İdam kararları Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi
Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam kararı Beşiktaş'ta bulunan Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi. Gösteri öncesi Mısır konsolosluğu binasına lazer ışıkları ile Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işareti oluşturuldu.
Mısır, Türkiye 29.04.2014

Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu organize ettiği protesto eylemine çok sayıda vatandaş katıldı. Eminönü ve Üsküdar'dan tekneyle Bebek'e hareket eden katılımcılar, Mısır Konsolosluğu karşısına geldi. Teknelerden projeksiyonla Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işaretini konsolosluk binasına yansıtan gruptakiler, sloganlarla idam kararlarını protesto ettikler. Daha sonra kıyıya yanaşan teknelerdeki vatandaşlar, konsolosluğun yanında toplanarak, "Dünya bu zulme susacak mı?" pankartı açıp "Defol Sisi seninleyiz Mursi", "Üzülme, gevşeme, Allah seninle", "Katil Sisi, Katil Beşşar!" sloganlarıyla protestolarını sürdürdüler. Eyleme, Türkiye'de yaşayan Mısır vatandaşları da destek verdi.Protesto gösterisine katılan konuşmacılar darbe kararlarını eleştirerek idamların durdurulmasını talep etti.

Bülent Yıldırım: "Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Mısır yönetiminin idamların İsrail'le bir ilgisinin olmadığını söylediğini belirterek, "O halde neden bu idam kararlarını Filistin'deki birleşmeden sonra onayladınız?" dedi.Saklasalar da Sisi ile İsrailli yöneticiler arasındaki ilişkileri çok iyi bildiklerini ifade eden Yıldırım, "Filistin'de nasıl İsrail'e karşı mücadele ediyorsak, Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz." dedi

Raşit: ''İdam kararı verilenlerden biri, üç yıl önce vefat etmiş''

Eski Mısır Milletvekili Adil Raşit de idam kararlarının, darbecilerin sonunun başlangıcı olduğunu dile getirerek, bu kararlarının onları rezil edeceğini söyledi.

İdam kararı verilenlerin içerisinde birkaç yıl önce vefat eden birinin de olduğunu anlatan Raşit, "Katil yargıç, kendisine sunulan bu isimleri hiç incelemiş mi? Bu isimlerden birinin üç yıl önce vefat ettiğini biliyor muydu? Bu idam kararının verildiği birisi de daha önce Rabia Meydanı'nda şehit edilen birisiydi. Bugün Mısır yönetimi İsrail ve destekçilerinin istediklerini yerine getirmektedir. Bizleri idam kararlarıyla mı korkutacaksınız? Bizler idamdan korkmayız.” dedi.Rıdvan Kaya: Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler

Eylemde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da Mısır’dan Suriye’ye Filistin’den Afganistan’a direnen tüm Müslümanları selamlayarak başladığı konuşmasında Mısır cuntasının verdiği idam kararları bir yandan cuntacıların zulümde sınır tanımadıklarını ortaya koyarken, aynı zamanda çaresizliklerinin de göstergesi olduğunu vurguladı.

“Katliamlarla, hapislerle, işkencelerle sindiremedikleri halka bu şekilde gözdağı verip, yıldırmayı hedefliyorlar. Ama hedeflerine ulaşmayacaklar çünkü Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler” diyen Kaya konuşmasında Muhammed Bedii’nin tutumuna da değindi: “Daha önce oğlu şehid edilen, evi yakılan, işkence gören İhvan lideri Muhammed Bedii’nin kararı “asla yolumuzdan dönmeyeceğiz” sözleriyle karşılaması Mısır İslami hareketinin tüm Ümmetin iftihar edeceği bir önderliğe sahip bulunduğunu ispatlamıştır” dedi.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.