Onlar için yeni başlangıç
14.12.2018

fatma-afra-ev-karsilastirma.jpg

Desteklerinizle, Sri Lankalı yetim Fatma Afra'ya, büyükannesi ve kardeşleriyle beraber çatısı akmayan ve hasta olmadan yaşabilecekleri yeni bir ev inşa ettik.

Bağışlarınız bazen bir kişinin iş sahibi olmasına vesile oldu, bazen uzakta bir camiye dönüştü. Dünyanın her yerindeki insanların yüzünde bir gülümseme oldunuz. Projelerimize destek vererek bugüne kadar yüzbinlerce insanın hayatını değiştirdiniz. Ancak birlikte yapabileceğimiz güzel işler daha bitmedi. Hayatını değiştirebileceğimiz çok kişi var.

İstediğimiz vakit bir camiye ulaşmak bizim için çok kolay olabilir. Geçimimizi sağladığımız bir mesleğimiz olabilir. Çocuğumuz okula gidiyor olabilir ya da tedavi için gidebileceğimiz yanıbaşımızda bir hastane olabilir. Fakat dünyada bunlara sahip olmayan milyonlarca insan var.
Hayat bulmayı bekleyen projelerimize destek olarak dünyanın bir ucunda birilerinin hayalini gerçekleştirebilir, hayatını değiştirebilirsiniz.

 

Rakoba Köyü Camii (Sudan)

720x375.jpg

Güney Sudan’ın bölünmesi ve 2003’te başlayan Darfur krizi sebebiyle Sudan’daki ekonomik ve sosyal sorunlar arttı. Darfur’daki kriz sebebiyle yaşadığı yeri terketmek zorunda kalan Sudanlılar, Darfur’a yakın bölgelerdeki mülteci kamplarına yerleştiler.

Krizden dolayı en çok göç alan yerlerden biri de Rakoba Köyü ve çevresi. Bölge halihazırda ihtiyaçları karşılayamıyor. Rakoba Köyü’ndeki camii bölge için yetersiz kalıyor. Köy halkı başta Cuma namazı olmak üzere ibadetlerini cemaatle yerine getirmek için kilometrelerce uzağa gitmek zorunda.

İnşa edilecek 100 m²’lik camii ile aynı anda 250 kişi ibadetini rahatlıkla yerine getirebilecek, dini çalışmalar yapabilecek ve çocuklar dini eğitimlerini kendi köyünde alabilecek. Ayrıca görevlendirilecek imam ile tebliğ çalışmaları da yapılabilecek. Bağışlarınızla köy halkı tam donanımlı bir camiye sahip olacak.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

 

Dikiş-Nakış Kursu (Nijer)

terzi.jpg

Nijer dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alıyor. Yıllar önce bağımsızlığını kazanmış olsa da Fransa’nın ülke üzerindeki siyasi ve ekonomik etkisi hala devam ediyor.

Kötü olan ekonomik durum ülkede eğitim olanaklarını da etkiliyor. Nijer, dünyadaki okur-yazar oranı en düşük olan ülkeler arasında.

Nijer’deki yetim aileleri için çalışmalar yapıyoruz. Bu projeyle başkent Niamey’de maddi geliri olmayan 10 yetim annesine terzilik eğitimi vererek meslek edinmelerini amaçlıyoruz. Böylece yetim anneleri kendi ürettikleri elbiseleri satarak maddi gelir elde edecek. Kimseye muhtaç olmadan yaşayacakları bu hayatı kurmalarına siz de destek olabilirsiniz.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

 

Parfüm ve Sabun Üretimi Kursu (Nijer)

labaratuvar.jpg

Başkent Niamey’de maddi geliri olmayan 10 yetim ailesine parfüm ve sabun üretim eğitimi vererek meslek edinmelerini amaçlıyoruz. 30 kişinin eğitim alacağı kursta yetim aileleri, ürettikleri parfüm ve sabunları satarak maddi gelir elde edecek. Kimseye muhtaç olmadan yaşamaları için destek olabilirsiniz.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

 

Lukavica İlk ve Ortaokulunun Onarımı (Bosna Hersek)

sinif-masa.jpeg

1992-95 yılları arasındaki Bosna Savaşı’nda Sırplar 8.372 kişiyi katletti. Sırpların etnik saldırılar yaptığı ülkede hayatını kaybeden erkekler geride dul eşler ve yetim çocuklar bıraktı.

Ülke ekonomik olarak toparlanmaya çalışsa da eğitim alanında yeterli bütçesi bulunmuyor. Sırpların yönetiminde bulunan Lukavica köyünün %98’i Müslüman. Köy okulunda 450 öğrenci en son 20 yıl önce onarılan eski bir okulda eğitim görüyor. Sırp yönetiminin maddi destek vermediği okulda öğrenciler, ilk günden kalan eski eşyaları kullanıyor. Zor şartlarda eğitim görseler de ülkedeki yarışmalarda birinci olmayı başaran öğrencilerin, daha iyi şartlarda eğitim görmek için maddi desteğinize ihtiyacı var.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

 

Kakangaga Ortaokulu Yurdu (Tanzanya)

yanan-kiz-yurt-binasi.jpg

Tanzanya’nın Kakangaga köyünde çıkan yangın sonucu bir okula ait yurt binası tamamen kullanılamaz hale geldi. Öğrencilerin mescitte yatsı namazını kıldıkları zamana denk gelen yangında herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmadı. Fakat öğrencilere ait kitap, kıyafetler, kişisel eşyalar, yatak, ranza ve kapı gibi yurda ait tüm eşyalar yandı.

Vakfımız tarafından onarılan Kakangaga Ortaokulu yurt binasının hala eksikleri bulunuyor.  Yatak, ranza, çarşaf, battaniye gibi temel eşyaların alınması için başlattığımız projeye destek olabilirsiniz.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

 

Hasta Bakım Merkezi (Yemen)

yemen-bagis-karti.jpg

“Hatice teyze, Sanâ'daki çatışmalardan dolayı evinden ayrılmak zorunda kalanlardan. Sığındığı ilk mülteci kampının saldırıya uğraması sonucu kocasını, iki oğlunu ve bacaklarını kaybetti. Üstelik hayatta kalan oğlunun da kendisi gibi bacakları yok. Hayata tutunmak için başka bir kampa sığındı. Bu haliyle, güvenli olduğunu düşündükleri bu küçük kampa torunlarıyla göç etmek zorunda kalmış. Marib'deki bu kampta yaklaşık 500 aile yaşıyor.”

(Bekir Arslan / 2017 Yemen)

Yemen’de yedi yıldır devam eden krizden dolayı nüfusun üçte ikisi acil yardıma muhtaç. 21 milyon insan gıdaya bile ulaşmada ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor.

İç karışıklık ve savaş sebebiyle sağlık tesislerinin yarısından fazlası çalışmıyor. 15 milyona yakın insan sağlık hizmetlerinden yoksun yaşıyor, hastalar yetersiz tıbbi malzemelerle tedavi olmaya çalışıyor. Desteklerinizle inşa ettiğimiz hasta bakım merkezi, savaşın ortasındaki Yemenliler’e umut oluyor

İmkansızlıklardan dolayı tedavi olamayan kanser hastaları yardımınızı bekliyor. Bağışlarınızla 400 kanser ve böbrek hastasının ameliyat ve ilaç masraflarını karşılayarak hayatlarını değiştirebilirsiniz.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP