Diğer konulara göz atın:

Bağış Kabul İşlemleri hakkında sorulan sorular
Yardım toplanan bölgelerde ihtiyaç kalmadığı durumlarda toplanan yardımları nasıl dağıtmaktasınız?
Vakfımıza ulaştırılan bağışlar ilgili faaliyet veya yardım için kullanılır. Savaş, Doğal afet vb durumların etkisinin ortadan kalkması, yardımın amacına uygun mağduriyetin giderilmiş olması gibi durumlarda vakfımız yapılan bağışı benzer özellikleri taşıyan başka bir faaliyet veya yardımda kullanır.
Ayni bağış kabul ediyor musunuz?
Kullanılmamış kıyafetler, beyaz eşya, mobilya, jeneratör, elektronik eşya, battaniye, çocuk bezi, paketlenmiş gıda yardımı gibi ayni yardımlarınızı kabul ediyoruz.
Bağışımı muhtaçlara nasıl ulaştırabilirim?
  • İHH İnsani Yardım Vakfı merkezine ve temsilciliklerine gelerek elden nakdi bağışta bulunabilirsiniz.
  • Online bağış sistemini kullanarak internet üzerinden bağış yapabilirsiniz.
  • Bağışınızı sitemizde yer alan banka hesap numaralarına havale/EFT ile gönderebilirsiniz.
  • Bağışınızı 1605451 numaralı posta çeki hesabına yatırabilirsiniz.
  • 0212 631 21 21 numaralı telefondan günün her saati kredi kartınızla telefonla tuşlama yaparak (IVR sistemiyle) bağış yapabilirsiniz.
  • 3072 hattına SMS göndererek 5TL, 4072 hattına SMS göndererek 28TL bağışlayabilirsiniz.

 

Bankalar veya online bağış yoluyla yaptığım bağışın ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim?
Bağışınızı yaparken bırakacağınız cep telefonu numarasına bağış bilgileriniz iletilecektir. Ayrıca 0212 631 2121 numaralı telefondan vakfımızı arayarak bağışınızla ilgili bilgi alabilirsiniz.
Vakıf merkezine ve temsilciklere hangi zaman aralığında bağış yapabilirim?

Vakıf merkezimiz için bağış saatleri hafta içi 08:00’dan 20:00’a kadar, Cumartesi 08:00’dan 19:00’a kadar, Pazar 10:00’dan 19:00’a kadardır. Temsilciliklerimiz için bağış saatleri hafta içi 10:00'dan 19:00'a ve Cumartesi 10:00’dan 17:00’a kadardır.  Eyüp ve Üsküdar temsilciliklerimiz hafta içi ve Cumartesi 09:00'dan 20:00'a ve Pazar 10:00’dan 18:00’a kadar açıktır.

Geçmiş döneme ait bağışlarımı öğrenebilir miyim?

Evet öğrenebilirsiniz.  Dilerseniz web sitemizdeki online işlem merkezi üzerinden kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek kendinize ait olan kullanıcı hesabında kontrol edebilirsiniz.

Dolu kumbaramı nereye teslim edebilirim ve boş kumbara nerden alabilirim?

İstanbul içinde ikamet ediyorsanız kumbaralarınız dolduğunda buraya tıklayarak kumbara talep formu doldurarak alımını sağlayabilir veya boş kumbara talebinizi yapabilirsiniz. İstanbul dışı için işlemlerde 0212 631 21 21 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bağışlarımı düzenli ödeme talimatı ile yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Dilerseniz online bağış bölümünden kredi kartı düzenli ödeme talimatı seçeneğinden yapabilirsiniz veya hesabınız olan bankayla görüşerek havale yöntemiyle düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz.

Yurt dışından nasıl bağış yapabilirim?

Yurt dışından göndereceğiniz bağışları euro veya dolar hesaplarımıza SWIFT kodu ile birlikte EFT yapabilirsiniz. Kredi kartı kullanıyorsanız online bağış yapabilirsiniz.

SMS bağışlarından kesinti oluyor mu?

Operatörle yapılan anlaşmalar gereğince herhangi bir kesinti olmuyor.

SMS iptalini nasıl sağlayabilirim?

Bilgi amaçlı gönderilen sms veya e-postaların gelmesini istemiyorsanız buraya tıklayarak veya  0212 631 21 21 numaralı telefondan vakfımızı arayıp iptalini sağlayabilirsiniz.

3072 ve 4072 SMS bağış hatları size mi ait? Kaç para kesiliyor?

Evet, bize ait.  3072 hattından gönderilen mesajlardan 5 TL, 4072 hattından ise 28 TL bağışınız bize ulaştırılıyor.

Vakfınıza yardım malzemesi bağışlamak istiyorum, almaya gelir misiniz?

Bağışçılarımızdan yapacakları ayni yardımları öncelikle kendi imkânlarıyla bize ulaştırmalarını rica ediyoruz. Ancak imkânı olmayan bağışçılarımız İstanbul içerisinde ikamet ediyorlarsa 0212 631 2121 numaralı telefondan vakfımızı arayarak bağışlamak istedikleri ürünler hakkında bilgi verebilirler.

Online bağışlar için makbuz alabilir miyim?
Online olarak yaptığınız bağışları kredi/banka kartınızla yaptığınız için makbuz kesilememekte, kart ekstreniz geçerli olmaktadır. Söz konusu bağışlarda 7 seri no lu kurumlar vergisi genel tebliği’nin 'kurumlardan alınan makbuzlara veya bunlar tarafından bankalarda açılan hesaplara yatırıldığına ilişkin alınan banka dekontlarına istinaden kurum kazancından indirim konusu yapılabilecektir.' maddesine istinaden banka dekontları bağışın belgelendirilmesi ve vergide indirim konusu yapmak için yeterlidir.Ayrıca bağış makbuzu kesilmesine gerek yoktur.
Gayrimenkul bağışları alıyor musunuz? Bu tür bağışları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Vakfımıza gayrimenkul bağışı yapılabilmektedir. Bağışlanan gayrimenkulün kullanımıyla ilgili olarak bağışçı tarafından özel bir şart belirtilmemişse tüm menkul veya gayrimenkul bağışlar ile nakdi bağışlar vakfımızın ülke ve bölgelerde tespit ettiği ihtiyaç durumuna göre hazırladığı projelerin hayata geçirilmesinde kullanılmaktadır. Bağışlanan gayrimenkul için özel bir şart belirtilmişse (yetim, eğitim, cami vb.) bağışın geliri o yönde kullanılmaktadır.
İstanbul dışından topladığımız ayni yardımları size nasıl ulaştırabiliriz?

İstanbul dışından yapmak istediğiniz bağışlarınızı kargoyla vakfımıza veya Türkiye içerisinde çalışma yürüttüğümüz partner kuruluşlara ulaştırabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için 0212 631 2121 numaralı telefondan vakfımızı arayabilirsiniz. Ayni bağış olarak kullanılmamış kıyafetler, beyaz eşya, mobilya, jeneratör, elektronik eşya, battaniye, çocuk bezi, paketlenmiş gıda yardımı gibi ürünler kabul ediyoruz.

 

Herhangi bir ülkeye şartlı bağış yapmak istiyorum, nasıl bir yol takip etmeliyim?
İHH’ya şartlı bağışta bulunacak bağışçımız bağışını bankadan yapıyorsa açıklama kısmına şartını yazarak, bağışını vakıf merkezimize gelerek elden yapıyorsa görevliye şartını bildirerek bağışının istediği alanda kullanılmasını sağlar.