Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Libyalı heyetten Türkiye ziyareti

Libya'nın önemli siyasi ve toplumsal aktörlerinden Tebu, Tuareg ve Amazik toplumlarının meclis başkanları, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın davetlisi olarak Türkiye’de bir takım resmi ziyaretler gerçekleştirdi.

Libya'nın önemli aktörlerinden Tebu, Tuareg ve Amazik toplumlarının meclis başkanları ve beraberlerindeki heyet, İstanbul ve Ankara’da çeşitli ziyaretlerde bulundu. Libyalı temsilciler, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.

Aralarında Amazik Yüksek Meclis Başkanı Mehemed Abdullah Ahmed Talib, Ulusal Barış Komisyonu Üyesi Ulusal Barış Komisyonu Üyesi Haibil A. M. Doayi, Tuareg Toplumu Yüksek Meclisi Başkanı Moulay Kedidi, Tebu Şeyh ve Ayan Meclisi Başkanı İbrahim Wardko Darko, Tuareg Toplumu Yüksek Meclisi Üyesi ve eski Milletvekili Houssin Moustafa Madi Eshikh ve Tuareg Ubari Hukuk Fakültesi Dekanı Abobakeer Mohamed Mohamed Easa'nın olduğu heyet, vefatından önce İHH'nın Libya'dan Sorumlu Başkan Yardımcılığını yapan Ahmet Sarıkurt'un ailesini ziyaret etti.

sarikurt.jpg

İlk ziyaret İHH’ya

Daha sonra İHH Genel Merkezi'ne giden heyet, İHH Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Hüseyin Oruç ve vakıf yöneticileri tarafından karşılandı. Heyet burada yapılan görüşmelerde, Türkiye'yle iş birliğine devam etme yönündeki kararlılıklarını dile getirdi.

ihh.jpg

İstanbul’da 4 durak

Heyet, İstanbul’da daha sonra sırasıyla şuraları ziyaret etti:

-Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi ziyareti.

ayasofya.jpg

-İHH İNSAMER’de (İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi) Afrika Araştırmacısı Dr. Serhat Orakçı ziyareti.

insamer.jpg

-SETA’da (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı) Araştırmacı Emrah Kekilli ziyareti.

seta.jpg

-İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Ramazan Muslu ziyareti.

9 farklı ziyaret

Ankara ziyaretleri ise şu şekilde:

-Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ziyareti.

disisleri.jpg

-Anadolu Ajansı’nda AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu, Uluslararası Haberler Yayın Yönetmeni Faruk Tokat ve Dünya Dilleri Yayın Yönetmeni Mehmet Öztürk ziyareti.

aa.jpg

-AK Parti Genel Merkezi’nde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay ziyareti.

ak-parti.jpg

-Türkiye Diyanet Vakfı’nda TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık ve TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin ziyareti.

turkiye-diyanet-vakfi.jpg

-AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler ile buluşma.

emrullah-isler.jpg

-TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) Genel Merkezi’nde TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun ziyareti.

tika.jpg

-Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği ziyareti.

asma-kopru.jpg

-YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) Genel Merkezi’nde Genel Başkan Abdullah Eren ziyareti.

ytb.jpg

-Yunus Emre Enstitüsü’nde Strateji Genel Müdürü Bülent Üçpınar ziyareti.

yunus-emre.jpg

Ve dönüş

Ziyaretlerin ardından heyet, ülkeleri Libya’ya döndü.

İnsani Diplomasi Kategorisine Son Eklenen Haberler

Libyalı heyetten Türkiye ziyareti
Libya'nın önemli siyasi ve toplumsal aktörlerinden Tebu, Tuareg ve Amazik toplumlarının meclis başkanları, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın davetlisi olarak Türkiye’de bir takım resmi ziyaretler gerçekleştirdi.
06.11.2020
Fransa kendini yok ediyor!
Son günlerde Fransa ve bazı Avrupa ülkelerinde Müslümanlara karşı yapılan ayrılıkçı uygulamalar ve açıklamalar hakkında kamuoyu duyurusudur.
24.10.2020
Libya’da kurtarılan vatandaşlar ailelerine kavuştu
Libya'nın Sirte şehrinde Hafter güçleri tarafından alıkonulan iki Türk vatandaşı Misrata Başkonsolosluğu, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Misrata Kızılay Şubesi koordinasyonu ile kurtarılarak ailelerine kavuştu.
12.10.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • İHH’dan Iraklı yetimlere gıda desteği
  23.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı Irak'ın Anbar iline bağlı Saklaviyye bölgesinde 600 yetim ve ihtiyaç sahibi aileye gıda kolisi dağıttı.
 • Bosna Hersek’teki mültecilere sıcak yemek
  23.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek’in Tuzla şehrinde bulunan mültecilere her gün sıcak yemek ulaştırıyor. Yemeklerden bir ay boyunca yaklaşık 4 bin kişi istifade edecek.
 • İHH'dan Libya'ya 6 konteynerlik insani yardım
  20.11.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Libya'daki çatışmalarda yerlerinden edilen ailelere destek için 6 konteynerlik yardımda bulundu.
 • Afrin’de yetimlerin yüzü İHH ile güldü
  20.11.2020
  Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçesinde yaşayan bin yetime İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı bin çocuk gıda paketi dağıttı.