Lütfen Bekleyiniz
< Oradaydık

990 yetimin yeni evi

Çocukların Reyhanlı'daki yeni evini izleyin

2011’den bu yana devam eden Suriye’deki savaştan en çok etkilenenlerin başında hiç süphesiz çocuklar yer alıyor. UNICEF’in raporlarına göre her 3 Suriyeli çocuktan biri, yani yaklaşık 3,7 milyon çocuk çatışmalar başladıktan sonra doğdu. Dünyaya savaşın ortasında veya yurtlarından uzakta gözünü açan bu çocukların travma dolu kısacık hayatlarına şiddet, korku ve zorla göç ettirilme şekil verdi. Savaş sona ermezse vermeye de devam edecek.

Halihazırda hem Suriye içinde yaşayan hem de komşu ülkelerde mülteci olarak hayatını sürdüren 8,4 milyon Suriyeli çocuk (tüm Suriyeli çocukların %80’inden fazlası) savaştan etkilenmeye devam ediyor. Üstelik bu çocukların çoğu eğitimden sağlığa, barınmadan gıdaya, psikolojik destekten güvenliğe kadar birçok konuda yardıma ihtiyaç duyuyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) Mart 2016 verilerine göre Suriye içinde 7 milyona yakın insan evlerini terkedip daha güvenli bölgelere göçtü; 5 milyona yakın Suriyeli ise savaştan kaçıp başka ülkelere sığındı. Ülke dışına çıkan Suriyelilerin yarısı çocuklardan oluşuyor.

multecilerin-yas-araligi.png

300 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği Suriye’de son beş yıldır 600 bini aşkın çocuğun yetim kaldığı tahmin ediliyor. Suriyeli yetim çocuklar tıpkı dünyanın yetimleri gibi madde bağımlılığı, zorla silah altına alınma, insan kaçakçılığı, misyoner örgütlerin yanı sıra organ, fuhuş ve dilenci mafyaları tarafından tehdit ediliyor.

İHH’nın dünya genelinde bakımını üstlendiği 90 bin yetimin 8 bini Suriye’de.

Yetim çocukların yeni evi 

Küresel güçlerin insanlığı sömürüsünün bitmek bilmediği dünyamızda çocuklara yer olmadığı gibi hayatları hiçe sayılarak binlercesi bombalar altında hayatını kaybediyor. Tüm bunlara karşın savaşın başlangıcından günümüze yetimlerin korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması, İHH'nın Suriye’de gerçekleştirdiği insani yardım çalışmalarının önemli bir bölümünü kapsıyor. Kurulduğu günden bu yana yetim çocuklar için özel çalışmalar yapan İHH, 2015 yılında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde büyük bir projenin temelini attı. İHH ve Katar RAF’ın ortak çalışmasıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile imzalanan protokol çerçevesinde Reyhanlı Çocuk Yaşam Merkezi’nin kurulması için ilk adım atıldı.

dji_0018.jpg

Yaklaşık 100 dönüm arazi üzerinde temeli atılan merkez tamamlandığında 990 savaş mağduru yetim çocuğun barınma, eğitim, sağlık, gıda gibi her türlü ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanması, psikolojik yönden desteklenmesi hedefleniyor. Her biri 350 m2 olan 55 evin yanı sıra okul, cami, sağlık ocağı, oyun alanları, terapi merkezi, sanat atölyesi, ekim-dikim amaçlı tarlalar ve geniş bir yeşil alan inşası başlayan merkezde yer alıyor.

cc6a4092.jpg

Çocuklarda oluşan psikolojik sorunların ve travmaların rehabilite edilmesi, yaşlarına uygun güvenli ortamlarda yaşamlarını sürdürmesi, misyonerlik faaliyetlerine ve örgüt, mafya oluşumlarına karşı korunması, savaş nedeniyle düzenin sarsıldığı toplumda gelecek nesiller arasında yetişmiş insanların artırılmasına destek olunarak toplumsal huzurun tesisine katkı sağlanması merkezin hedefleri arasında.

cc6a4071.jpgcc6a4019.jpg