Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Genç İHH’dan Şeyh Ahmed Yasin konferansı

Genç İHH’nın İstanbul'da düzenlediği Müslüman Önderler Konferansı’nda bu ay Şeyh Ahmed Yasin işlendi.

Genç İHH’nın her ay geleneksel olarak düzenlediği Müslüman Önderler Konferansları serisi bu ay Şeyh Ahmed Yasin ile devam etti. Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta HAMAS Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, 16 yaşında geçirdiği bir kaza sonucunda boynundan altı felç olan ve ömrünü bu şekilde tamamlayan Şeyh Ahmed Yasin’in davası ve mücadelesini anlattı.

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Genç İHH Başkanı Fatih Yazıcı’nın açılış konuşması ile devam etti. Daha sonra ise kürsüye tercüman eşliğinde Sami Ebu Zuhri çıktı.

fatih-yazici.jpg

“Burada olmak bana huzur veriyor”

“Bugün İslami Hareketin kurucusu Şeyh Ahmed Yasin’den konuşacağımız gibi Türkiye’nin gençlerine yol gösteren merhum Necmettin Erbakan’ı da konuşacağız. Bu liderler hem hayatlarında hem ölümlerinde ümmet oluşturmuşlardır” diyerek sözlerine başlayan Zuhri, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu salonda ve bu mekânda konuşmak bana iki yönden huzur veriyor. Birincisi Şeyh Ahmed Yasin’i konuşuyor olmak, ikincisi de İstanbul’un güzel gençleriyle buluşuyor olmak. Ben HAMAS hareketi içinde bizzat çalışan ve sorumluluk alan bir kardeşinizim. Bu tür etkinliklerin öneminin farkındayım Ve o yüzden de buradayım. Şeyh Ahmed Yasin’in felç durumu onun yalnızca vücuduna hükmedebiliyordu; aklına ve bilincine hükmedemiyordu.

Şeyh, 2004’te öldü ama biz onun hayata bakış açısıyla devam ediyoruz. Siz onlarla çalışmadınız, onlarla beraber bulunmadınız ama görüyorum ki buna rağmen ona bağlısınız. Ben onunla çalışma imkânı buldum ve onun yolundan gitmeye gayret ediyorum.

2.jpg

“Onun davası üzerinde yürüyoruz”

O, 21 yaşında öğretmenliğe başladı ve 1960’lı yıllarda Mısır’ın zindanlarında hapisle tanıştı. O dönemlerde İslami bir hareketin kurulması çalışmasını yürütüyordu. İşgal devletinin karşısındaki dik duruşu onu çok meşhur etmişti. Ve İsrail, onu ‘İsrail’i yıkmak’ suçuyla hapse atarak 13 yıl hapse mahkûm etti. Lakin o Allah’ın izniyle esir anlaşmasıyla kısa sürede hapisten çıkmayı başardı.

Şeyh Ahmed Yasin, arkadaşlarıyla birlikte 1987 yılında HAMAS’ı kurdu. Sizin de bildiğiniz gibi ilk intifada 1987 yılında başlamış oldu. Bugün Filistin’deki bütün liderler bu intifadada yer almış isimler. Ben de bu intifada sırasında tutuklandım ve 5 yıl hapis yedim. Ve bu intifada gençlerle çalışmanın önemini bizlere göstermiş oldu. O yıl, tekrar tutuklandı ve 8 sene tek hücrede kaldı. Geri döndüğünde hareketin ciddi bir güce dönüştüğünü gördü.

Şeyh Ahmed Yasin, HAMAS Liderlerinin kanları Filistin’de şehadete yürüyen çocukların kanlarından daha temiz değildir dedi ve işgalci İsrail tarafından saldırıya uğrayarak şehit edildi. Biz bugün Ahmed Yasin’i kaybettik ama onun bize bıraktığı davayı kaybetmedik! Hala onun davası üzerinde yürüyoruz. Ve bugün görüyoruz ki HAMAS daha kuvvetli. Her lider yere düştüğünde HAMAS’ı daha ileriye taşıyacak yeni liderler ortaya çıkıyor. Bugün size şunun müjdesini vereyim; bugün Filistin’de yaşayan her gencin bir Mücahit olduğunu bilin ve İsrail’i korkutan asıl mesele budur!”

hediye.jpg

Programın sonunda Genç İHH Başkanı Fatih Yazıcı tarafından Zuhri’ye bir tablo hediye edildi.

genel.jpg

Müslüman Önderler’in 6’ncı ismi Şeyh Ahmed Yasin oldu

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kalabalık bir kitle tarafından ilgi ile takip edilen Müslüman Önderler Konferansları serisinde daha önce, sırası ile Cevher Dudayev, Aliya İzzetbegoviç, Hasan El Benna, 2. Abdülhamit Han ve Malkolm X işlenmişti.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

Genç İHH Kategorisine Son Eklenen Haberler

Kütahya Genç İHH’dan Şehadet Gecesi
Kütahya Genç İHH, geliri Somali’de açılacak derin su kuyusunda kullanılmak üzere “Şehadet Gecesi - Kudüs” sloganıyla bir konser düzenledi.
18.02.2018
Genç İHH’dan Üniversite Başkanları Kampı
Genç İHH Dönem Arası Üniversite Başkanları Kampı, 92 üniversiteden 116 gönüllünün katılımıyla Silivri’de gerçekleştirildi.
14.02.2018
Genç İHH’dan İstişare ve Değerlendirme Toplantıları
Darıca’da gerçekleştirilen Genç İHH İstişare ve Değerlendirme Toplantıları, Anadolu’nun dört bir yanından 322 kişinin katılımıyla tamamlandı. Toplantılara Genç İHH İl Sorumluları katıldı.
06.02.2018

SON HABERLER

 • Yetimleri sevindirmeye hazır mısın?
  14.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yetim Dayanışma Günleri (YDG) başlıyor. Organizasyon kapsamında 37 ülkede hayata geçirilecek 537 projeden yaklaşık 150 bin yetim yararlanacak.
 • Doğu Guta’da katliama dur de!
  24.02.2018
  Son bir haftadır yoğun bombardımana tutulan Doğu Guta’daki katliamlara dur demek amacıyla İHH Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, kamuoyuna katliamlara sessiz kalınmaması çağrısı yapıldı.
 • Elazığ’dan Suriye’ye 17 TIR yardım
  24.02.2018
  Elazığ İHH İnsani Yardım Derneği, mağdur ve muhtaçlara ulaştırılmak üzere hazırladığı 17 TIR’lık unu, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın katıldığı törenle Suriye’ye gönderdi.
 • Doğu Guta’ya insani yardım
  23.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Beşar Esed rejiminin ablukası altındaki Doğu Gutalı sivillere her gün 30 bin adet ekmek ve 2 bin kişilik sıcak yemek ulaştırıyor.
 • Arama kurtarma eğitimleri sürüyor
  23.02.2018
  İHH İnsani Yardım Vakfı Acil Yardım & Arama Kurtarma Ekibi’nin deprem ve afet durumlarına hazırlık eğitimleri Ankara’da devam etti.