Lütfen Bekleyiniz

Filistin / Gazze

Ambargo ve abluka altındaki Gazze uzun zamandır dünyanın en büyük açık  hava hapishanesi konumunda. Serbest dolaşım hakkından mahrum bırakılmış yaklaşık 2 milyon Filistinli, etrafı yüksek duvarlarla çevrili şehirde hayat mücadelesi veriyor. İşgalci İsrail’in çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği saldırılarla şartların daha da zorlaştığı şehirde hastane, gıda, ilaç, barınma, eğitim, elektrik gibi ihtiyaçlar güçlükle karşılanıyor. 

İHH'nın Gazze çalışmaları, 2009 yılında kurulan Gazze Ofisi vasıtasıyla yürütülüyor. Gazze halkının sıkıntılarının giderilmesi adına çeşitli projeler üreten Gazze Ofisi, acil ve sağlık yardımları yanı sıra ofise ait 1 eğitim merkezi ile 2 bini aşkın Filistinlinin düzenli olarak eğitim almasına, meslek öğrenmesine olanak sağlıyor.

 • İHH Gazze Ofisi ne tür çalışmalar yapıyor?

  İHH Gazze Ofisi, 2009 yılında işgalci İsrail’in “Dökme Kurşun Operasyonu” adını verdiği, bini aşkın Filistinliyi öldürdüğü saldırılar sonrası yardım faaliyetlerinin yerinden idare edilebilmesi amacıyla kuruldu. 19 görevlinin çalıştığı ofiste acil yardım, psikolojik destek, meslek edindirme, eğitim ve yetim çalışmaları da yapılıyor.

 

2019 yılında Gazze’de;

Yetim Sponsorluk Sistemi ile her ay 12 bin 222 yetimin gıda, sağlık, barınma ve eğitim harcamalarına destek olduk.

4 bin 305 aileye gıda, 700 aileye kış yardımı, 82 aileye beyaz eşya ve 738 aileye nakdi yardım ulaştırdık.

Ramazan’da 4 bin 541 kişiyle iftarımızı paylaştık, Kurban Bayramı’nda bağışlanan 6 bin 600 hisse kurbanı on binlerce aileye ulaştırdık. Bin 181 yetime bayramlık kıyafet hediye ettik.

3 hastaneye ilaç yardımı ulaştırdık. İhtiyaç sahibi 921 kişiye tekerlekli sandalye hediye ettik, 6 kişinin protez göz ameliyatını gerçekleştirdik.

Osmanlı Kültür Merkezi’nde yaklaşık 2 bin kişi farklı meslek alanlarında eğitim aldı, 14 öğrenci hafızlık eğitimini tamamladı.

Kalkındırma projelerimizden yararlanan 11 kişi ailesinin geçimini sağlayabileceği bir iş sahibi oldu.

Aşevimiz vesilesiyle 18 bin kişiye sıcak yemek ulaştırdık.

 

Son haberler

 • Mavi Marmara ruhu Tekirdağ’da
  15.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 2020 yılının “Mavi Marmara Yılı” ilan edilmesinin ardından düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerin ilki Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
 • Kudüs İçin Hepimiz Meryemiz!
  01.03.2019
  UKEAD öncülüğünde İHH’nın ve çok sayıda STK’nın destek verdiği Kudüs İçin Hepimiz Meryemiz Yürüyüşü, Fatih Camii’nden başlayarak Saraçhane Parkı’nda son buldu.
 • Gazzeli şehidin evlatları İHH’ya emanet
  29.06.2018
  İHH, Filistin’deki Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında Siyonist İsrail askerlerince şehit edilen Fadi Ebu Salah’ın 5 yetimini Yetim Sponsorluk Sistemine dahil ederek desteklemeye başladı.