Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Doğu Türkistan Sempozyumu sona erdi

Aralarında vakfımızın da bulunduğu İstanbul Barış Platformu tarafından düzenlenen Hür Doğu Türkistan Sempozyumu sona erdi. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ve iki gün boyunca d

Yaklaşık 60 yıldır Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve hak ihlallerini ortadan kaldırmak için düzenlenen Hür Doğu Türkistan sempozyumu sona erdi. Sempozyuma Doğu Türkistanlı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler. Sempozyuma dünyanın farklı bölgelerinden gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, aydınlar ve insan hakları savunucuları konuşmacı olarak katıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan sıkıntılar bütün yönleriyle ele alındı.

Sempozyum iki gün sürerken 4 oturum gerçekleştirildi. Sempozyumun ilk gününde birinci oturuma Ahmet Faruk Ünsal oturum başkanlığı yaparken konuşmacı olarak Prof. Dr. Alimcan İnayet, Prof. Dr. Alaeddin Yalçınkaya, Dr. Ekrem Hicazi, Seyit Tümtürk, Tseten Samdup Chhoekyapa ve Dr. Meryem Hâkim katıldı. Birinci oturumda Doğu Türkistan tarihi, 11 Eylül olayları sonrası Doğu Türkistan konuları konuşuldu.

Birinci günün öğleden sonra düzenlenen ikinci oturumuna ise Ömer Faruk korkmaz oturum başkanlığı yaparken Dr. Ataullah Şahyar, Prof. Dr. Macide Mahluf, Ahmet Faruk Ünsal ve Abdulsalam Abdulgani konuşmacı olarak katıldı. İkinci oturumda gündelik yaşamda yaşanan ihlaller, zorunlu göç, Çin diasporası, soykırım ile etnik ve dini ayrımcılık konularına değinildi.

Sempozyumun ikinci günü de yoğun bir katılım ile gerçekleşti. İlk oturuma Fatma Bostan Ünsal başkanlık ederken, Prof. Dr. Dru Gladney, Ahmet Emin Dağ, Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet, Çinli insan hakları aktivisti Dr. Yang Jianli ve Av. Gülden Sönmez birer sunum gerçekleştirdiler.  Bu oturumda ise Çin’in değişime direnci, Tianmen olayları, Doğu Türkistan mücadelesi ve sivil toplum kuruluşları gibi konular ele alındı.

Sempozyumun son oturumunda ise Doç Dr. Berdal Aral, Yrd. Doç Dr. Erkin Ekrem, Siraceddin Azizi Şemseddin ve Av. Cihat Gökdemir tebliğlerini sundular.

Son oturumda da konu self determinasyon ve özgürlüğe giden yol oldu.

Sempozyuma iştirak eden katılımcılar organizasyonun sonunda salondan mutlu ayrıldıklarını ifade ederken, bu sempozyumun bir milat olmasını temenni ettiler. Daha önce Doğu Türkistan konusuna bu kadar kapsamlı bir şekilde girilmediğini söyleyen katılımcılar bu tarz etkinliklerin artması gerektiğini dile getirdiler.

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Başkanı Bayram Karaca, Doğu Türkistan Vakfı Genel Başkanı Hamit Göktürk, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk de konuşmalarıyla sempozyuma destek oldular.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.
23.06.2020
Yetimlere bayram sürprizi
İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekipleri, bayramda 750 yetimi sevindirmek için yola çıktı. İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemiyle desteklenen yetimlere oyuncak ve çeşitli hediyeler ulaştırıldı.
26.05.2020
Afrikalı Ali iyilik peşinde
Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.
16.05.2020

SON HABERLER

 • 4 milyon mağdura Kurban yardımı
  02.08.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 82 bin 411 hisse kurbanı, Türkiye ve 52 ülkede yaklaşık 4 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdı. İHH ayrıca 184 bin yetime bayramlık hediye etti. Yardımlardan toplamda 4 milyon 136 bin 332 kişi istifade etti.
 • Türkiye’den Lübnan’a yardım seferberliği
  08.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamanın ardından bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Vakıf, bugüne kadar 3 bin 700 kişiye acil yardım ulaştırdı.
 • İHH ekipleri Beyrut’ta çalışmalara başladı
  05.08.2020
  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmak üzere İHH harekete geçti. İHH ekipleri, patlamanın olduğu Beyrut limanında vefat eden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı oluyor. Ayrıca evsiz kalanlar için gıda yardımları başladı.
 • 66 bin Sudanlıya Kurban desteği
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Sudan’da yaşayan 11 bin mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.
 • Kurban bereketi Yemen’e ulaştı
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Yemen’de yaşayan 28 bin 200 mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.