Lütfen Bekleyiniz
< Oradaydık

"Hayatında gördüğü ilk kişi bendim"

İzzet Şahin 09.03.2018 Oradaydık , Katarakt Togo

togo-katarak-ameliyatlari-2007-huda-nur_06.jpg

“Çok heyecanlıydım. Eğilip bandajları çıkarmaya çalıştım. Bir kuşu ürkütmek istemiyormuş gibi yavaş yavaş hareket ediyordum. İkinci bandajı da söktükten sonra gözlerime baktığını fark ettim. Hayatında ilk defa biriyle göz göze geliyordu.”

Togo’ya indiğimizde hava çok sıcaktı. Daha önce birkaç Afrika ülkesine gitmiştim fakat bu defa farklıydı. Bu defa 300 kişinin katarakt ameliyatı için gelmiştik. Bu, 300 kişinin yeniden görebilmesi demekti.

Ülkeye girince ilk durağımız ameliyatların yapılacağı yer oldu. Bir süre inceleme yaptıktan sonra ameliyatlar başladı. Önceden ismi belirlenen hastalar geliyor ve ameliyata alınıyordu. İçeri girenler yakınlarının yardımıyla hareket ediyor, bir süre sonra gözleri bandajlı olarak çıkıyordu. O an kapıda küçük bir kız çocuğu gördüm. Ameliyat yapılacak yere getirilince onu izlemeye başladım. Yere bırakılınca titriyor, nereye gideceğini bilmiyordu. Belki görebildiği tek şey çok az ışıktı. Ailesi, 7 yaşındaki Hudanur’un doğuştan kataraktlı olduğunu söyleyince içim acıdı. Bugüne kadar anne ve babası dahil hiçbir şey görememiş.

584798049257.jpg

Arkadaşlarla düşünüp Hudanur’u daha da mutlu etmeye karar verdik. Ameliyat sonrası gidip kendisi için yeni kıyafetler, ayakkabı aldık. Ertesi gün yeni kıyafetleriyle gözlerinin açılması için geldiğinde oradaydım. Gözlerindeki bandajı benim açmamı istediler. Çok heyecanlıydım. Eğilip bandajı çıkarmaya çalıştım. Bir kuşu ürkütmek istemiyormuş gibi yavaş yavaş hareket ediyordum. İkinci bandajı da söktükten sonra gözlerime baktığını fark ettim. Hayatında ilk defa biriyle göz göze geliyordu. O çok şaşkın, bense çok heyecanlıydım. Yani bu mutluluk nasıl tarif edilir bilmiyorum. Yüzüme baktı bir süre sonra etraftaki her şeyi incelemeye başladı. Bizim binlerce defa gördüğümüz ve alıştığımız için sıradan gelen şeyler ona çok garip gelmişti. Adeta bir tarayıcı gibi her şeyi tek tek inceliyordu.

Hayatımda daha güzel bir tablo gördüm mü, bilmiyorum. Basit bir katarakt ameliyatı neler değiştirebiliyordu fakat onların bunu yapacak ne parası ne de imkanı vardı.

Dilediğiniz miktarda bağışta bulunarak bir insanın gözlerinin açılmasına vesile olabilirsiniz. Bir ameliyat bedeli 500 TL'dir.

BİR İNSANA IŞIK OL