Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İstanbul'da binler Mısırlı kardeşleri için yürüdü

Mısır’da idam edilmelerine karar verilen 529 kişi için toplanan binlerce vatandaş, Mısır’daki darbe yönetimini protesto için yürüdü.

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der), Mısır'da 529 kişiye verilen idam kararını kınamak için protesto gösterisi düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı gösteri, Fatih Camii avlusunda kılınan Cuma namazının ardından başladı. Burada üzerlerinde idam edilmelerine karar verilen 529 kişinin isimlerinin yer aldığı dev bir pankart açan eylemciler, daha sonra ellerindeki pankart ve dövizler eşliğinde yürüyüşe geçti. ‘İdamları durdurun’ yazılı pankart taşıyan protestocular, ‘Defol Sisi seninleyiz Mursi’, ‘İdam sehpası yıldıramaz İhvanı’, ‘Yaşasın ümmet dayanışması’, ‘İslami hareket engellenemez’ ve ‘Suriye’de Mısır’da Müslümanlar kıyamda’ şeklinde sloganlar atarak Saraçhane Parkı’na geldi.

"İDAM KARARI BİR UTANÇTIR"

Burada katılımcılar adına açıklama yapan ÖZGÜR-DER Başkanı Rıdvan Kaya, “Biz bunları yeni tanımıyoruz. Bunlara kimse şaşırmasın, kimse bu kadarı da olmaz demesin. Darbecilerin hukuku budur işte. 3 Temmuz’da darbe yaptıklarında ortaya koydukları hukuksuzluklar 14 Ağustos’ta Adeviye de yaptıkları katliamlar, sokaklarda insanların üzerine kurşun yağdıranlar. Cezaevi aracında 37 kardeşimizi vahşice boğanlar. Tüm bunlar bu zalimlerin hangi tıynette olduklarını bize göstermişti. Ve şimdi bu kararla beraber bir kere daha zulümde sınır tanımadıklarını dünyaya gösterdiler ve tüm insanlık harekete geçti. Bu zalimlerin zulümleri karşısında bütün dünya ayakta ve buradan hele şükür diyoruz, hele şükür” dedi.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Kaya, “Bizler Türkiyeli Müslümanlar olarak ve bütün ümmet olarak 3 Temmuz’dan beri sokaklardayız ve bu zulme ses çıkarmayanları kınıyoruz. Bugüne kadar bunu yaptık bundan sonra da bunu yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

"MISIR HALKI DİRENİYOR"

İHH Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay da, Mısır halkının tarihinde ilk kez cumhurbaşkanını seçtiğini, ancak küresel güçlerin buna bir yıl bile tahammül edemediğini söyledi.

Mısır halkının kendi inançları ve değerleriyle yöneticisini seçtiğine değinen Atalay, "Mısır halkı bir yıldır direniyor ve bedel ödüyor" dedi.

Batı dünyasının, Mısır'daki idam kararına sessiz kalmasını "çifte standart" olarak niteleyen Atalay, Uluslararası Af Örgütü'nün geç de olsa harekete geçmesini memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirdi. Mısır'ın, İslam dünyasında özel bir yeri olduğunu ifade eden Atalay, Mısır halkının, inancı ve değerleri için uzun süredir bedeller ödediğini kaydetti.

Atalay, Mısır'da 528 kişi hakkında idam kararı verilmesini ortak bir tavırla kınayan AK Parti, CHP, MHP ve BDP'ye teşekkür etti.

Bu arada Mısır'daki Müslüman Kardeşler (İhvan) Milletvekili Adil Raşit de alandakilere hitaben yaptığı teşekkür konuşmasında, Müslümanların İstanbul'da tek bir yürek halinde Mısır'daki kardeşlerini desteklemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Müslümanlardan kendilerine dua etmelerini ve desteklerini sürdürmelerini isteyen Raşit, Mısır'daki mücadelelerinin sonuna kadar süreceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından "Grup Yürüyüş" ilahi ve marşlar seslendirerek Mısır halkına olan desteklerini ifade ettiler.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı protesto gösterisi, Mısır halkı için yapılan dualarla son buldu.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Kapanmayan iyilik defteri
Geçtiğimiz yıl umre vazifesini ifa ederken vefat eden yetim ve mazlum dostu Bursalı İHH Gönüllüsü Mürsel Turhan’ın köyünde başlattığı iyilik hareketi nedeniyle iyilik defteri kapanmadı.
27.08.2019
200 bin Suriyeli’ye kurban desteği
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin farklı bölgelerinde 4 bin 828 hisse kurban keserek yaklaşık 200 bin savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi sivile kurban eti ulaştırdı.
16.08.2019
Ahıskalılara kurban yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin kurban bağışlarını “İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla Azerbaycan’da yaşayan Ahıska Türkleri’ne ulaştırdı.
16.08.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Evlatlar babalarına İstanbul’da kavuştu
  20.09.2019
  Annelerinin ölümünün ardından Lübnan’da zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyeli öksüz kardeşler, İHH aracılığıyla İstanbul’da babalarına kavuştular.
 • Yaza veda şenliği
  19.09.2019
  Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçesinde İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 350 yetim çocuk için yaza veda şenliği düzenlendi.
 • Hindistanlı âlimden İHH’ya ziyaret
  19.09.2019
  Çeşitli programlar kapsamında Türkiye’de bulunan Hindistanlı Muhaddis Şeyh Reşid Ahmed el-Mivâti, İHH Genel Merkezini ziyaret etti.
 • İdlib’e 30 araçlık yardım
  14.09.2019
  Suriye'nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan savaş mağduru sivillere gönderilmek üzere hazırlanan “Yalnız Değilsiniz” yardım konvoyunun 30 araçlık ikinci etabı dağıtım yapmak üzere İdlib’teki kamplara gönderildi.