Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Onbinler Mescid-i Aksa ve Mavi Marmara için tek yürek oldu

İsrail’in Mavi Marmara’ya saldırısının 3. yıldönümünde “Mescid-i Aksa ve Mavi Marmara Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan özgürlük filosuna saldırısının 3. yıl dönümü nedeniyle İstanbul Fatih Camisi'nde anma programı düzenlendi. Programa Türkiye’nin dört bir tarafından on binlerce kişi katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Filistin Adalet Bakanı Atallah Ebu Sibah, Türkiye'nin Filistin direnişinin yanında durmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

"Filistin yolunda Mavi Marmara gemisinde verilen 9 şehidin kanı kanımıza karıştı" diyen Ebu Sibah, "Sizin bu kutlu duruşunuz İsrail'in yok olacağını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu toprakları tekrar özgürleştirecek olanlar Sultan Fatih'in yolunda gidenlerdir"

Türkiye'nin Filistin konusundaki duyarlılığının, İsrail'in bölgedeki gücünü kırdığını belirten Sibah, "Tüm Filistin toprakları İslam topraklarıdır, bu toprakları tekrar özgürleştirecek olanlar Fatih Sultan Mehmed'in, Selahattin Eyyubi'nin yolundan gidenlerdir" diye konuştu.

"Özgürlük bayrağını Mescid-i Aksa'ya dikeceğiz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım da Mavi Marmara olayını "İsrail'in sonunun başlangıcı" olarak nitelendirdi ve Gazze'ye uygulanan abluka kalkıncaya, suçlu İsrail askerleri tutukanıncaya kadar Mavi Marmara'nın karadan yürümeye devam edeceğini, sonrasında ise tekrar Akdeniz'e ineceğini kaydetti.
[videoGaleri-354]

Programa katılan binlerce kişinin kalbinin Filistin, Afganistan, Moro, Keşmir, Patani, Arakan, Çeçenistan, Doğu Türkistan ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlarla birlikte attığını belirten Yıldırım, "Mısır'da yürüdük, Tunus'ta yürüdük, Suriye'de yürüyoruz, her yerde yürümeye devam edeceğiz. Sonunda özgürlük bayrağını Kudüs'e, Mescid-i Aksa'ya dikeceğiz" ifadesini kullandı.

"Suriye'den çekilin ki gönlümüzden çıkmayasınız"

İran ve Hizbullah'ın, masum Suriyeli kadın ve çocukları öldüren Suriye rejiminin yanında yer aldığını ifade eden İHH Başkanı Yıldırım şunları ekledi:

"Bizi geçmişte onurlandırdınız ama şimdi katil Esed ile beraber oluyorsunuz. Kadın ve çocukları öldüren Suriye rejiminin yanında yer alıyorsunuz. Suriye'den çekilin ki gönlümüzden çıkmayasınız, gönlümüzden çıkarsanız siz kaybedersiniz"

Anma programının ardından Fatih Camii’nden çıkan 10 binlerce kişi Fevzipaşa caddesinden kortej halinde Edirnekapı’da bulunan Mavi Marmara şehitleri Cevdet Kılıçlar ile Necdet Yıldırım’ın kabirlerine yürüdü. 

Kısmen trafiğe kapatılan caddede, çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemleri eşliğinde yürüyen kalabalık, "Yaşasın Filistin direnişi", "Mavi Marmara onurumuzdur", "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganlar attı.
[videoGaleri-353]

Yürüyüşe katılanlar, "Mescid-i Aksa onurumuzdur", "Baas'ın safında duranlar ümmetle aynı safta duramazlar", "Davamızdan vazgeçmeyeceğiz, yaşasın Suriye direnişimiz" yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüşün son bulduğu Edirnekapı Mezarlığı'nda metfun bulunan, Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden Necdet Yıldırım ve Cevdet Kılıçlar'ın kabirleri başında Kur'an okundu, dua edildi. Mezarlıkta edilen duanın ardından kalabalık olaysız şekilde dağıldı.

Ankara, İzmir, Sakarya, Balıkesir, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa gibi farklı illerden Mavi Marmara saldırısını anmak için yaklaşık 120 otobüs İstanbul'a geldi.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.
23.06.2020
Yetimlere bayram sürprizi
İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekipleri, bayramda 750 yetimi sevindirmek için yola çıktı. İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemiyle desteklenen yetimlere oyuncak ve çeşitli hediyeler ulaştırıldı.
26.05.2020
Afrikalı Ali iyilik peşinde
Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.
16.05.2020

SON HABERLER

 • İHH, Kurban'da 52 ülkede olacak
  13.07.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübe ile bu yıl da yine mazlumların yanında olacak; hayırseverlerin kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için “Kurban Rahmettir” sloganıyla Türkiye dahil dünyanın 52 ülkesine yola çıkacak. İHH’nın bu yılki kurban bedeli 900 TL.
 • Çeyrek asırlık katliam: Srebrenitsa!
  11.07.2020
  Bugün Srebrenitsa soykırımının 25. yıldönümü. Soykırımda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden sadece 6 bin 652’si bulunarak Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedilebildi.
 • Macaristan’dan İHH’ya ziyaret
  09.07.2020
  Macaristan İslam Birliği Başkanı Zoltan Bolek, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek İHH Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Atalay ile görüştü.
 • Musul’daki okullar onarılıyor
  09.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, çatışmalardan dolayı kullanılamaz hale gelen Irak’ın Musul kentindeki 3 farklı okulu onarımdan geçirerek yeniden öğrencilerin hizmetine sunacak.
 • Yemen’e 250 bin kişilik yardım
  06.07.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, insani krizin sürdüğü Yemen’de 2020 yılının ilk 6 ayında 250 bin kişiye acil yardım malzemesi ulaştırdı. Yardımlar, Yemen’in tüm bölgelerine ulaştırıldı.