Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Onbinler Mescid-i Aksa ve Mavi Marmara için tek yürek oldu

İsrail’in Mavi Marmara’ya saldırısının 3. yıldönümünde “Mescid-i Aksa ve Mavi Marmara Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

İsrail'in, Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan özgürlük filosuna saldırısının 3. yıl dönümü nedeniyle İstanbul Fatih Camisi'nde anma programı düzenlendi. Programa Türkiye’nin dört bir tarafından on binlerce kişi katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Filistin Adalet Bakanı Atallah Ebu Sibah, Türkiye'nin Filistin direnişinin yanında durmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

"Filistin yolunda Mavi Marmara gemisinde verilen 9 şehidin kanı kanımıza karıştı" diyen Ebu Sibah, "Sizin bu kutlu duruşunuz İsrail'in yok olacağını gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu toprakları tekrar özgürleştirecek olanlar Sultan Fatih'in yolunda gidenlerdir"

Türkiye'nin Filistin konusundaki duyarlılığının, İsrail'in bölgedeki gücünü kırdığını belirten Sibah, "Tüm Filistin toprakları İslam topraklarıdır, bu toprakları tekrar özgürleştirecek olanlar Fatih Sultan Mehmed'in, Selahattin Eyyubi'nin yolundan gidenlerdir" diye konuştu.

"Özgürlük bayrağını Mescid-i Aksa'ya dikeceğiz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım da Mavi Marmara olayını "İsrail'in sonunun başlangıcı" olarak nitelendirdi ve Gazze'ye uygulanan abluka kalkıncaya, suçlu İsrail askerleri tutukanıncaya kadar Mavi Marmara'nın karadan yürümeye devam edeceğini, sonrasında ise tekrar Akdeniz'e ineceğini kaydetti.
[videoGaleri-354]

Programa katılan binlerce kişinin kalbinin Filistin, Afganistan, Moro, Keşmir, Patani, Arakan, Çeçenistan, Doğu Türkistan ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlarla birlikte attığını belirten Yıldırım, "Mısır'da yürüdük, Tunus'ta yürüdük, Suriye'de yürüyoruz, her yerde yürümeye devam edeceğiz. Sonunda özgürlük bayrağını Kudüs'e, Mescid-i Aksa'ya dikeceğiz" ifadesini kullandı.

"Suriye'den çekilin ki gönlümüzden çıkmayasınız"

İran ve Hizbullah'ın, masum Suriyeli kadın ve çocukları öldüren Suriye rejiminin yanında yer aldığını ifade eden İHH Başkanı Yıldırım şunları ekledi:

"Bizi geçmişte onurlandırdınız ama şimdi katil Esed ile beraber oluyorsunuz. Kadın ve çocukları öldüren Suriye rejiminin yanında yer alıyorsunuz. Suriye'den çekilin ki gönlümüzden çıkmayasınız, gönlümüzden çıkarsanız siz kaybedersiniz"

Anma programının ardından Fatih Camii’nden çıkan 10 binlerce kişi Fevzipaşa caddesinden kortej halinde Edirnekapı’da bulunan Mavi Marmara şehitleri Cevdet Kılıçlar ile Necdet Yıldırım’ın kabirlerine yürüdü. 

Kısmen trafiğe kapatılan caddede, çevik kuvvet ekiplerinin güvenlik önlemleri eşliğinde yürüyen kalabalık, "Yaşasın Filistin direnişi", "Mavi Marmara onurumuzdur", "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık" sloganlar attı.
[videoGaleri-353]

Yürüyüşe katılanlar, "Mescid-i Aksa onurumuzdur", "Baas'ın safında duranlar ümmetle aynı safta duramazlar", "Davamızdan vazgeçmeyeceğiz, yaşasın Suriye direnişimiz" yazılı pankartlar taşıdı.

Yürüyüşün son bulduğu Edirnekapı Mezarlığı'nda metfun bulunan, Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden Necdet Yıldırım ve Cevdet Kılıçlar'ın kabirleri başında Kur'an okundu, dua edildi. Mezarlıkta edilen duanın ardından kalabalık olaysız şekilde dağıldı.

Ankara, İzmir, Sakarya, Balıkesir, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa gibi farklı illerden Mavi Marmara saldırısını anmak için yaklaşık 120 otobüs İstanbul'a geldi.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Yetimlerle futbol
Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçe merkezinde İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yetimler için futbol etkinliği düzenlendi.
22.11.2019
“Kalemin İzinde Sınırları Aşmak”
İHH İstanbul Kadın Kolları tarafından Nepal İslam Kültür Merkezi yararına düzenlenen "Kalemin İzinde Sınırları Aşmak" başlıklı hat sergisi, Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’nde açıldı.
23.09.2019
'Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor'
Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İHH İnsani Yardım Vakfı arasında “Gençler Yetim Kardeşlerine Sahip Çıkıyor” projesi için yapılan işbirliği protokolü yenilendi.
12.09.2019

SON HABERLER

 • Aybek Türkiye’den yardım bekliyor
  01.07.2019
  Annesi ile birlikte hayata tutunmaya çalışan Kırgız yetim Aybek Asanov’un evi bir an önce yenilenmezse, mevcut evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.
 • Somali’den İHH’ya ziyaret
  07.12.2019
  Somali’nin Ankara Büyükelçisi H.E Jama Abdullahi Mohamed, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
 • Maldivler’den İHH ziyareti
  07.12.2019
  Maldivler Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Imran Abdulla, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek çeşitli istişarelerde bulundu.
 • “Sanat ve İyilik Buluşması”
  07.12.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Sanat ve İyilik Buluşması”na yaklaşık 70 sanatçı katıldı.
 • Moribah’ın hayali gerçek oldu
  06.12.2019
  Üniversite eğitimi için Bursa'ya gelen ve geçirdiği hastalık sonucu yaşamını yitiren Liberyalı Moribah Dukuly'nin, ülkesine cami yaptırma hayali İHH aracılığıyla gerçeğe dönüştürüldü. Moribah Cami, Liberya’da hizmete açıldı.