Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Azez’deki çocuklara ‘Sınırsız Şenlik’

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın destekleriyle Suriye’nin Halep’e bağlı Azez kasabasında Sınırsız Şenlik’le yüzlerce çocuğu eğlendirdi.

Suriye savaşında dünyaya gelen çocuklara bir an olsun çocukluklarını hatırlatmak amacıyla Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD), İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla  “Sınırsız Şenlik” isimli projeyle bir ilke imza attı.

UMHD, dünyaya geldiklerinden beri savaş ve mülteci kampı dışında bir şey görmeyen, kendi ülkeleri içerisinde mülteci konumuna gelmiş Suriyeli çocuklara şenlik düzenledi. Türkiye sınırındaki Azez mülteci kamplarında yer alan çocuklar için hazırlanan eğlence şenliği, 18 Eylül’de Azez’de yer alan İHH Uluslararası Şam Üniversitesi’nde başladı.

319a5841.jpg

Sanatçı Metin Şentürk, şenlikte çocuklar için konser verdi. Sunucu İkbal Gürpınar'ın da katıldığı şenlikte palyaçolar, akrobasi hareketleriyle çocukları eğlendirdi.

metin-senturk.jpg

Savaş uçağı yerine çocuk sesi

Şenliğin destekçilerinden İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç programa katılarak şu ifadeleri kullandı:

“7 sene önce Azez’e geçtiğimiz de rejimin uçakları üstümüzde uçuyordu. Kimse ne yapacağını bilmiyordu. Ama bugün iki şey beni mutlu etti. Birincisi çocukların eğlenmesi çok güzel. İlk defa bir programda bizim sesimizle arkadan çocuk sesi geliyor. İkinci ise buradaki İHH Uluslararası Şam Üniversitesi. Burada eğitim gören gençlerimiz bizim geleceğimiz ve Şam'ın yöneticileri olacaklar inşallah.

Rabbim bunlara vesile olanlardan razı olsun. Bizler burada her gün yemek, elbise dağıtımı yaparken Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ile çocukları da eğlendiriyoruz. Gelen herkese teşekkür ediyoruz.”

YETİMLERE DESTEK OLUN

huseyin-oruc.jpg

“Çocuklar eğlenmeye muhtaçlar”

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım ise İHH’ya teşekkür ederek şöyle konuştu:

"Şenlikteki hedefimiz 8-14 yaşlarında Azez'deki kamplarda yaşayan çocukları eğlendirmekti. Savaşın başladığı günden bu yana Suriye'ye gerek gözlem gerek insani yardım amacıyla geldik. Burada çocukların A4 kâğıdına dahi ihtiyaçları olduğunu gördük. Çocuklarla resim çizdiğimizde onların ne kadar mutlu olduğunu gördükten sonra burada barışı hiç yaşamamış, savaşın içinde doğmuş bu çocukların eğlenmeye de ihtiyaçları olduğu anladık. Bu programı da bu yüzden tertip ettik."

dsc09940.jpg

Etkinlik 10 gün sürecek

Etkinlikte, günlük olarak yaklaşık bin çocuk için sinema, tiyatro, sokak oyunları ve yarışmalar düzenleniyor. 10 gün sürecek programda Azez’de bulunan tüm çocuklara ulaşmış olacak.

_mg_8671.jpg

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Şırnaklı 800 aileye yardım
İzmir İHH İnsani Yardım Derneği, terör mağduru Şırnaklı 800 aileye gıda, giysi ve nakdi yardım ulaştırdı. Yardımlardan 3 bin kişi istifade etti.
16.02.2018
İslam Dünyası’nın Halife Abdülhamid'e Bakışı
Ankara İHH İnsani Yardım Derneği, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın vefatının 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla bir konferans düzenledi. Konferansa Filistin, Yemen ve Libya’dan konuşmacılar katıldı.
12.02.2018
Terörden arındırılan bölgelere 14 TIR yardım
İzmir İHH İnsani Yardım Derneği, Memur-Sen İzmir Temsilciliği’nin destekleriyle 14 TIR dolusu yardım malzemesi topladı. Yardımlar, Zeytin Dalı Harekatı sonrasında temizlenen bölgelerde yaşayan sivil halka ulaştırılacak.
09.02.2018

SON HABERLER

 • Yetimleri sevindirmeye hazır mısın?
  14.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri (YDG) başlıyor. Organizasyon kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetim yararlanacak.
 • Sakarya'da "Kudüs Şehitleri Gecesi" etkinliği
  17.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Sakarya’da düzenlenen “Kudüs Şehitleri Gecesi”ne katıldı. Yıldırım, İsrail’e yönelik olarak, “Bundan sonra sadece Filistin değil, karşında biz de varız” dedi.
 • Afrin’de terörden arındırılan bölgelere yardım
  17.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen Afrin’in batısındaki köylerde yaşayan yüz aileye insani yardım malzemesi ve Burseya Dağı çevresinde yaşayan sivil halka da sebze-meyve yardımında bulundu.
 • Suriye’ye 2 yeni Kıyafet Dağıtım Merkezi
  17.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye’nin El Bab ilçesinde 8 bin, İdlib kentinde de ayda 2 bin kişinin istifade edebileceği 2 ayrı Kıyafet Dağıtım Merkezi’ni hizmete açtı.
 • Gazze'ye 30 ton akaryakıt yardımı
  16.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze’deki sağlık merkezlerinde kullanılmak üzere hastanelere 30 ton akaryakıt yardımında bulundu.