"Ecdadın Torunları” Nevşehir'de buluştu
Nevşehir İHH Gönüllüleri tarafından organize edilen programa katılan Suriye Bayır-Bucak Bölgesi'nden komutanlar “zulüm ve baskı altında yaşam mücadelesi veren İHH İnsani Yardım Vakfı'na şükran borçluyuz” dediler.
Türkiye 21.11.2014

Nevşehir İHH Gönüllüleri tarafından organize edilen programa katılan Suriye Bayır-Bucak Bölgesi'nden komutanlar “İHH İnsani Yardım Vakfı'na şükran borçluyuz” dediler.

İHH Nevşehir Gönüllüler Koordinatörlüğü tarafından, "Ecdadın torunları Nevşehir'de buluşuyor" programı düzenledi.

Ak Parti İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, MHP İl Başkanı Göksel Taşçı, BBP İl Başkanı Şerafettin Karataş, Ülkü Ocakları Başkanı Yahya Leblebici, siyasi parti yöneticileri, belediye başkanları, daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda Türkmen Dağı (Bayır-Bucak) Tugay Komutanı Albay Ahmet Arnavut ve Ömer Muhtar Birliği Komutanı Ömer Abdullah Suriye’de devam eden savaşta Türkmenlerin son durumu hakkında bilgiler verdi.

Nevşehir Belediyesi Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Türkmen Dağı (Bayır-Bucak) Tugay Komutanı Albay Ahmet Arnavut, 3,5 milyon Türkmen'in bulunduğu Suriye'de 5 yıl içerisinde 80 bin Türkmen'in hayatını kaybettiğini söyledi.

Arnavut, Suriye'deki savaşta hayatını kaydeden Türkmenlerin yanı sıra geride kalan insanların zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiğini aktardı.

Suriye'de Türkmenlere karşı zulüm yapıldığını aktaran Arnavut şöyle devam etti: "Şu anda orada durumumuz çok kötü. Rejim askerleri gece gündüz demeden uçaklardan üzerimize bombalar atıyor. Ağır bombardımanlar dolayısıyla evlerimiz, camilerimiz, hastanelerimiz yıkıldı. Sadece Lazkiye köylerinde 20 gün içerisinde 17 şehit verdik. Kadınlarımız ve çocuklarımız zor durumdalar."Arnavut, Türkmenler için bu güne kadar yardımda bulunan Türkiye'ye teşekkür ederek yardımların devam etmesini diledi.Ömer Muhtar Birliği Komutanı Ömer Abdullah da Esed askerlerinin Türkmenlere karşı büyük bir kin beslediğini anlatarak, "Orada analarımızın, kardeşlerimizin, bacılarımızın namusunu koruyoruz. Bizlere çok zulüm yaptılar. Özellikle kadınlarımız ve yaşlılarımız çok zor günler geçirdi. Onların rahat etmeleri için sabahlara kadar uyumuyoruz. Zaferi kazanıncaya kadar da durmayacağız" diye konuştu.

Ömer Muhtar Birliği Komutanı Ömer Abdullah ise, Esad askerlerinin Türkmenlere karşı büyük bir kin beslediğini belirterek, "Orada analarımızın, kardeşlerimizin, bacılarımızın namusunu koruyoruz. Bizlere çok zulüm yaptılar. Özellikle kadınlarımız ve yaşlılarımız çok zor günler geçirdi. Onların rahat etmeleri için sabahlara kadar uyumuyoruz. Zaferi kazanıncaya kadar da durmayacağız" dedi.

Programda ayrıca Gazeteci Behçet Alkan tarafından hazırlanan 'Türkmen Cephesi' adlı belgesel ilk kez gösterildi.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.