Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Genç İHH’dan Arakan konferansı

Genç İHH, Dünya Çatışma Bölgeleri konferans serisi kapsamında Arakan’ı işledi. Konferansta konuşan İHH Arakan Sorumlusu Said Demir, “Arakan ne yazık ki İslam Ümmetinin unuttuğu bir bölge oldu bugüne kadar” dedi.
09.11.2017 Genç İHH , İstanbul

Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferans, Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Arakan’da yaşanan dramın gösterildiği sinevizyon gösterimi ile devam etti. Daha sonra ise kürsüye Arakan’ı geniş kapsamlı olarak anlatmak üzere İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Arakan Sorumlusu Said Demir çıktı.

genel-2.jpg

“70 yılda 700 binden fazla insan katledildi”

Konuşmasına Arakan’daki krizin siyasi boyutuna değinerek başlayan Said Demir, İHH’nın ilk defa 1996 yılında Merhum Başbakan Necmeddin Erbakan’ın telkinleriyle Kurban Bayramı’nda Arakan’a gittiğini söyledi. Dünyanın 2012’deki krize kadar Arakan’ın ismini bile duymadığını belirten Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arakan ne yazık ki İslam Ümmetinin unuttuğu bir bölge oldu bugüne kadar. Arakan denilen coğrafyada Müslümanlar çoğunluktayken yapılan işgal ve operasyonlarla Müslümanların Bangladeş’e kaçmasına sebep olundu. Bu şekilde Müslümanlar Arakan’da azınlık durumuna düşürüldüler.  

2012 yılına kadar Arakan’dan kimsenin haberi yoktu. Sadece Bangladeş biliyordu orayı. Onun sebebi de oradan sürekli göç almasıydı. 2012 yılındaki krizin dünyaya mal olmasının sebebi de şudur: Budist çeteler, Arakanlılara gözdağı vermek için katliam ve işkence görüntülerini sosyal medyaya yüklediler. Böylelikle orada yaşanan olaylar bu görüntülerle dünyaya yansımış oldu. Söylenene göre 1940’dan 2012’ye kadar- 700 binden fazla insan bu zulümler sebebiyle hayatını kaybetti.”

said-demir-1.jpg

Naf Nehri, iki İstanbul Boğazı büyüklüğünde

Demir, konuşmasının devamında Ağustos ayında başlayan son krizde insanların katliamdan kurtulmak için iki İstanbul boğazı büyüklüğündeki Naf Nehri’ni derme çatma kayıklarla geçmeye çalıştıklarını anlattı. Her göç esnasında yüzlerce insanın nehirde boğularak hayatını kaybettiğini söyleyen Demir, “Son krizle birlikte 700 binden fazla Arakanlı’nın Bangladeş’e göç ettiğini biliyoruz. Lakin Arakan’da kaç Müslüman katledildi bunun bilgisi kimsede yok. Sadece göç edenlerin anlattıklarından çıkardığımıza göre katledilenler ancak on binlerle ifade edilebiliyor” dedi.

genel.jpg

“Türkiye’ye dönüyorum bana ne söylemek istersin?”

2012 yılında İHH’nın Arakan raporunu yazmak üzere bölgeye gittiğini söyleyen Demir, başından geçen bir hadiseyi şu şekilde özetledi:

“Arakan’dan dönerken Arakanlı bir gence ‘Türkiye’ye dönüyorum bana ne söylemek istersin?’ diye sormuştum. O da önce ağlamaya başladı ve sakinleştikten sonra bana şunları söyledi: ‘Peygamber Efendi’miz, ‘Müminler bir vücudun azaları gibidir. Türkiye’den gelen bir Müslüman olarak sen buraya geliyorsun ama vücudun geri kalanı bizi nedense bizi hissetmiyor bile!’”

hediye.jpg

Programın sonunda Genç İHH Başkanı Fatih Yazıcı tarafından Said Demir’e içine hat sanatının işlendiği bir tablo hediye edildi.

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

Genç İHH’dan Üniversite Başkanları Kampı
Genç İHH Dönem Arası Üniversite Başkanları Kampı, 92 üniversiteden 116 gönüllünün katılımıyla Silivri’de gerçekleştirildi.
14.02.2018
Genç İHH’dan İstişare ve Değerlendirme Toplantıları
Darıca’da gerçekleştirilen Genç İHH İstişare ve Değerlendirme Toplantıları, Anadolu’nun dört bir yanından 322 kişinin katılımıyla tamamlandı. Toplantılara Genç İHH İl Sorumluları katıldı.
06.02.2018
Bursa'da Uyuşturucu İle Mücadele Konferansı
Bursa'da İHH İnsani Yardım Vakfı ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğiyle "Mahallene ve Okuluna Sahip Çık Uyuşturucuya Hayır" temasıyla uyuşturucu ile mücadele konferansı düzenlendi.
31.01.2018

SON HABERLER

 • Yetimleri sevindirmeye hazır mısın?
  14.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri (YDG) başlıyor. Organizasyon kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetim yararlanacak.
 • Kırgızistan’da 2 yeni cami hizmete açıldı
  20.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kırgızistan’da 15 Temmuz Şehitleri adına vakfedilen 2 yeni camiyi hizmete açtı.
 • 2018 yılı il başkanları toplantısı
  19.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı 2018 Yılı 1. İstişare Toplantısı, İHH Bursa Afet Koordinasyon ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.
 • Bağdat ve Musul’a insani yardım
  19.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bağdat’ta yaşayan 300 aileye gıda ve elbise, Musul’da yaşayan 27 aileye de buzdolabı yardımında bulundu.
 • Kütahya Genç İHH’dan Şehadet Gecesi
  18.02.2018
  Kütahya Genç İHH, geliri Somali’de açılacak derin su kuyusunda kullanılmak üzere “Şehadet Gecesi - Kudüs” sloganıyla bir konser düzenledi.