Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Doğu Türkistan Sempozyumu sona erdi

Aralarında vakfımızın da bulunduğu İstanbul Barış Platformu tarafından düzenlenen Hür Doğu Türkistan Sempozyumu sona erdi. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ve iki gün boyunca d

Yaklaşık 60 yıldır Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da yaşanan baskı ve hak ihlallerini ortadan kaldırmak için düzenlenen Hür Doğu Türkistan sempozyumu sona erdi. Sempozyuma Doğu Türkistanlı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiler. Sempozyuma dünyanın farklı bölgelerinden gazeteciler, yazarlar, akademisyenler, aydınlar ve insan hakları savunucuları konuşmacı olarak katıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan sıkıntılar bütün yönleriyle ele alındı.

Sempozyum iki gün sürerken 4 oturum gerçekleştirildi. Sempozyumun ilk gününde birinci oturuma Ahmet Faruk Ünsal oturum başkanlığı yaparken konuşmacı olarak Prof. Dr. Alimcan İnayet, Prof. Dr. Alaeddin Yalçınkaya, Dr. Ekrem Hicazi, Seyit Tümtürk, Tseten Samdup Chhoekyapa ve Dr. Meryem Hâkim katıldı. Birinci oturumda Doğu Türkistan tarihi, 11 Eylül olayları sonrası Doğu Türkistan konuları konuşuldu.

Birinci günün öğleden sonra düzenlenen ikinci oturumuna ise Ömer Faruk korkmaz oturum başkanlığı yaparken Dr. Ataullah Şahyar, Prof. Dr. Macide Mahluf, Ahmet Faruk Ünsal ve Abdulsalam Abdulgani konuşmacı olarak katıldı. İkinci oturumda gündelik yaşamda yaşanan ihlaller, zorunlu göç, Çin diasporası, soykırım ile etnik ve dini ayrımcılık konularına değinildi.

Sempozyumun ikinci günü de yoğun bir katılım ile gerçekleşti. İlk oturuma Fatma Bostan Ünsal başkanlık ederken, Prof. Dr. Dru Gladney, Ahmet Emin Dağ, Yrd. Doç. Dr. Erkin Emet, Çinli insan hakları aktivisti Dr. Yang Jianli ve Av. Gülden Sönmez birer sunum gerçekleştirdiler.  Bu oturumda ise Çin’in değişime direnci, Tianmen olayları, Doğu Türkistan mücadelesi ve sivil toplum kuruluşları gibi konular ele alındı.

Sempozyumun son oturumunda ise Doç Dr. Berdal Aral, Yrd. Doç Dr. Erkin Ekrem, Siraceddin Azizi Şemseddin ve Av. Cihat Gökdemir tebliğlerini sundular.

Son oturumda da konu self determinasyon ve özgürlüğe giden yol oldu.

Sempozyuma iştirak eden katılımcılar organizasyonun sonunda salondan mutlu ayrıldıklarını ifade ederken, bu sempozyumun bir milat olmasını temenni ettiler. Daha önce Doğu Türkistan konusuna bu kadar kapsamlı bir şekilde girilmediğini söyleyen katılımcılar bu tarz etkinliklerin artması gerektiğini dile getirdiler.

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna, Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan, Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Başkanı Bayram Karaca, Doğu Türkistan Vakfı Genel Başkanı Hamit Göktürk, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Dünya Uygur Kurultayı Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk de konuşmalarıyla sempozyuma destek oldular.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimler için pedal çeviriyor
Malatya İHH gönüllülerinden İhsan Kılıç "Yetim Farkındalığı" oluşturmak için Malatya'dan yola çıkarak 13 il dolaşıp bin 500 km pedal çevirecek.
23.09.2020
Kütahyalı gençlerden örnek davranış
Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği’nin gönüllü gençleri, hayırseverlerin destekleriyle, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşın evinin tadilatını yapıyor.
22.09.2020
Genç çiften örnek davranış
Karaman’da evlenen Koçer ve Aydemir çifti, örnek bir davranışa imza atarak düğün yemeklerini İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Patani’deki bir yetimhanesinde verdiler.
27.08.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.
 • Bir yılda 14 bin briket ev
  14.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaş nedeniyle yaşam mücadelesi veren Suriyeliler için geçen yıl 14 bin ev inşa etti. 6 bin briket ve betonarme evin inşası ise sürüyor.
 • Filistinli mültecilere insani yardım
  14.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan'ın Sayda şehrinde yaşayan 150’den fazla Filistinli mülteci aileye gıda yardımında bulundu.