Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Genç İHH’dan Şeyh Ahmed Yasin konferansı

Genç İHH’nın İstanbul'da düzenlediği Müslüman Önderler Konferansı’nda bu ay Şeyh Ahmed Yasin işlendi.

Genç İHH’nın her ay geleneksel olarak düzenlediği Müslüman Önderler Konferansları serisi bu ay Şeyh Ahmed Yasin ile devam etti. Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta HAMAS Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, 16 yaşında geçirdiği bir kaza sonucunda boynundan altı felç olan ve ömrünü bu şekilde tamamlayan Şeyh Ahmed Yasin’in davası ve mücadelesini anlattı.

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Genç İHH Başkanı Fatih Yazıcı’nın açılış konuşması ile devam etti. Daha sonra ise kürsüye tercüman eşliğinde Sami Ebu Zuhri çıktı.

fatih-yazici.jpg

“Burada olmak bana huzur veriyor”

“Bugün İslami Hareketin kurucusu Şeyh Ahmed Yasin’den konuşacağımız gibi Türkiye’nin gençlerine yol gösteren merhum Necmettin Erbakan’ı da konuşacağız. Bu liderler hem hayatlarında hem ölümlerinde ümmet oluşturmuşlardır” diyerek sözlerine başlayan Zuhri, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu salonda ve bu mekânda konuşmak bana iki yönden huzur veriyor. Birincisi Şeyh Ahmed Yasin’i konuşuyor olmak, ikincisi de İstanbul’un güzel gençleriyle buluşuyor olmak. Ben HAMAS hareketi içinde bizzat çalışan ve sorumluluk alan bir kardeşinizim. Bu tür etkinliklerin öneminin farkındayım Ve o yüzden de buradayım. Şeyh Ahmed Yasin’in felç durumu onun yalnızca vücuduna hükmedebiliyordu; aklına ve bilincine hükmedemiyordu.

Şeyh, 2004’te öldü ama biz onun hayata bakış açısıyla devam ediyoruz. Siz onlarla çalışmadınız, onlarla beraber bulunmadınız ama görüyorum ki buna rağmen ona bağlısınız. Ben onunla çalışma imkânı buldum ve onun yolundan gitmeye gayret ediyorum.

2.jpg

“Onun davası üzerinde yürüyoruz”

O, 21 yaşında öğretmenliğe başladı ve 1960’lı yıllarda Mısır’ın zindanlarında hapisle tanıştı. O dönemlerde İslami bir hareketin kurulması çalışmasını yürütüyordu. İşgal devletinin karşısındaki dik duruşu onu çok meşhur etmişti. Ve İsrail, onu ‘İsrail’i yıkmak’ suçuyla hapse atarak 13 yıl hapse mahkûm etti. Lakin o Allah’ın izniyle esir anlaşmasıyla kısa sürede hapisten çıkmayı başardı.

Şeyh Ahmed Yasin, arkadaşlarıyla birlikte 1987 yılında HAMAS’ı kurdu. Sizin de bildiğiniz gibi ilk intifada 1987 yılında başlamış oldu. Bugün Filistin’deki bütün liderler bu intifadada yer almış isimler. Ben de bu intifada sırasında tutuklandım ve 5 yıl hapis yedim. Ve bu intifada gençlerle çalışmanın önemini bizlere göstermiş oldu. O yıl, tekrar tutuklandı ve 8 sene tek hücrede kaldı. Geri döndüğünde hareketin ciddi bir güce dönüştüğünü gördü.

Şeyh Ahmed Yasin, HAMAS Liderlerinin kanları Filistin’de şehadete yürüyen çocukların kanlarından daha temiz değildir dedi ve işgalci İsrail tarafından saldırıya uğrayarak şehit edildi. Biz bugün Ahmed Yasin’i kaybettik ama onun bize bıraktığı davayı kaybetmedik! Hala onun davası üzerinde yürüyoruz. Ve bugün görüyoruz ki HAMAS daha kuvvetli. Her lider yere düştüğünde HAMAS’ı daha ileriye taşıyacak yeni liderler ortaya çıkıyor. Bugün size şunun müjdesini vereyim; bugün Filistin’de yaşayan her gencin bir Mücahit olduğunu bilin ve İsrail’i korkutan asıl mesele budur!”

hediye.jpg

Programın sonunda Genç İHH Başkanı Fatih Yazıcı tarafından Zuhri’ye bir tablo hediye edildi.

genel.jpg

Müslüman Önderler’in 6’ncı ismi Şeyh Ahmed Yasin oldu

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kalabalık bir kitle tarafından ilgi ile takip edilen Müslüman Önderler Konferansları serisinde daha önce, sırası ile Cevher Dudayev, Aliya İzzetbegoviç, Hasan El Benna, 2. Abdülhamit Han ve Malkolm X işlenmişti.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

Türkiyeli gençler Srebrenitsa’da
Genç İHH üyesi 120 genç, Barış Yürüyüşü’nün (Marş Mira) ardından Srebrenitsa katliamının yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere Bosna Hersek’te.
11.07.2018
Umudun Adı Mavi
Kayseri Genç İHH tarafından hazırlanan “Umudun Adı Mavi” tiyatrosu İstanbul Fatih’te sahnelendi.
17.05.2018
İHH Çocuk’tan uçurtma şenliği
İHH Çocuk tarafından Zeytinburnu sahilinde düzenlenen uçurtma şenliğine 400 çocuk katıldı.
17.05.2018

SON HABERLER

 • İHH kurbana hazır
  13.07.2018
  İHH, 26 yılın verdiği tecrübe ile bu yıl da yine mazlumların yanında olacak; kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için “Paylaştığın senindir, paylaş sevindir” sloganıyla dünyanın 103 ülke ve bölgesine yola çıkacak.
 • Mobil uygulamamız yayında
  26.06.2018
  “İyilik yapmanın en kolay yolu” mobil bağış uygulamamıza Android ve Apple store mağazalarından ulaşabilirsiniz.
 • Sudanlı çocuklar sünnet ettirildi
  16.07.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Sudan’ın Darfur bölgesinde yaşayan aralarında yetim, mülteci ve muhtaçların bulunduğu 100 çocuğu sünnet ettirdi.
 • 23 ülkeden bin yetime eğitim bursu
  14.07.2018
  Genç İHH’nın 4 ayda tamamladığı Yetim Eğitim Bursu projesiyle 23 ülkeden bin yetimin bir yıllık üniversite ihtiyaçları karşılanacak.
 • Liberyalı gencin hayali gerçek olacak
  12.07.2018
  Üniversite eğitimi için Bursa'ya gelen ve geçirdiği hastalık sonucu yaşamını yitiren Liberyalı Moribah Dukuly'nin, ülkesine cami yaptırma hayali İHH aracılığıyla gerçeğe dönüştürülüyor.