Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Yetimlere adanmış bir sokağın öyküsü

İHH gönüllülerin girişimleriyle yola koyulan Yardım Sokağı üniversiteli gençleri buluşturan bir hayır köprüsüne dönüştü.

Uzak coğrafyaların yetimleri, kadınları ve muhtaçları için adım atan İHH Gönüllüsü Hatice Naç’ın girişimleriyle oluşturulan Yardım Sokağı grubu, el emeği göz nuru ürünleri satarak dünyanın dört bir yanındaki yetimlere destek sağlamanın yanında üniversitelerde etkinlikler gerçekleştirerek gençleri hayra teşvik ediyor.

İlk olarak Etiyopya'da kadınlar için kurulan eğitim merkezinin hamiliğini üstlenen Naç, arkadaş çevresi ile birlikte düzenledikleri kermeslerden, el emeği göz nuru ürünlerin satışından elde ettikleri gelir ile eğitim merkezi projesini hayata geçirdi. 2008 yılında ise bu kez 28 gün aralıksız süren İsrail saldırılarında iyice mazlum ve muhtaç hale gelen Gazze halkı için seferber oldu.

Geçen sene düzenlenen Yetim Dayanışma Günleri'nde İHH ekibi ile birlikte Pakistan’a giden Hatice Hanım oradaki yetimlerin halini gördükten sonra Haripur'da inşa edilecek yetim kompleksi projesini üstlendi.

Yaklaşık 1000 Pakistanlı yetimin eğitim, barınma ve sosyal faaliyet ihtiyaçlarına yönelik geliştirilen ve 44,000 metrekarelik alana inşa edilmesi planlanan projenin şu anki maliyeti yaklaşık 1 Milyon TL. Yardım Sokağı sakinleri projeye fon sağlamak amacıyla kendi elleriyle hazırladıkları ürünleri satışa sundular.

"Oradaki çocukların yardıma ihtiyacı vardı ve buradaki gençlerimizin de bir amaca... Bu ikisini buluşturursak güzel olur diye düşündük." diyen Hatice Hanım hem ürünlerin satılması hem de bu iyilik hareketinin gençler arasında yaygınlık kazanması için üniversitelerde etkinlikler düzenliyor.

İstanbul’da bulunan Üsküdar, Sabancı, Şehir, Yıldız Teknik, Boğaziçi, İstanbul, Marmara, Nişantaşı, Yeniyüzyıl, Haliç, 29 Mayıs, Avrupa İslam Üniversitelerinin yanı sıra Ankara Hacettepe Üniversitesi, İzmir Ege ve Şifa Üniversiteleri, Sakarya Üniversitesi, Karadeniz Teknik, Rize, Kayseri ve Yozgat Bozok Üniversitelerinde söyleşiler düzenleyerek öğrencilere İHH’nın yetim çalışmalarını anlatan Yardım Sokağı grubunun Pakistanlı yetimler yararına satışa sundukları ürünler 16 üniversitenin kampüsünde sergileniyor.

Haberimize ekli foto galeride görebileceğiniz ürünlerden birine sahip olarak bu hayır hareketine katkıda bulunmak için twitter adresi üzerinden grupla iletişime geçebilirsiniz. twitter.com/yardimsokagi

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
  21.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı içerisinde 22 ülkede bin 311 adet su kuyusunu hizmete açtı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte 525 bin kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere yemek dağıtımı
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.