Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Afyon İHH’dan Halep’e 510 çuval un

Afyonkarahisar İHH İnsani Yardım Derneği öncülüğünde Afyonkarahisar Belediyesi işbirliği ile “Halep’e Yol Açın” kampanyası kapsamında Halep’e 510 çuval un yardımı gönderildi.
17.10.2016 Acil Yardım , Afyon Suriye

Afyonkarahisar İHH İnsani Yardım Derneği ve Afyonkarahisar Belediyesi işbirliğinde Halep’te yaşayan ihtiyaç sahibi Türkmen ve Suriyeli vatandaşlara gönderilmek üzere hazırlanan içerisinde 510 çuval un bulunan yardım TIR’ı M. Sami Hancıoğlu Masal Dünyası Parkı önünden uğurlandı.

Daha önce yine ortak bir girişimle Suriye’de yaşayan bebekler için 26 bin adet bebek maması gönderen Afyonkarahisar İHH ile Afyonkarahisar Belediyesi, bu kez de Halep’te yaşayan ihtiyaç sahibi Türkmen ve Suriyeli vatandaşlara yardım eli uzattı.

Afyonkarahisar İHH Başkanı Ahmet Ertürk, Halep'teki insanlık dramına dikkat çekerek yardım TIR’ının Halep'teki Türkmenlere gideceğini belirttiği konuşmada şunları kaydetti:

"Halep, nüfusu 5 buçuk milyon iken 350 bine inmiş bir şehir. Son 3 ayda 8 bin 100 hava saldırısının yapıldığı bir şehir. 824 tanesinin misket, fosfor bombalarıyla bombalanan bir şehir düşünün. Yine bu sadece son 3 ayda bin 833 kişinin öldüğü ve bunun 532'sinin çocuk olduğu bir şehir. Bu şehirdeki insanlar her gün güne başlarken acaba hangi kalan yakınımız ölecek acaba hangi kalan evlatlarımız bugün şehit olacak diyerekten çırpınan bir insanlığın var olduğu bir şehir. Biz büyük bir medeniyetin çocuklarıyız."

afyon-ihh-halepe-yol-acin-2.jpg

"İlk defa yardım tırımız sınırın içerisine girecek"

“Yapılan yardımları rabbim kabul eylesin” diyerek sözlerini başlayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise yaptıkları çalışma ile üçüncü TIR’ın yola çıktığını belirtti. İlk defa yardım tırının sınırın ötesine geçeceğini aktaran Başkan Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TIR’lar, sınırdan Suriye'nin içinde 30 kilometre ileri gidecek. Bundan dolayı tabi nakliye firmalarımız sağ olsunlar her defasında yardımcı oldular. Kar amacı gütmemek çerçevesinde nakliyeyi yaptılar. Ancak bu sefer Suriye'nin içerisine 30 kilometre gitme meselesi olunca tabi gerçekten paramızla gönderecek insan bulmadık. Biraz sonra direksiyona geçecek İbrahim Akkent hemşerimiz, “ben bu işi bizzat bir firma sahibi olarak kendim götüreceğim” dedi. Sağ olsun nakliye ücreti de almayacağım dedi. Dünyanın neresinde aç açıkta olan varsa bizim yardımcı olmak görevimiz."

Afyonkarahisar’dan yola çıkan yardım TIR’ının ilk önce Reyhanlı’daki depoya ulaşacağını ifade eden yetkililer, akabinde yardımların ihtiyaç sahibi Suriyeli ve Halepli Türkmenlere gideceğini kaydetti.

Acil Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Türkiye’den Papua’ya yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Ekim ayından bu yana Endonezya’nın Papua bölgesindeki saldırılardan zarar gören Wamena kentinde yaşayan 2 bin mağdura acil yardım malzemesi ulaştırdı.
30.11.2019
Nijer sel mağdurları için acil yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Nijer’de yaşanan sel felaketinin ardından bölgede bulunan 820 aileye acil yardım ulaştırdı.
28.10.2019
Nijer acil yardım bekliyor
Nijer’de meydana gelen sel nedeniyle ülkede 50’den fazla kişi hayatını kaybetti. İHH İnsani Yardım Vakfı, haberi alır almaz bölgede acil yardım çalışmalarına başladı.
12.09.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Somali’den İHH’ya ziyaret
  07.12.2019
  Somali’nin Ankara Büyükelçisi H.E Jama Abdullahi Mohamed, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
 • Maldivler’den İHH ziyareti
  07.12.2019
  Maldivler Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Imran Abdulla, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek çeşitli istişarelerde bulundu.
 • “Sanat ve İyilik Buluşması”
  07.12.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Sanat ve İyilik Buluşması”na yaklaşık 70 sanatçı katıldı.
 • Moribah’ın hayali gerçek oldu
  06.12.2019
  Üniversite eğitimi için Bursa'ya gelen ve geçirdiği hastalık sonucu yaşamını yitiren Liberyalı Moribah Dukuly'nin, ülkesine cami yaptırma hayali İHH aracılığıyla gerçeğe dönüştürüldü. Moribah Cami, Liberya’da hizmete açıldı.