Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İdam kararları Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi

Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam kararı Beşiktaş'ta bulunan Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi. Gösteri öncesi Mısır konsolosluğu binasına lazer ışıkları ile Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işareti oluşturuldu.

Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu organize ettiği protesto eylemine çok sayıda vatandaş katıldı. Eminönü ve Üsküdar'dan tekneyle Bebek'e hareket eden katılımcılar, Mısır Konsolosluğu karşısına geldi. Teknelerden projeksiyonla Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işaretini konsolosluk binasına yansıtan gruptakiler, sloganlarla idam kararlarını protesto ettikler. Daha sonra kıyıya yanaşan teknelerdeki vatandaşlar, konsolosluğun yanında toplanarak, "Dünya bu zulme susacak mı?" pankartı açıp "Defol Sisi seninleyiz Mursi", "Üzülme, gevşeme, Allah seninle", "Katil Sisi, Katil Beşşar!" sloganlarıyla protestolarını sürdürdüler. Eyleme, Türkiye'de yaşayan Mısır vatandaşları da destek verdi.Protesto gösterisine katılan konuşmacılar darbe kararlarını eleştirerek idamların durdurulmasını talep etti.

Bülent Yıldırım: "Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Mısır yönetiminin idamların İsrail'le bir ilgisinin olmadığını söylediğini belirterek, "O halde neden bu idam kararlarını Filistin'deki birleşmeden sonra onayladınız?" dedi.Saklasalar da Sisi ile İsrailli yöneticiler arasındaki ilişkileri çok iyi bildiklerini ifade eden Yıldırım, "Filistin'de nasıl İsrail'e karşı mücadele ediyorsak, Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz." dedi

Raşit: ''İdam kararı verilenlerden biri, üç yıl önce vefat etmiş''

Eski Mısır Milletvekili Adil Raşit de idam kararlarının, darbecilerin sonunun başlangıcı olduğunu dile getirerek, bu kararlarının onları rezil edeceğini söyledi.

İdam kararı verilenlerin içerisinde birkaç yıl önce vefat eden birinin de olduğunu anlatan Raşit, "Katil yargıç, kendisine sunulan bu isimleri hiç incelemiş mi? Bu isimlerden birinin üç yıl önce vefat ettiğini biliyor muydu? Bu idam kararının verildiği birisi de daha önce Rabia Meydanı'nda şehit edilen birisiydi. Bugün Mısır yönetimi İsrail ve destekçilerinin istediklerini yerine getirmektedir. Bizleri idam kararlarıyla mı korkutacaksınız? Bizler idamdan korkmayız.” dedi.Rıdvan Kaya: Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler

Eylemde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da Mısır’dan Suriye’ye Filistin’den Afganistan’a direnen tüm Müslümanları selamlayarak başladığı konuşmasında Mısır cuntasının verdiği idam kararları bir yandan cuntacıların zulümde sınır tanımadıklarını ortaya koyarken, aynı zamanda çaresizliklerinin de göstergesi olduğunu vurguladı.

“Katliamlarla, hapislerle, işkencelerle sindiremedikleri halka bu şekilde gözdağı verip, yıldırmayı hedefliyorlar. Ama hedeflerine ulaşmayacaklar çünkü Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler” diyen Kaya konuşmasında Muhammed Bedii’nin tutumuna da değindi: “Daha önce oğlu şehid edilen, evi yakılan, işkence gören İhvan lideri Muhammed Bedii’nin kararı “asla yolumuzdan dönmeyeceğiz” sözleriyle karşılaması Mısır İslami hareketinin tüm Ümmetin iftihar edeceği bir önderliğe sahip bulunduğunu ispatlamıştır” dedi.

 

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Şoförlerden örnek davranış
Nevşehir’de bir grup otobüs şoförü ve tamircisi, Yetim Sponsorluk Sistemiyle 3 yetim çocuğun hamiliğini üstlendi.
07.08.2019
15 köye 15 su kuyusu
İHH, Güzel İnsanlar Projesi kapsamında Çad’ın 15 farklı köyünde, 15 su kuyusu açılışı gerçekleştiriyor. Açılacak kuyularla birlikte İHH’nın toplam su kuyusu sayısı 36 ülkede 7 bin 479 olacak.
29.07.2019
İyiliğin hikayesini çektiler
İHH İnsani Yardım Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenledikleri ortaokul ve liseler arası İyilik Olsun Video Yarışması’nın kazananları, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
21.05.2019

SON HABERLER

 • İyilikte payınız oldu
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 27 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 51 bin 447 hisse kurbanı 93 ülke ve bölgede 2 milyondan fazla ihtiyaç sahibine ulaştırdı.
 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Ahıskalılara kurban yardımı
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin kurban bağışlarını “İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri’ne ulaştırdı.
 • 200 bin Suriyeli’ye kurban desteği
  16.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin farklı bölgelerinde 4 bin 828 hisse kurban keserek yaklaşık 200 bin savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi sivile kurban eti ulaştırdı.
 • Batı Balkanlar’a kurban yardımı
  13.08.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kurban Bayramı'nda üç gün boyunca Batı Balkanlar ve Doğu Avrupa’da 819 hisse kurbanın kesim ve dağıtımını gerçekleştirdi.