Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Afyon İHH’dan Halep’e 510 çuval un

Afyonkarahisar İHH İnsani Yardım Derneği öncülüğünde Afyonkarahisar Belediyesi işbirliği ile “Halep’e Yol Açın” kampanyası kapsamında Halep’e 510 çuval un yardımı gönderildi.
17.10.2016 Acil Yardım , Afyon Suriye

Afyonkarahisar İHH İnsani Yardım Derneği ve Afyonkarahisar Belediyesi işbirliğinde Halep’te yaşayan ihtiyaç sahibi Türkmen ve Suriyeli vatandaşlara gönderilmek üzere hazırlanan içerisinde 510 çuval un bulunan yardım TIR’ı M. Sami Hancıoğlu Masal Dünyası Parkı önünden uğurlandı.

Daha önce yine ortak bir girişimle Suriye’de yaşayan bebekler için 26 bin adet bebek maması gönderen Afyonkarahisar İHH ile Afyonkarahisar Belediyesi, bu kez de Halep’te yaşayan ihtiyaç sahibi Türkmen ve Suriyeli vatandaşlara yardım eli uzattı.

Afyonkarahisar İHH Başkanı Ahmet Ertürk, Halep'teki insanlık dramına dikkat çekerek yardım TIR’ının Halep'teki Türkmenlere gideceğini belirttiği konuşmada şunları kaydetti:

"Halep, nüfusu 5 buçuk milyon iken 350 bine inmiş bir şehir. Son 3 ayda 8 bin 100 hava saldırısının yapıldığı bir şehir. 824 tanesinin misket, fosfor bombalarıyla bombalanan bir şehir düşünün. Yine bu sadece son 3 ayda bin 833 kişinin öldüğü ve bunun 532'sinin çocuk olduğu bir şehir. Bu şehirdeki insanlar her gün güne başlarken acaba hangi kalan yakınımız ölecek acaba hangi kalan evlatlarımız bugün şehit olacak diyerekten çırpınan bir insanlığın var olduğu bir şehir. Biz büyük bir medeniyetin çocuklarıyız."

afyon-ihh-halepe-yol-acin-2.jpg

"İlk defa yardım tırımız sınırın içerisine girecek"

“Yapılan yardımları rabbim kabul eylesin” diyerek sözlerini başlayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise yaptıkları çalışma ile üçüncü TIR’ın yola çıktığını belirtti. İlk defa yardım tırının sınırın ötesine geçeceğini aktaran Başkan Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TIR’lar, sınırdan Suriye'nin içinde 30 kilometre ileri gidecek. Bundan dolayı tabi nakliye firmalarımız sağ olsunlar her defasında yardımcı oldular. Kar amacı gütmemek çerçevesinde nakliyeyi yaptılar. Ancak bu sefer Suriye'nin içerisine 30 kilometre gitme meselesi olunca tabi gerçekten paramızla gönderecek insan bulmadık. Biraz sonra direksiyona geçecek İbrahim Akkent hemşerimiz, “ben bu işi bizzat bir firma sahibi olarak kendim götüreceğim” dedi. Sağ olsun nakliye ücreti de almayacağım dedi. Dünyanın neresinde aç açıkta olan varsa bizim yardımcı olmak görevimiz."

Afyonkarahisar’dan yola çıkan yardım TIR’ının ilk önce Reyhanlı’daki depoya ulaşacağını ifade eden yetkililer, akabinde yardımların ihtiyaç sahibi Suriyeli ve Halepli Türkmenlere gideceğini kaydetti.

Acil Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Kur’an Kursu öğrencileri ışıkla buluştu
Sudan’ın Nyala şehrindeki Hafızlık ve İslami İlimler eğitiminin verildiği Nur El-Huda Kuran Kursu öğrencileri, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yardımlarıyla ışıkla buluştu.
03.07.2020
Libya için acil yardım
Onbinlerce insanın gıda yetersizliği ve çatışmalar sebebiyle acil yardım beklediği Libya için İHH, yardım kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte Türkiye’den Libya’ya gıda, hijyen, giysi ve barınma malzemeleri ulaştırılacak.
14.06.2020
Çadır kentleri kar vurdu
Suriye rejimi ile Rusya’nın saldırısından kaçarak Azez ve kırsalına gelen İdlibliler, eksi 10 dereceyi bulan soğuk hava ve karla mücadele ediyor. Hayata tutunmaya çalışan Suriyelilerin kaldığı çadırlar havadan görüntülendi.
14.02.2020

SON HABERLER

 • İHH, Kurban'da 52 ülkede olacak
  13.07.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübe ile bu yıl da yine mazlumların yanında olacak; hayırseverlerin kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için “Kurban Rahmettir” sloganıyla Türkiye dahil dünyanın 52 ülkesine yola çıkacak. İHH’nın bu yılki kurban bedeli 900 TL.
 • Çeyrek asırlık katliam: Srebrenitsa!
  11.07.2020
  Bugün Srebrenitsa soykırımının 25. yıldönümü. Soykırımda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden sadece 6 bin 652’si bulunarak Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilebildi.
 • Macaristan’dan İHH’ya ziyaret
  09.07.2020
  Macaristan İslam Birliği Başkanı Zoltan Bolek, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay ile görüştü.
 • Musul’daki okullar onarılıyor
  09.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, çatışmalardan dolayı kullanılamaz hale gelen Irak’ın Musul kentindeki 3 farklı okulu onarımdan geçirerek yeniden öğrencilerin hizmetine sunacak.
 • Yemen’e 250 bin kişilik yardım
  06.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, insani krizin sürdüğü Yemen’de 2020 yılının ilk 6 ayında 250 bin kişiye acil yardım malzemesi ulaştırdı. Yardımlar, Yemen’in tüm bölgelerine ulaştırıldı.