Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İdam kararları Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi

Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam kararı Beşiktaş'ta bulunan Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi. Gösteri öncesi Mısır konsolosluğu binasına lazer ışıkları ile Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işareti oluşturuldu.

Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu organize ettiği protesto eylemine çok sayıda vatandaş katıldı. Eminönü ve Üsküdar'dan tekneyle Bebek'e hareket eden katılımcılar, Mısır Konsolosluğu karşısına geldi. Teknelerden projeksiyonla Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işaretini konsolosluk binasına yansıtan gruptakiler, sloganlarla idam kararlarını protesto ettikler. Daha sonra kıyıya yanaşan teknelerdeki vatandaşlar, konsolosluğun yanında toplanarak, "Dünya bu zulme susacak mı?" pankartı açıp "Defol Sisi seninleyiz Mursi", "Üzülme, gevşeme, Allah seninle", "Katil Sisi, Katil Beşşar!" sloganlarıyla protestolarını sürdürdüler. Eyleme, Türkiye'de yaşayan Mısır vatandaşları da destek verdi.Protesto gösterisine katılan konuşmacılar darbe kararlarını eleştirerek idamların durdurulmasını talep etti.

Bülent Yıldırım: "Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Mısır yönetiminin idamların İsrail'le bir ilgisinin olmadığını söylediğini belirterek, "O halde neden bu idam kararlarını Filistin'deki birleşmeden sonra onayladınız?" dedi.Saklasalar da Sisi ile İsrailli yöneticiler arasındaki ilişkileri çok iyi bildiklerini ifade eden Yıldırım, "Filistin'de nasıl İsrail'e karşı mücadele ediyorsak, Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz." dedi

Raşit: ''İdam kararı verilenlerden biri, üç yıl önce vefat etmiş''

Eski Mısır Milletvekili Adil Raşit de idam kararlarının, darbecilerin sonunun başlangıcı olduğunu dile getirerek, bu kararlarının onları rezil edeceğini söyledi.

İdam kararı verilenlerin içerisinde birkaç yıl önce vefat eden birinin de olduğunu anlatan Raşit, "Katil yargıç, kendisine sunulan bu isimleri hiç incelemiş mi? Bu isimlerden birinin üç yıl önce vefat ettiğini biliyor muydu? Bu idam kararının verildiği birisi de daha önce Rabia Meydanı'nda şehit edilen birisiydi. Bugün Mısır yönetimi İsrail ve destekçilerinin istediklerini yerine getirmektedir. Bizleri idam kararlarıyla mı korkutacaksınız? Bizler idamdan korkmayız.” dedi.Rıdvan Kaya: Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler

Eylemde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da Mısır’dan Suriye’ye Filistin’den Afganistan’a direnen tüm Müslümanları selamlayarak başladığı konuşmasında Mısır cuntasının verdiği idam kararları bir yandan cuntacıların zulümde sınır tanımadıklarını ortaya koyarken, aynı zamanda çaresizliklerinin de göstergesi olduğunu vurguladı.

“Katliamlarla, hapislerle, işkencelerle sindiremedikleri halka bu şekilde gözdağı verip, yıldırmayı hedefliyorlar. Ama hedeflerine ulaşmayacaklar çünkü Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler” diyen Kaya konuşmasında Muhammed Bedii’nin tutumuna da değindi: “Daha önce oğlu şehid edilen, evi yakılan, işkence gören İhvan lideri Muhammed Bedii’nin kararı “asla yolumuzdan dönmeyeceğiz” sözleriyle karşılaması Mısır İslami hareketinin tüm Ümmetin iftihar edeceği bir önderliğe sahip bulunduğunu ispatlamıştır” dedi.

 

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimlerle futbol
Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçe merkezinde İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yetimler için futbol etkinliği düzenlendi.
22.11.2019
“Kalemin İzinde Sınırları Aşmak”
İHH İstanbul Kadın Kolları tarafından Nepal İslam Kültür Merkezi yararına düzenlenen "Kalemin İzinde Sınırları Aşmak" başlıklı hat sergisi, Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’nde açıldı.
23.09.2019
'Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor'
Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İHH İnsani Yardım Vakfı arasında “Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor” projesi için yapılan işbirliği protokolü yenilendi.
12.09.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Mavi Marmara Mağdur Avukatları'ndan açıklama
  05.12.2019
  “Dava Bitmedi, UCM Hakimlerini Göreve Çağırıyoruz.”
  Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM), adaletin ve uluslararası hukukun tesisi amacına hizmet etmeli ve kuruluş felsefesine uygun hareket etmelidir.
 • Türkiye’den Papua’ya yardım
  30.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Ekim ayından bu yana Endonezya’nın Papua bölgesindeki saldırılardan zarar gören Wamena kentinde yaşayan 2 bin mağdura acil yardım malzemesi ulaştırdı.
 • Filistin'e insani yardım
  28.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, İsrail saldırılarının aralıksız devam ettiği Gazze’deki mağdurlara tekerlekli sandalye, gıda, nakdi yardım ve sıcak yemek yardımında bulundu.
 • İSEDAK toplantısı İstanbul’da
  28.11.2019
  İSEDAK'ın 35. Toplantısı, İstanbul’da düzenlendi. Toplantıya katılan İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, “Kriz Dönemlerinde Gıda ve Tarım: STK’ların Acil Müdehalesi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.