Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

16 bin Lübnanlıya acil yardım

İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından başlattığı Acil Yardım Kampanyası ile 16 bin Lübnanlıya sıcak yemek, kumanya ve hijyen paketi ulaştırdı.

Bilal Gündoğdu | Beyrut - 4 Ağustos 2020’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama nedeniyle şehirde adeta hayat durdu. Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıktı, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana geldi. Patlamaya 6 yıldır Beyrut Limanı'ndaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığını söylendi. Patlamada en az 179 kişinin hayatını kaybetti, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandı ve onlarca kişinin kayboldu. Hastanelerde yaralıları alacak yer kalmadı. Lübnan’da önümüzdeki günlerde de gıda krizinin baş göstereceği düşünülüyor. Patlamanın olduğu limanda bulunan tahıl ambarı, ülkenin ana besin kaynağını oluşturuyordu ve artık yok. Kısa sürede ülkeye yeterli düzeyde un ulaştırılmazsa insani krizin boyutunun artacağından endişe ediliyor.

Bölgedeki patlamayı haber alır almaz harekete geçen İHH İnsani Yardım Vakfı’nın ise çalışmaları hız kesmeden sürüyor. İlk günden itibaren bölgedeki çalışmalarına başlayan İHH, ilk etapta yaralıların hastaneye sevk edilmesi için bir arama kurtarma timi kurdu. İHH, aynı zamanda da ölü ve yaralıların enkaz altından kurtarılmasını sağladı. Daha sonra İHH, şehirdeki molozların temizlenmesi için iş makineleriyle birlikte çalışma yürüttü. Patlamadan zarar gören Lübnan halkının yaralarının sarılması için de çalışma başlatan İHH, kazazedelere, sıcak yemek, kumanya ve hijyen paketi ulaştırdı. Yardımlardan bugüne kadar 16 bin Beyrutlu istifade etti. İHH ekipleri ayrıca evleri yıkılan ve hasar gören aileleri de ziyaret etti. İHH, evlerin yeniden imarı için çalışma başlattı.

16-bin-lubnanliya-acil-yardim.jpg

Önümüzdeki günlerde İHH, bölgede şu faaliyetleri gerçekleştirecek:

-Hasar gören evlerin onarım çalışmaları başlayacak

-Hijyen paketi dağıtımları sürecek

-Sağlık çalışanlarına ilk yardım ve acil müdahale çantası teslim edilecek

-Sağlık merkezlerine ilaç yardımında bulunulacak

-Kumanya ve sıcak yemek dağıtımları devam edecek

-Türkiye’den bölgeye evlerin tamiri için ilk etapta 1 konteyner cam gönderilecek

-Beyrut’a 2 TIR dolusu un, Hatay’dan gönderilmek üzere yola çıktı

16-bin-lubnanliya-acil-yardim12.jpg

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

Yardımlar sürecek

İHH aracılığıyla Lübnan halkına yardımda bulunmak isteyen hayırseverler, ACIL yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL bağışta bulunabilecek. Daha fazla bağışta bulunmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesinden ya da vakfın banka hesap numaralarına LÜBNAN açıklaması ile yardım edebilecek.

16-bin-lubnanliya-acil-yardim16.jpg

Acil Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Türkiye'den Yemen'e nefes
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Yemen’in Taiz kentinde faaliyet gösteren oksijen tüpü dolum merkezi, 18 hastane ve 6 klinik olmak üzere toplam 24 sağlık merkezine bin 759 adet oksijen tüpü ulaştırarak hastalara nefes oldu.
19.10.2020
Sudanlı afetzedelere yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Sudan'da selden etkilenen 2 bin 550 aileye acil yardım ulaştırdı.
22.09.2020
İHH’dan Irak’a koronavirüs yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Irak’ın yeni tip koronavirüs ile (Kovid-19) mücadelesine destek amacıyla Bağdat, Kerkük, Musul ve Selahattin şehirlerinde bulunan hastanelere tıbbi malzeme dağıttı.
19.09.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • İHH’dan Moro’ya sel yardımı
  26.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı BangsaMoro’da meydana gelen sel felaketi için acil yardım çalışması başlattı.
 • Fransa kendini yok ediyor!
  24.10.2020
  Son günlerde Fransa ve bazı Avrupa ülkelerinde Müslümanlara karşı yapılan ayrılıkçı uygulamalar ve açıklamalar hakkında kamuoyu duyurusudur.
 • Karadağ’daki huzurevine insani yardım
  22.10.2020
  İHH, Karadağ’ın Pljevlja (Taşlıca) şehrinde bulunan Pljevlja Huzurevi’ndeki Boşnak, Sırp, Karadağlı ve Arnavut’lardan oluşan 50 ihtiyaç sahibinin çeşitli ihtiyaçlarını karşıladı. Merkeze ayrıca Koronavirüs tedbirleri kapsamında tıbbi malzeme yardımı yapıldı.
 • 60 hafızın yeni yuvası
  22.10.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Burkina Faso’da dilenerek hafızlık yapmak zorunda kalan 60 öğrencinin barınma, eğitim ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Ramadan Hafızlık Merkezi’ni hizmete açtı.