Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Yetimlere kartpostal yaz, Patani’ye yetim okulu olsun

İHH gönüllüleri tarafından kurulan “Birşeyyap Gönüllü İnsiyatifi” yetimlerin hem maddi hem de duygusal ihtiyaçlarına aynı anda dokunacak bir proje ile faaliyetlerine başladı.

İHH gönüllüleri tarafından kurulan “Birşeyyap Gönüllü İnsiyatifi” yetimlerin hem maddi hem de duygusal ihtiyaçlarına aynı anda dokunacak bir proje ile faaliyetlerine başladı.

Hazırladıkları projenin oluşturacağı fon ile Patani’de bir yetim okulu da yapmayı hedefleyen gönüllüler, asıl amaçlarının aslında yetimlerin psikolojik ve duygusal ihtiyaçları giderebilmek olduğunu belirtiyorlar. Projeye destek veren yardımseverlerin adreslerine hediye olarak gönderdikleri “Birşeyyap Paketi” 11 ülkedeki 26 İHH İnsani Yardım Vakfı yetimhanelerinde kalan çocuklara kartpostal gönderme imkanı sunuyor. Bu sayede çift yönlü bir hale getirilen proje, yazılan kartpostallar ile yetimlerin gönüllerine, inşa edilecek okul aracılığı ile geleceklerine dokunuyor.

Her Yetime Bir Kartpostal

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın dünya genelindeki çalışmalarında aktif olarak görev alan bir grup gönüllü, birbirinden farklı konulardaki proje, kampanya ve çalışmalarını yürütebilmek, toplumsal karşılıklarını ve etkilerini arttırabilmek, yönetim ve organizasyonlarını düzenli ve sağlıklı bir şekilde yürütebilmek amacıyla kısa bir süre önce “Birşeyyap Gönüllü İnsiyatifi” adıyla bir çatı altında toplandı.

Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek, çözümler üretmeye çalışmak, ihtiyaç sahiplerine yönelik insanî yardım çalışmalarını finanse edecek fonları özgün kampanya, etkinlik ve çalışmalarla ortaya çıkarmak isteyen İnsiyatif, bu doğrultuda İHH partnerliği ile Patani’de bir yetim okulu açmak için ilk özgün projesi ile çalışmalarına başladı.

Patani'de yapılması planlanan okul, 500'den fazla yetim çocuğa ve bölge halkına eğitim alanında hizmet sunacak. 5 sınıfın bulanacağı okulda 1 toplantı salonu ve 45 bilgisayarlı bir de laboratuar yapılması planlanıyor.

“Her kartpostal Bir Gülücük. Bir Okul Bin Gelecek” sloganıyla yola çıkan insiyatif, dünya genelinde katıldıkları insani yardım çalışmalarında çekmiş oldukları fotoğrafları kullanarak kampanyaları için 6 farklı “Birşeyyap Paketi” geliştirdi. 8 farklı materyal içeren paket, projeye en az 20 TL bağış yaparak destek olmak isteyen yardımsevelerin adreslerine hediye olarak gönderiliyor. Yardımsevelerler dilerlerse paket içerisindeki materyallerden birisi olan “Birşeyyap Kartpostalı”nı 11 ülkedeki 26 İHH yetimhanelerinde kalan çocuklara hitaben doldurabiliyor ve ardından yetimhanelere iletilmek üzere İHH Fatih Genel Merkezine gönderebiliyorlar.

Ulaştırılan kartpostallar Bab-ı Alem ve Sefire-i Alem uluslarası öğrenci dernekleri partnerliğinde ilgili bölgenin yerel diline tercüme ediliyor ve ardından türçe orijinalleri ile birlikte el emeği rengarenk ve süslü zarflar içerisinde yetimhanelerdeki çocuklara ulaştırılıyor.

Projelerini kısaca “5 Adımda #SendeBirşeyyap” diyerek formüle eden inisiyatif; “bağış yap, birşeyyap paketin gelsin, kartpostalını doldur, zarfını hazırla, zarflı kartpostalını bize ulaştır” diyerek büyük küçük herkesi yetimler için bir şey yapmaya davet ediyor.

Proje hakkında birseyyap.com adresinden, tüm sosyal medya platformlarında @birseyyapcom hesabından ve İHH Fatih Genel Merkez'inden detaylı bilgi alınabiliyor.

Projeye destek olmak isteyen yardımseverler bağışlarını telefon ve adres bilgilerini açıklama kısmına mutlaka yazdırarak aşağıda belirtilen İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü yardım toplama iznine tabi proje hesap numaralarına yapabiliyorlar.

Kuveyt Türk – Fatih Şubesi
Hesap No: 100001218
IBAN: TR97 0020 5000 0100 0131 8000 01
--
PTT - Fatih Şubesi
Hesap No: 11962012

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Etiyopyalı mülteciler yardım bekliyor
  27.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Etiyopya’daki çatışmalardan kaçarak Sudan’a göç eden Etiyopyalı mültecilere acil yardım çalışması başlattı.
 • Suriyeli Fatma'nın hayali gerçek oluyor
  27.11.2020
  Suriye'deki hava saldırılarında bir kardeşini ve bacağını kaybeden 8 yaşındaki Fatma'nın protez bacak çağrısı karşılık buldu. İHH ile Kuveyt merkezli Beyt-El Zekat kurumu, küçük kızın hayalini gerçekleştirmek için çalışma başlattı.
 • İHH’dan Iraklı yetimlere gıda desteği
  23.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Irak'ın Anbar iline bağlı Saklaviyye bölgesinde 600 yetim ve ihtiyaç sahibi aileye gıda kolisi dağıttı.
 • Bosna Hersek’teki mültecilere sıcak yemek
  23.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde bulunan mültecilere her gün sıcak yemek ulaştırıyor. Yemeklerden bir ay boyunca yaklaşık 4 bin kişi istifade edecek.