Diğer konulara göz atın:

Su Kuyuları hakkında sorulan sorular
Neden su kuyusu çalışmaları yapıyorsunuz?

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. 

İHH olarak dünya üzerinde su sıkıntısı problemi yaşayan milyonlarca insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların başında ihtiyaç bölgelerinde su kuyusu veya özellikli su kuyusu açmak geliyor.

Su kuyuları hangi ülkelerde açılıyor?

Çad, Gana, Gine, Mali, Etiyopya, Tanzanya, Uganda, Burundi, Zimbabve, Afganistan, Burkina Faso, Nijer ve Irak İHH'nın sukuyusu çalışmaları yaptığı bölgelerdendir. Ancak İHH'nın su kuyusu açtığı ülkeler ihtiyaca göre belirlenir. Bu sebeple zaman zaman ülke ve bölgelerde değişiklik olabilir. Su kuyusu açtırmak için bölge seçimi yapmadan önce 0212 631 2121 numaralı telefonu arayarak yetkili İHH personeli ile irtibata geçmeniz gerekir.

Özellikli su kuyusu nedir?

Özellikli su kuyuları, sadece su kuyusu açmanın ihtiyaçları karşılamadığı bölgelerde ve durumlarda inşa edilir. Bu kuyular çoğu zaman depo, tesisat, ara malzemeler, taşıyıcı motorlar ve benzeri ekipmanlarla bütünleşik olarak inşa edilir. Kimi zaman bir yetimhanenin banyo, kimi zaman bir caminin şadırvan, kimi zaman tarım arazisinin sulama ihtiyacını veya farklı zorlukları gideren bu yapılar, bölgedeki ihtiyacı tek seferde ve tümden karşılamak için yapılır. Özellikli su kuyularının durumları ve maliyetleri her seferinde farklılık gösterse de en çok ihtiyaç duyulan projeler arasında yer alır.

Ne kadar sürede kuyu açılıyor?

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 9-12 ay sürmektedir. Bölge ve o bölgeden yaşanabilecek sıkıntılara göre bu süre değişiklik gösterebilir.

Kuyulardan çıkan suyun temiz olduğu kesin mi?

Arsenik, siyanür gibi maddelere bağlı herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaması için açılan her kuyudan su örnekleri alınır ve laboratuvar ortamında su analizi yapılır. Rapor sonucuna göre çıkacak su uygunsa su kuyusu kullanıma açılır.

Açılan kuyuların denetimi ve tamiratı yapılıyor mu?

Bağışlarınızla açılan su kuyularının denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır. Su kuyusu açılan bölgelerde sorumlu kişiler belirlenir ve arıza durumunda müdahale edilir. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir. Yapılan denetimler sonucu üç yılı aşmış olan su kuyularında tespit edilen arızalar için tamirat projeleri yapılır.

Bir su kuyusunu ne kadara açtırabilirim?
Sabit fiyat olan 3.000 Avro'ya normal standartlarda bir su kuyusu açtırabilirsiniz.
Açılan su kuyusunun fotoğrafını alabilir miyim?

Su kuyusu projesi nihayete erdiğinde bununla ilgili hazırlanmış olan bir adet su kuyusu fotoğrafının bulunduğu çerçevesi ve diğer fotoğrafların bulunduğu CD tarafınıza teslim edilmektedir.

Su kuyusu açtıracak durumum yok ama katkıda bulunabilir miyim?

Evet bulunabilirsiniz. Burayı tıklayarak dilediğiniz miktarda bağış yaparak su kuyusu projelerine destek verebilirsiniz. Bağışlarınız yüksek fiyatlı ve özellikli su kuyularında kullanılır.