştirileceği ve 30.000 yetim çocuğa ulaşılması planlanan YDG programlarına iller kendi yerel kaynaklarıyla dahil olacaklar. Geçen seneden farklı olarak iller bir başka ilde bulunan yetim çocukların ziyaretleri ile birlikte Suriyeli yetim çocukları da sınır boylarındaki kamplarda ziyaret ederek, Türkiyeli çocukların hazırlayacakları, kıyafet ve oyuncakları Suriye yetimlerine sunacaklar. Ayrıca Türkiye çapında tüm iller yetim çocuklar ve sponsorlarla birlikte 2 Mart cumartesi günü fidan dikme etkinliği gerçekleştirerek doğa ve yaşadığımız çevreye yönelik sorumluluklarımızı tüm dünyaya duyuracaklar. YDG projeleri kapsamında Türkiye’de 36 ilde 11.000 yetim çocuğa ulaşılması öngörülmekte.

Üçüncü bölümde il derneklerinin faaliyet sunumlarının dinlenmesinin ardından gündem maddeleri müzakere edildi. Katılımcıların istişare ettiği konular arasında yetim çocuklara yönelik dünya çapında gerçekleştirilen sponsor aile projesi, “Sıcak Kış Projeleri”, “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi, değerler eğitimi, yeni dönemde sponsorluk çalışması yapılan yeni ülkeler ve teşkilatlanma çalışmaları bulunmaktaydı.

İHH yetim çocuklardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Murat Yılmaz toplantıda yaptığı sunumda; yeryüzünün bütün yetim çocukları için çalışmaların gece gündüz devam edeceğini ve 1 Şubatta başlayan ve 31 marta kadar devam edecek olan iki aylık Yetimlere Dünyanızda Yer Açın kampanyasında 5000 yeni yetim çocuğu sponsor destek sistemine katmayı hedeflediklerini bildirerek yetimlere kucak açan, gönül veren Türkiye’nin dört bir yanından hayırseverlerin desteklerini beklediklerini ifade etti.

Periyodik olarak 6 ayda bir yapılan toplantılara Türkiye’nin çeşitli illerinde yetim çalışmaları alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları katılıyor. Toplantılarda tamamlanan çalışmaların değerlendirilmesinin yanında gelecekte yapılacak projeler de istişare ediliyor. Bir sonraki program Ağustos ayında Bitlis/Tatvan’da icra edilecek.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.