Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Minik yürekler, Yemen için kapı kapı dolaştı

İnsani krizin devam ettiği Yemen için Siirt’in Kurtalan Sümer Ortaokulu öğrencileri, hem harçlıklarını biriktirerek hem de kapı kapı dolaşarak topladıkları 4 bin 100 lirayı İHH aracılığıyla Yemenli kardeşlerine gönderdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, insani krizin ölümcül boyutlara ulaştığı Yemen için faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda İnsani Yardım Dernekleri de illerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

Siirt’in Kurtalan Sümer Ortaokulu öğrencileri de Yemenli çocukların acısını bir nebze hafifletebilmek amacıyla Yemen’e karınca kararınca yardım topladı. Öğretmenlerinin verdiği zarfları öğrenciler kendi ailelerinden temin ederek doldurmak yerine inisiyatif alarak sokak sokak gezerek doldurmayı tercih etti. Öğrenciler, hem bu şekilde kapı kapı dolaştılar hem de harçlıklarından artırdılar ve Yemen’deki dramı insanlara anlatarak kendi mahallelerinden 4 bin 100 lira toplamayı başardılar. Öğrenciler, topladıkları parayı da Siirt İHH aracılığıyla Yemen’e gönderdiler.

minik-yurekler-yemen-icin-kapi-kapi-dolasti3.jpg

Maddi durumu kötü durumda olan ve kendisi de aslında bir yetim olan bir öğrencinin 50 lira toplayıp kumbaraya atması ise öğrencilerin ne kadar hassasiyet sahibi olduğunu gözler önüne serdi. Bir diğer öğrencinin 2 yıldır biriktirdiği 15 Temmuz logolu 1 liraları bağış yapması da ayrıca dikkatlerden kaçmadı.

minik-yurekler-yemen-icin-kapi-kapi-dolasti1.jpg

“Bize evlat, Yemen'e umut oldular”

Konuya ilişkin “Yemen’e Gönülden Bir Yol” başlığıyla bir yazı kaleme alan Sümer Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Esra Atasoy, yazısında, “Sümer'in küçük yıldızları, ‘evlat’ diye yazılıp ‘nimet’ diye okunan gözbebekleri, kıymetlilerimiz, yavrularımız, 4 günde Yemen’e bir köprü kurdular” ifadelerini kullandı. İşte Esra Atasoy’un duygu yüklü o yazısı:

“Kurtalan'da daha önce tek başına gitmedikleri yerlere Yemenli kardeşleri için koştular. Kapı kapı dolaşıp dünyanın en zor işini, birilerinden bir şeyler istemeyi başardılar. Azdan öze, katreden bir okyanusa vardılar. Ulaşabildikleri her gönüle bir sevgi bıraktılar. Evlerinden, yuvalarından, harçlıklarından, yüreklerinden artırıp kocaman bir yardım deryası oldular. ‘Öğretmenim 4 lira daha verdiler, kaybolursa üzülürüm’ diyerek bulduğu her kuruşu, koşa koşa okula getiren kocaman bir gönül iklimi oluşturdular.

Bize evlat, Yemen'e umut oldular. Dışardaki soğuğa inat, sıcacık gönülleriyle Kurtalan'ı fethettiler. Kimi kumbarasını döktü önümüze, kimi hiç harcamak nasip olmayan harçlığını, kimi de kendi sofrasına hiç koyamayacağı şeylerin parasını... Bir zarf yetmedi onlara, tekrar tekrar istediler; küçücük ellerinde yumak yumak umut getirdiler, sevgi getirdiler bizlere. Hiç görmedikleri bir diyara, hiç görmedikleri, göremeyecekleri kardeşlerine bir nefes olsun diye kendi nefeslerini tükettiler. Büyüklerden daha büyük davrandılar; kulaklarını tıkadılar onlara kapı kapatan insanlara. Şaşkınlık ve hüznü beraber yaşadı yürekleri, kapanan her kapının ardından.

Biz ise topladığımız paranın miktarını değil, evlatlarımızın çabasını izledik günlerdir. Onların yüreğine, sevdasına, cennetine imrendik... Şimdi onların bize yaşattığı bu gururu başka hiçbir şey veremez. Sümer’in evlatları, Yemen' in evlatlarını görmeden, tanımadan, yüreğiyle sevdi. Kardeşlerimize sonsuz selam ve muhabbetle... Gelecek, iyilikle gelecek.”

minik-yurekler-yemen-icin-kapi-kapi-dolasti2.jpg

Okulları gezdiler

Kurtalanlı 2 öğrenci ayrıca geçtiğimiz günlerde de okulları gezip Yemen’deki durumla alakalı durum bilgilendirmesinde bulunmuş ve Siirt İHH aracılığıyla Yemen’e 812 lira göndermişti.

minik-yurekler-yemen-icin-kapi-kapi-dolasti4.jpg

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

İyiliğin hikayesini çektiler
İHH İnsani Yardım Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenledikleri ortaokul ve liseler arası İyilik Olsun Video Yarışması’nın kazananları, ödüllerini düzenlenen törenle aldı.
21.05.2019
Yeşil Cami’den Çad’a su kuyusu
Bayrampaşa Yeşil Cami İlme Hizmet Vakfı, Çad’a su kuyusu açılması için İHH İnsani Yardım Vakfı’na bağışta bulundu.
20.05.2019
İyilik Olsun yarışması finalistleri belli oldu
İHH İnsani Yardım Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün birlikte düzenledikleri ortaokul ve liseler arası İyilik Olsun Video Yarışması’nın finalistleri belli oldu.
15.05.2019

SON HABERLER

 • Kurban'da 90 ülke ve bölgedeyiz
  02.07.2019
  İHH, 27 yılın verdiği tecrübe ile kurbanlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için “İyilikte Payınız Olsun” sloganıyla Türkiye dahil dünyanın 90 ülke ve bölgesine yola çıkacak.
 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • İzmir’den Suriye’ye yardım
  06.07.2019
  İzmir İHH İnsani Yardım Derneği ve Memur-Sen öncülüğünde temin edilen insani yardımların bulunduğu 4 TIR, Suriye'deki çadır kentlerde yaşamını sürdüren mültecilere dağıtılmak üzere yola çıktı.
 • Yemen’de kolera ile mücadele
  05.07.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen’deki savaşın yanı sıra kolera ile mücadele etmek zorunda kalan sivillere ilaç desteğinde bulundu, bilgilendirme çalışması gerçekleştirdi.
 • İhtiyaç sahiplerine buzdolabı
  01.07.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca temin edilen buzdolabı ve gıda kolileri, Kilis'te yaşayan ihtiyaç sahibi Suriyelilere dağıtıldı.