Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

İstanbul'da binler Mısırlı kardeşleri için yürüdü

Mısır’da idam edilmelerine karar verilen 529 kişi için toplanan binlerce vatandaş, Mısır’daki darbe yönetimini protesto için yürüdü.

İHH İnsani Yardım Vakfı ile Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der), Mısır'da 529 kişiye verilen idam kararını kınamak için protesto gösterisi düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı gösteri, Fatih Camii avlusunda kılınan Cuma namazının ardından başladı. Burada üzerlerinde idam edilmelerine karar verilen 529 kişinin isimlerinin yer aldığı dev bir pankart açan eylemciler, daha sonra ellerindeki pankart ve dövizler eşliğinde yürüyüşe geçti. ‘İdamları durdurun’ yazılı pankart taşıyan protestocular, ‘Defol Sisi seninleyiz Mursi’, ‘İdam sehpası yıldıramaz İhvanı’, ‘Yaşasın ümmet dayanışması’, ‘İslami hareket engellenemez’ ve ‘Suriye’de Mısır’da Müslümanlar kıyamda’ şeklinde sloganlar atarak Saraçhane Parkı’na geldi.

"İDAM KARARI BİR UTANÇTIR"

Burada katılımcılar adına açıklama yapan ÖZGÜR-DER Başkanı Rıdvan Kaya, “Biz bunları yeni tanımıyoruz. Bunlara kimse şaşırmasın, kimse bu kadarı da olmaz demesin. Darbecilerin hukuku budur işte. 3 Temmuz’da darbe yaptıklarında ortaya koydukları hukuksuzluklar 14 Ağustos’ta Adeviye de yaptıkları katliamlar, sokaklarda insanların üzerine kurşun yağdıranlar. Cezaevi aracında 37 kardeşimizi vahşice boğanlar. Tüm bunlar bu zalimlerin hangi tıynette olduklarını bize göstermişti. Ve şimdi bu kararla beraber bir kere daha zulümde sınır tanımadıklarını dünyaya gösterdiler ve tüm insanlık harekete geçti. Bu zalimlerin zulümleri karşısında bütün dünya ayakta ve buradan hele şükür diyoruz, hele şükür” dedi.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Kaya, “Bizler Türkiyeli Müslümanlar olarak ve bütün ümmet olarak 3 Temmuz’dan beri sokaklardayız ve bu zulme ses çıkarmayanları kınıyoruz. Bugüne kadar bunu yaptık bundan sonra da bunu yapacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

"MISIR HALKI DİRENİYOR"

İHH Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay da, Mısır halkının tarihinde ilk kez cumhurbaşkanını seçtiğini, ancak küresel güçlerin buna bir yıl bile tahammül edemediğini söyledi.

Mısır halkının kendi inançları ve değerleriyle yöneticisini seçtiğine değinen Atalay, "Mısır halkı bir yıldır direniyor ve bedel ödüyor" dedi.

Batı dünyasının, Mısır'daki idam kararına sessiz kalmasını "çifte standart" olarak niteleyen Atalay, Uluslararası Af Örgütü'nün geç de olsa harekete geçmesini memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendirdi. Mısır'ın, İslam dünyasında özel bir yeri olduğunu ifade eden Atalay, Mısır halkının, inancı ve değerleri için uzun süredir bedeller ödediğini kaydetti.

Atalay, Mısır'da 528 kişi hakkında idam kararı verilmesini ortak bir tavırla kınayan AK Parti, CHP, MHP ve BDP'ye teşekkür etti.

Bu arada Mısır'daki Müslüman Kardeşler (İhvan) Milletvekili Adil Raşit de alandakilere hitaben yaptığı teşekkür konuşmasında, Müslümanların İstanbul'da tek bir yürek halinde Mısır'daki kardeşlerini desteklemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Müslümanlardan kendilerine dua etmelerini ve desteklerini sürdürmelerini isteyen Raşit, Mısır'daki mücadelelerinin sonuna kadar süreceğini bildirdi.

Konuşmaların ardından "Grup Yürüyüş" ilahi ve marşlar seslendirerek Mısır halkına olan desteklerini ifade ettiler.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı protesto gösterisi, Mısır halkı için yapılan dualarla son buldu.

İnsani Yardım Kategorisine Son Eklenen Haberler

Çocuklar için İdlib’e yeni okul
Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki savaş mağduru 300 çocuğun eğitim göreceği Babiska Kampı Okulu, düzenlenen törenle hizmete açıldı.
06.11.2019
Zafer Ersoy anısına cami
İHH tarafından, Ersoy ailesinin destekleriyle Benin’de inşa edilen camiye 2016 yılında vefat eden İHH Kilis Medya Sorumlusu Zafer Ersoy ve kendisinden bir yıl sonra vefat eden ağabeyi Ekrem Ersoy’un ismi verildi.
06.11.2019
Türkiye’den Afganistan’a ‘yetim seferi’
İHH, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Yetim Dayanışma Günleri vesilesi ile Afganistan’ın 5 farklı bölgesine giderek yaklaşık 3 bin 500 Afgan yetimin yüzünü güldürdü.
31.10.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Tel Abyad ve Rasulayn’a yardım
  12.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin Tel Abyad ve Rasulayn ilçe merkezi ile kırsallarındaki 2 bin aileye insani yardımda bulundu.
 • Mağdurlara 21 ton meyve
  11.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bursalı çiftçilerin destekleriyle Suriye'nin kuzeyindeki çadır kentlerde yaşayan ailelere 21 ton meyve ulaştırdı.
 • Bingöl’de uyuşturucu ile mücadele
  09.11.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı’ın “Mahallene ve Okuluna Sahip Çık - Uyuşturucuya Hayır!” sloganıyla sürdürdüğü farkındalık konferanslarının 34’üncüsü Bingöl’de düzenlendi.
 • Kadınlardan Şule Yüksel’e vefa
  08.11.2019
  İHH, kısa bir zaman önce vefat eden Şule Yüksel Şenler’in hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti. İHH Kadın Kolları, Yüksel’in adına Kuzey Makedonya’da 100 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu inşa edecek.