Azez’deki çocuklara ‘Sınırsız Şenlik’
Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın destekleriyle Suriye’nin Halep’e bağlı Azez kasabasında Sınırsız Şenlik’le yüzlerce çocuğu eğlendirdi.
Suriye 22.09.2017

Suriye savaşında dünyaya gelen çocuklara bir an olsun çocukluklarını hatırlatmak amacıyla Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD), İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla  “Sınırsız Şenlik” isimli projeyle bir ilke imza attı.

UMHD, dünyaya geldiklerinden beri savaş ve mülteci kampı dışında bir şey görmeyen, kendi ülkeleri içerisinde mülteci konumuna gelmiş Suriyeli çocuklara şenlik düzenledi. Türkiye sınırındaki Azez mülteci kamplarında yer alan çocuklar için hazırlanan eğlence şenliği, 18 Eylül’de Azez’de yer alan İHH Uluslararası Şam Üniversitesi’nde başladı.

319a5841.jpg

Sanatçı Metin Şentürk, şenlikte çocuklar için konser verdi. Sunucu İkbal Gürpınar'ın da katıldığı şenlikte palyaçolar, akrobasi hareketleriyle çocukları eğlendirdi.

metin-senturk.jpg

Savaş uçağı yerine çocuk sesi

Şenliğin destekçilerinden İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç programa katılarak şu ifadeleri kullandı:

“7 sene önce Azez’e geçtiğimiz de rejimin uçakları üstümüzde uçuyordu. Kimse ne yapacağını bilmiyordu. Ama bugün iki şey beni mutlu etti. Birincisi çocukların eğlenmesi çok güzel. İlk defa bir programda bizim sesimizle arkadan çocuk sesi geliyor. İkinci ise buradaki İHH Uluslararası Şam Üniversitesi. Burada eğitim gören gençlerimiz bizim geleceğimiz ve Şam'ın yöneticileri olacaklar inşallah.

Rabbim bunlara vesile olanlardan razı olsun. Bizler burada her gün yemek, elbise dağıtımı yaparken Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ile çocukları da eğlendiriyoruz. Gelen herkese teşekkür ediyoruz.”

YETİMLERE DESTEK OLUN

huseyin-oruc.jpg

“Çocuklar eğlenmeye muhtaçlar”

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım ise İHH’ya teşekkür ederek şöyle konuştu:

"Şenlikteki hedefimiz 8-14 yaşlarında Azez'deki kamplarda yaşayan çocukları eğlendirmekti. Savaşın başladığı günden bu yana Suriye'ye gerek gözlem gerek insani yardım amacıyla geldik. Burada çocukların A4 kâğıdına dahi ihtiyaçları olduğunu gördük. Çocuklarla resim çizdiğimizde onların ne kadar mutlu olduğunu gördükten sonra burada barışı hiç yaşamamış, savaşın içinde doğmuş bu çocukların eğlenmeye de ihtiyaçları olduğu anladık. Bu programı da bu yüzden tertip ettik."

dsc09940.jpg

Etkinlik 10 gün sürecek

Etkinlikte, günlük olarak yaklaşık bin çocuk için sinema, tiyatro, sokak oyunları ve yarışmalar düzenleniyor. 10 gün sürecek programda Azez’de bulunan tüm çocuklara ulaşmış olacak.

_mg_8671.jpg

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.