İHH'dan Adem Özköse ve Hamit Coşkun Açıklaması
'İnsani Diplomasi' çabamız sonuç verdi, Adem ve Hamit özgürlüğüne kavuştu.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 13.05.2012

İHH’dan Adem Özköse ve Hamit Coşkun Açıklaması:

Savaş ve çatışma gibi sebeplerle ortaya çıkan insani krizlerde; sivil insan hakları ve insani yardım kuruluşlarının gerek sivillerin korunmasında gerekse ihlallerin önlenmesi ve giderilmesinde uluslararası sözleşmelerce de tanınan misyonları malumunuzdur. Çoğunlukla da bu tür insani diplomasi faaliyetleri insan hayatının korunmasında önemli rol sağlamaktadır.

Bu misyonun gereği olarak İHH İnsani Yardım Vakfı kuruluşundan bu yana birçok savaş ve çatışma ortamında başta çocuklar olmak üzere sivillerin korunması ve kurtarılması için çok ciddi çabalar ortaya koymuştur.

Vakıf olarak “Masum bir insanı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmak gibidir” inancıyla hareket ederek yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde kriz bölgelerinde dokunduğumuz hayatların ve onların ailelerinin mutluluğu bizlerin de mutluluğu olmuştur.

İHH olarak misyonumuz gereğince, insanları yardıma muhtaç eden ve uzun yıllar izi silinmeyen acılar yaşatan krizleri önlemeye, başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan hak ve özgürlüklerinin ayrımsız bir şekilde tüm insanlar için güvence olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Uluslararası alanda çalışan sivil bir insan hakları ve insani yardım kuruluşu olan İHH, Suriye krizi ile ilgili de bütün süreci takip etmiş ve halen de bu yönüyle yakinen takip etmektedir. Türkiye sınırında ve Lübnan sınırında bulunan mültecilere düzenli yardım dağıtımı gerçekleştirirken bir yandan da bu krizden etkilenen masum sivillerin korunması ve kurtarılması için çabalar ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Suriyeli tüm taraflarla ve İran ile görüşmeler yürütülmüştür. Yaklaşık iki aylık sürecin sonunda Suriye’de tutulan Adem Özköse ve Hamit Coşkun özgürlüğüne kavuşmuştur.

Bu süreçte katkı sağlayan ve bu çabayı birlikte yürüttüğümüz MAZLUMDER’e, Türkiye, İran, Suriyeli tüm taraflara, destek veren tüm medya kuruluşlarına, yine soysal medya üzerinden destek veren tüm kişilere, sivil ve resmi kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

Suriye’de bir yıldır devam eden süreçte bölgeye haber amaçlı giden bazı gazetecilerin kimisi hayatını kaybetmiş, kimisi de yaralanmıştır. Bu arada yaşanan olayları takip etmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bölgeye giden ve tutuldukları belirtilen 13 gazetecinin de kurtarılması için çabalarımız devam etmektedir. Özgürlük ve adalet bekleyen tüm insanlar için çabalarımızı devam ettireceğimizi belirtiyor saygılar sunuyoruz.

İHH İnsani Yardım Vakfı

For English 
 

İlgili haberler
Tümünü gör
Bülent Yıldırım Lübnan’da
Bülent Yıldırım Lübnan’da
İHH Genel Başkanı Yıldırım, beraberindeki heyetle birlikte Lübnan’daki Filistin Mülteci Kampları’nı ziyaret etti. Yıldırım, geçtiğimiz aylarda başlatılan "Kalkınma ve İyileştirme Kampanyası" kapsamında hayata geçirilen projeleri yerinde inceledi.
Kamuoyu Duyurusu
Kamuoyu Duyurusu
Zaman zaman yazılı ve görsel medya ile sosyal medyada, vakfımız aleyhinde mesnetsiz birtakım iddialar ve iftira niteliğinde ifadelere yer verilmektedir. Konuya ilişkin vakfımızın kamuoyu duyurusu aşağıdadır.
Libyalı heyetten Türkiye ziyareti
Libyalı heyetten Türkiye ziyareti
Libya'nın önemli siyasi ve toplumsal aktörlerinden Tebu, Tuareg ve Amazik toplumlarının meclis başkanları, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın davetlisi olarak Türkiye’de bir takım resmi ziyaretler gerçekleştirdi.