Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Moro Barış Sürecinde Tarihi Adım Atıldı

İHH’nın da içinde yer aldığı Bağımsız Gözlemci Heyeti’nin Moro barış sürecine yönelik çabaları meyvelerini vermeye başladı. Filipin Hükümeti (GPH) ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında imzalanan yeni anlaşma barışın sağlanması yolunda tarihi bir adım olarak görülüyor.

Filipin Hükümeti ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasında başlatılan barış sürecinin bir parçası olarak 2013’te kurulan Bağımsız Gözlemci Heyeti (TPMT), Ekim 2012’de Bangsamoro’da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma’nın Normalleşme Ek Yasası neticesinde 25 Ocak 2014’te Kuala Lumpur’da taraflar arasında yeni bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Görevi barış süreci kapsamında imzalanan bütün anlaşmalar, özellikle de Ekim 2012’de Bangsamoro’da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma ve dört ekinin uygulanmasıyla ilgili gözlem yapmak ve rapor vermek olan Gözlemci Heyet’in başkanı Alistair Mac Donald gelinen aşamaya ilişkin, "Meslektaşlarım ve ben GPH ve MILF heyeti başkanlarını Normalleşme Ek Yasası’nın bu başarılı neticesinden ötürü kutluyor ve bu Mindanao’da kalıcı bir barışa götürecek yolu sevinçle karşılıyoruz.” açıklamasını yaptı.

"Önümüzde gidilecek daha çok yol var,” diyen Mac Donald, “Eminiz ki Genel Çerçeveli Anlaşma ve eklerini uygularken karşılaşılacak pek çok zorluk olacaktır. Ama iki tarafın da gösterdiği sebat ortada ve barışa giden yolda emin adımlar atıldı.” şeklinde konuştu.

Mac Donald Kuala Lumpur’daki bu tarihi başarıyla birlikte TPMT’nin imzalanan anlaşmaların uygulamasıyla ilgili gözlem çalışmalarını Bangamoro Şura’sının ve 2016 Bangsamoro Hükümeti’nin kurulması yönünde, bunda payı olanlarla birlikte elde edilen kazanımları ve karşılaşılan engelleri saptamak ve taraflarla kamuyu bilgilendirmek suretiyle daha kapsamlı bir şekilde sürdürebilecek.


Tarihçe

TPMT, Filipin Hükümeti (GPH) ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) tarafından taraflar arasında imzalanan barış anlaşmasının 15 Ekim 2012’de Bangsamoro’da imzalanan Genel Çerçeveli Anlaşma’da öngörüldüğü üzere uygulanışını gözlemlemesi amacıyla kurulmuştur. TPMT’nin ikisi Filipinli STK’lardan ikisi uluslararası STK’lardan (her biri her iki taraftan biri tarafından aday gösterilip iki tarafın da onayladığı) ve biri TPMT başkanlık, toplantıya çağıran ve sözcülük etmek üzere “uluslararası alanda muteber bir şahsiyet” (her iki tarafın da ortaklaşa aday gösterdiği) olmak üzere 5 üyesi bulunmaktadır.

TPMT’nin iki ayda bir veya gerektiğinde toplanması ve başta Bangsamoro’daki Genel Çerçeveli Anlaşma ve ekleri olmak üzere taraflar arasında imzalanan bütün anlaşmaların uygulanışını gözlemlemesi, değerlendirmesi ve ölçmesi gerekmektedir.

Bağımsız bir kurum olan TPMT’nin masrafları Avrupa Birliği’nin verdiği bir fondan karşılanmaktadır.

TPMT’nin beş üyesi şunlardır:

Mindanao İnsan Hakları Eylem Merkezi Başkanı ZainuddinMalang,
İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç
Asya Vakfı Ülke temsilcisi Steven Rood
Barış Enstitüsü Başkanı Gaston Z Ortigas
Eski AB Filipinler Büyükelçisi (2006-2011, şu an emekli) Başkan Alistair Mac Donald

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Isparta’dan İdlib’e 11 TIR yardım
Isparta İHH öncülüğünde, Isparta Belediyesi ile çeşitli STK'ların iş birliğinde toplanan malzemeleri taşıyan 11 TIR insani yardım malzemesi, İdlibli mazlumlara gönderilmek üzere yola çıktı.
12.02.2020
İdlib’e yardım seferberliği
Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden toplanan 109 TIR insani yardım malzemesi, İdlib’den Türkiye sınırına doğru göç eden Suriyelilere ulaştırılmak üzere dualarla bölgeye uğurlandı.
04.02.2020
Öğrencilerden İdlib’e 71 briket ev
130 yetimin sponsorluğunu üstlenerek Türkiye’deki iyilik yarışında ilk sıraya yükselen Özel İstanbul Medeniyet İlkokulu-Ortaokulu, İdlib’deki drama sessiz kalmayarak öğrenci, öğretmen ve velilerin gayretiyle toplamda 71 adet briket evi İHH’ya bağışladı.
23.01.2020

SON HABERLER

 • İslam Kalkınma Bankası’ndan İHH ziyareti
  24.02.2020
  İslam Kalkınma Bankası Genel Müdürü Waleed Al Waheeb ve beraberindekiler, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
 • 10 bin Yemenli aileye yardım
  24.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, krizin devam ettiği Yemen’de kumanya, su, ekmek, battaniye ve mont dağıtımında bulundu. Yardımlardan 10 bin aile istifade etti.
 • İstanbul'da Kudüs ve Mavi Marmara gecesi
  21.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, kutlu seferin 10. Yılında "Kudüs ve Mavi Marmara Şehitleri" programı düzenliyor. İlki Tekirdağ’da yapılan programların ikincisi İstanbul’da gerçekleştirildi.
 • Mavi Marmara ruhu Tekirdağ’da
  15.02.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 2020 yılının “Mavi Marmara Yılı” ilan edilmesinin ardından düzenlenecek olan çeşitli etkinliklerin ilki Tekirdağ’da gerçekleştirildi.
 • Çadır kentleri kar vurdu
  14.02.2020
  Suriye rejimi ile Rusya’nın saldırısından kaçarak Azez ve kırsalına gelen İdlibliler, eksi 10 dereceyi bulan soğuk hava ve karla mücadele ediyor. Hayata tutunmaya çalışan Suriyelilerin kaldığı çadırlar havadan görüntülendi.