Gündem

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sizlerle beraber yüz binlerce ihtiyaç sahibini sevindirdik. 2020 Ramazan’ı ihtiyaç sahipleri için zor zamanlardı. Fakat destekleriniz onlara umut oldu. Kardeşliğin ne demek olduğunu onlara tekrar hatırlattığınız için ihtiyaç sahipleri adına size teşekkür ederiz.

2020 Ramazan yolculuğunda İHH;

Türkiye'de 81 ilde, ayrıca savaş ve kriz bölgelerinde
2.018.612 kişiye ulaştı.
Destek ve bağışlarınızla;
246.857 kumanya paketi dağıtıldı, 1.079.640 kişi bu kumanyalardan faydalandı.
601.940 kişiye iftar yemeği verildi.
137.244 ihtiyaç sahibine zekât, fitre ve fidye ulaştırıldı.
100.396 yetime bayramlık elbise hediye edildi. 
 1200x800.jpg

 Vatanından ayrı Ramazan

Suriye’deki savaş ve İsrail’in Filistin işgali bitmek bilmediği gibi tüm acımasızlığı ile devam ediyor. Suriye halkı Ramazan huzurunu yıllardır eskisi gibi yaşayamıyor. Milyonlarca Filistinli, Ramazan’ı yıllardır farklı ülkelerdeki mülteci kamplarında geçiriyor.

Savaş mağduru milyonlarca insanın hayata tutunması için yaptığımız projelere Ramazan ayında da devam ediyor; yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Geçen yıl Suriye’nin çeşitli bölgelerinde ve kamplarda yaşayan 95 bin 356 kişiye iftar ulaştırdık. Lübnan’daki kamplarda yaşayan Filistinli mültecilere ise 600 kişilik iftar yemeği ikram ettik.

Amacımız, Ramazan’ın bereketini hep birlikte yaşamak.

iftarson.jpg

Oradaydık

Yolumuzu gözleyen Zübeyde Nine

Dağıtımlar başladığı sırada Zübeyde Nine yanımıza geldi. Söylediğine göre 99 yaşındaymış. O aslında bizi, Türkiye’den gelen misafirleri görmeye gelmiş. Oruçlu olduğunu duyunca biraz daha şaşırıyorum. “Ne olacak! Ben hala güçlüyüm,” diyor.

Zübeyde Nine’ye eski Ramazanları soruyorum. Şimdi Ramazan’ın daha iyi geçtiğini, bir arada olduklarını söylüyor. Ramazan’ı birlikte geçirmenin güzelliğini anlatıyor. Her Ramazan onları yalnız bırakmayan misafirleri karşılamaya geliyormuş. Bu yıl da bizimle buluşmanın mutluluğu gözlerinden belli oluyor. Bize ve hayırseverlere sürekli dua ediyor. Birlikte iftar yaptıktan sonra dönüş yoluna çıkıyoruz. İlk günün yorgunluğunu Zübeyde Nine’nin dualarıyla unutuyoruz.

Mustafa Olgun, Patani, 2019 Ramazan

 


Gözleri görmese de biliyorlar

Malavi'de gözleri görmeyen çocuklar var, zor şartlarda yaşıyorlar, onların halini görmeliyim, neler yapabiliriz bakmalıyım... diye başlıyor benim yolculuğum. Ramazan'ın ilk günlerinde Afrika'ya ulaşıyorum. Eğitim merkezinden içeri girdiğimdeyse beni bambaşka bir dünya karşılıyor. Elleriyle gören, dokunarak tanıyan çocukların hayatına giriyor, onlarla bir hafta geçiriyorum. Onları hayretle izliyorum. Kuran'ı elleriyle dokunarak okuyorlar. Aralarında hafız olanlar var, hatimle teravih namazı kıldırıyorlar.Geldiğimize çok seviniyorlar. Sizlerin selamını iletiyoruz, mutlu oluyorlar.

Desteklerinizle iftar sofrası kuruyor, hep birlikte orucumuzu açıyoruz. Bizleri görmüyorlar. Sizleri de. Ancak sevginiz, dostluğunuz ve selamınız onlara ulaşıyor. Onları sevindirmek, ne büyük nimet.

Abdullah Kibritçi, Malavi, 2019 Ramazan

 • İHH Ramazan ayına nasıl hazırlanıyor?

  Gidilecek ülkelerin belirlenmesi
  İHH’nın geçmiş yıllarda çalışma yaptığı ülkeler, Ramazan faaliyetleri için oluşturulan komisyon tarafından incelemeye alınıyor. Yıl içerisinde oluşan yeni kriz bölgeleri de değerlendirilerek bir yol haritası hazırlanıyor.

  Ekiplerin oluşturulması
  Belirlenen ülkelerde görev yapacak ekipler genellikle 3-4 kişiden oluşuyor. Ekiplerde vakıf çalışanları, çeşitli meslek gruplarından gönüllüler, ev hanımları ve öğrencilerin yanı sıra bölge durumunu kamuoyuyla paylaşmak için gazeteci ve yazarlar da yer alıyor.

  Partner kuruluşların hazırlıkları
  İHH’nın Türkiye dışında herhangi bir şubesi bulunmuyor. Faaliyetlerini İstanbul'daki merkezden yürüten İHH, yardım çalışmalarını yerel kuruluşlar üzerinden gerçekleştiriyor. Partner kuruluşlarımız Ramazan öncesinde bilgilendirilerek gerekli hazırlıklar başlatılıyor.

  Ekiplerin hazırlanması ve görev süreci
  Ülkeler hakkındaki raporlar ve kritik bilgiler yolculuklar öncesi vakıf merkezinde yapılan toplantılar ile görev yapacak ekiplere aktarılıyor. Çalışma bölgelerindeki görev süresi boyunca yürütülen faaliyetler bizzat İHH ekipleri tarafından yönetiliyor.

  Geri bildirim ve raporlama
  Gidilen ülkelerdeki çalışmalarını tamamlayan ve Türkiye’ye dönen İHH ekipleriyle yapılan toplantılarda, bölgede yaşanan deneyimler, gözlemler ve problemler aktarılıyor; ihtiyaçlar bildiriliyor. Raporlanan bu bilgiler İHH’nın ülke masalarınca değerlendirilip projelendiriliyor.