Lütfen Bekleyiniz

Kardeşliği hisset, vakit Ramazan

Hayırseverler ile ihtiyaç sahipleri arasında bir köprü vazifesi gören İHH'nın iyilik kervanı her yıl olduğu gibi geçtiğimiz Ramazan da dünyanın farklı yerlerindeki mazlum, mülteci, mağdur ve muhtaç kardeşlerimiz için yola çıktı. Zekâtlarınızı, fitrelerinizi, kumanyalarınızı; yetim çocukları sevindirdiğiniz bayramlık ve hediye paketlerinizi bu iyilik kervanına kattığınız için teşekkür ederiz.

Hayırlarınızla 105 ülke ve bölgedeydik

Ramazan boyunca;

 • 5 kıtada
 • 850.000 km yol giderek
 • 105 ülke ve bölgede
 • 396 şehre ulaştık.

Destek ve bağışlarınızla;

 • 350.575 kumanya paketi dağıtıldı.
 • 1.752.875 kişi bu kumanyalardan faydalandı.
 • Kurulan sofralarla 2.250.150 kişiye iftar yemeği verildi.
 • 130.000 ihtiyaç sahibine fitre ve fidye ulaştırıldı.
 • 70.000 yetime bayramlık elbise hediye edildi.
 • 30.000 Ramazan çocuk paketi dağıtıldı.
 • 55 kalıcı eserin açılışı gerçekleştirildi.

Muhtaçlara ulaşmamızda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.

ramazan-2015-maras-iftar.jpg

 

ORADAYDIK

Ramazan yardımları için bulunduğumuz Kamboçya'da çocukların peşine düşmek bir serçenin peşine düşmek gibi bir şey. Oradan oraya sekiyor, yerlerinde durmuyorlar. Cami avlusunda balonlar eşliğinde çocuklarla oyuna dalıyoruz. Her çocuğun vakti unutması gibi unutuyoruz zamanı. Tam ayrılık vakti geliyor derken yanımıza yaşlı bir amca geliyor. Geçtiğimiz Ramazan ayına kadar gözleri görmüyormuş. İHH’nın desteğiyle katarakt ameliyatı yapılmış ve o günden sonra gün yüzü görmüş. Bizim orada olduğumuzu da öğrenince büyük bir heyecanla koşmuş gelmiş yanımıza. Gülümseyerek bize dualar ediyor.  Biz de onun sağlığı için dua ediyoruz.

- Yusuf Armağan, 2008 / Kamboçya

 

 • Ramazan çalışmaları 105 ülke ve bölgedeydi

  Abhazya, Acara, Adıgey, Afganistan, Ahıska, Azerbaycan, Çeçenistan, Dağıstan, Doğu Türkistan, Gürcistan, İnguşetya, Kabardey Balkar, Karaçay Çerkes, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, Osetya, Ukrayna, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Macaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan (Sancak), Benin, Burundi, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad (Nijeryalı mülteciler - Orta Afrikalı mülteciler), Etiyopya, Fas, Fildişi Sahilleri, Gambiya, Gana, Gine, Güney Afrika, Güney Sudan, Kenya, Komor Adaları, Liberya, Libya, Malavi, Mali, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Somali, Sudan (Darfur - Kesele - Hartum), Togo, Tunus, Uganda, Yemen, Zimbabve , Filistin (Batı Şeria - Gazze), Irak, İran, Kuzey Irak, Lübnan (Filistinli mülteciler - Suriyeli mülteciler), Suriye, Ürdün (Suriyeli Mülteciler), Arakan, Bangladeş (Arakanlı mülteciler), Endonezya, Filipinler (Moro), Hindistan (Assam - Kerala- Cammu Keşmir), Japonya, Kamboçya, Malezya, Myanmar, Nepal, Pakistan (Azad Keşmir), Sri Lanka, Tanzanya, Tayland (Patani), Vietnam, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Haiti, Küba, Peru, Venezuela, Vanuatu, Fiji

 • İHH Ramazan ayına nasıl hazırlanıyor?

  Gidilecek ülkelerin belirlenmesi
  İHH’nın geçmiş yıllarda çalışma yaptığı ülkeler, Ramazan faaliyetleri için oluşturulan komisyon tarafından incelemeye alınıyor. Yıl içerisinde oluşan yeni kriz bölgeleri de değerlendirilerek bir yol haritası hazırlanıyor.

  Ekiplerin oluşturulması
  Belirlenen ülkelerde görev yapacak ekipler genellikle 3-4 kişiden oluşuyor. Ekiplerde vakıf çalışanları, çeşitli meslek gruplarından gönüllüler, ev hanımları ve öğrencilerin yanı sıra bölge durumunu kamuoyuyla paylaşmak için gazeteci ve yazarlar da yer alıyor.

  Partner kuruluşların hazırlıkları
  İHH’nın Türkiye dışında herhangi bir şubesi bulunmuyor. Faaliyetlerini İstanbul'daki merkezden yürüten İHH, yardım çalışmalarını yerel kuruluşlar üzerinden gerçekleştiriyor. Partner kuruluşlarımız Ramazan öncesinde bilgilendirilerek gerekli hazırlıklar başlatılıyor.

  Ekiplerin hazırlanması ve görev süreci
  Ülkeler hakkındaki raporlar ve kritik bilgiler yolculuklar öncesi vakıf merkezinde yapılan toplantılar ile görev yapacak ekiplere aktarılıyor. Çalışma bölgelerindeki görev süresi boyunca yürütülen faaliyetler bizzat İHH ekipleri tarafından yönetiliyor.

  Geri bildirim ve raporlama
  Gidilen ülkelerdeki çalışmalarını tamamlayan ve Türkiye’ye dönen İHH ekipleriyle yapılan toplantılarda, bölgede yaşanan deneyimler, gözlemler ve problemler aktarılıyor; ihtiyaçlar bildiriliyor. Raporlanan bu bilgiler İHH’nın ülke masalarınca değerlendirilip projelendiriliyor.

Ramazanla ilgili haberler

 • 74 bin yetimin Bayramlığı İHH’dan
  14.07.2016
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Ramazan Bayramı’nda 41 ülkede 74 bin 710 yetimin bayramlık kıyafet ihtiyacını karşılayarak onlara umut oldu.
 • İHH’dan 70 bin yetime Bayramlık
  01.07.2016
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Ramazan Bayramı’nda 41 ülkede 70 bin yetimin Bayramlık Kıyafet ihtiyacını karşılayarak onlara umut olmak istiyor.
 • Bitlis İHH'dan Yetim Giydirme Programı
  30.06.2016
  Bitlis İHH İnsani Yardım Derneği tarafından Ramazan çalışmaları kapsamında Tatvan ilçesinde yetim çocuklar için iftar yemeği organize edildi, yetim giydirme programı düzenlendi.
 • İHH’dan Doğu Guta’da Ramazan’da 150 bin iftarlık
  30.06.2016
  İHH, Suriye’de yardım ulaştırılması en zor bölgelerden olan Şam – Doğu Guta’da Ramazan faaliyetleri kapsamında 150 bin kişilik iftarlık malzeme ve 540 bin ekmek dağıttı.
 • İHH'dan Suriye'ye iftar çadırı
  27.06.2016
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'de Halep'in kuzeyinde bulunan Azaz ilçesinde günde 600 kişinin karnını doyurabileceği iftar çadırı kurdu.