Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

2. Uluslararası Yetim Konferansı

2. Uluslararası Yetim Konferansı, Sudan'ın başkenti Hartum’da gerçekleştirildi.
24.11.2016 İnsan Hakları , Yetim Sudan

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da organizatörleri arasında olduğu 2. Uluslararası Yetim Konferansı, İslam dünyasından 54 kurumun katılımıyla Sudan'ın başkenti Hartum’da icra edildi.

22 ülkeden 54 kurum ve yüzlerce yetim gönüllüsünün katıldığı program, 2015 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Cidde’de aldığı karar sonucunda gerçekleştirildi.

5 ana başlıkta ‘yetim çalışmaları’

23-24 Kasım tarihlerinde Corinthia Otel’de tamamlanan konferansta şu konular ele alındı:

 • İslam Ülkelerinde yetimlere yönelik koruma programlarında ortak bir dilin oluşturulması,
 • Yetim alanında çalışan kurumlarda çalışma yöntemlerinin geliştirilmesi,
 • Yetim alanında hizmet veren kurumlarda çalışan görevlilerin eğitimi,
 • Yaşı büyük olan yetimlerin topluma kazandırılma yolları,
 • Yetim çalışmalarında vakıflardan faydalanılması.

whatsapp-image-2016-11-24-at-16.11.39.jpeg

İHH’yı Hasan Aynacı temsil etti

Konferansta ayrıca İHH İnsani Yardım Vakfı adına İHH Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Aynacı, “Yetimler İçin Sosyalleşme/ Toplumsallaşma Sürecinde Sosyal Bakım Kurumlarının Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumunda “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi hakkında geniş bilgilere yer veren Hasan Aynacı, projeyi hayata geçirecek olan kurumlar için “şeffaflığı maksimize edecek çalışmalar ihmal edilmemeli” açıklamasında bulundu. Aynacı’nın açıklamaları şu şekilde:

“İHH olarak Türkiye’de 4 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kuran kurslarında “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi gerçekleştirmekteyiz. Projeye göre harçlıklarından artırdıkları paralarla sınıfça bir yetim kardeşlerinin hamiliğini yapan öğrenciler, paylaşmak, infak etmek, bilinçli ve yardımsever olmak, fedakârlık yapmak gibi değerleri kazanabiliyorlar.

Projeye 2015-16 eğitim dönemi içerisinde 8,848 okul ve 1 milyonu aşkın öğrenci katıldı ve 24 binin üzerinde yetim kardeşlerinin hamiliğini üstlendiler. Sponsorluğun daha da geniş kitlelere yayılabilmesi için Her Caminin/Mescidin Bir Yetimi Var (Camiler Yetimleri Kucaklıyor!), her apartmanın, doktorun, avukatın, eczacının bir yetimi var çalışmaları yapılabilir.”

whatsapp-image-2016-11-24-at-16.11.55.jpeg

Örnek projelerden bahsedildi

Hasan Aynacı’nın yetimlere yönelik olarak konferansta sunduğu diğer bazı proje örnekleri ise şöyle sıralanıyor:

 • Yetimlerin, öncelikle aile veya akrabalarının yanında desteklenmelerini sağlayacak projelerin geliştirilmesi, var olanların çocukların kendi ayakları üzerinde durana kadar sürdürülebilirliğini sağlayacak diğer projeler oluşturulması
 • Savaş kurbanı olan yetimlerle ilgili başta psikolojik destek (travma merkezleri) ve sağlıklı barınma ortamlarının temini olmak üzere projeler geliştirilmesi
 • Yetim çalışmalarının genişletilmesi ve geliştirilmesi için yetim çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşlarının düzenli olarak, belirli periyotlarda bir araya gelmesi, ortak projeler üretmeleri
 • Tüm dünyada yetimler konusunda duyarlılığın arttırılması için her yaş ve meslek grubundaki insanlara yönelik projeler geliştirilmesi
 • Yetim anneleri ya da çocukları himaye eden diğer aile bireyleri için de eğitimde ve iş yaşamında pozitif ayrımcılıklar içeren projeler geliştirilmesi
 • Özellikle misyoner örgütlerin yetim ve yetimhane çalışmaları hakkında toplumların bilinçlendirilmesi, kötü niyetli yapıların çalışmalarının önüne geçilebilmesi için yasal müeyyidelerin belirlenmesi ve uygulanması
 • Yetim büyümüş çocukların üniversite eğitimleri için devletlerin ve kurumların özel burs fonları oluşturması
 • Çocuklara sağlık alanında daha geniş çaplı desteklerin sunulduğu projelerin oluşturulması
 • Özellikle madde bağımlısı çocuklar için özel rehabilitasyon programları uygulanmalı
 • Koruyucu aile ve evlat edinme sisteminin İslami çerçevesinin topluma anlatılması ve bu konuda ailelerin teşvik edilmesi

img-20161124-wa0005.jpg

YETİMLER İÇİN BAĞIŞ YAP

İnsan Hakları Kategorisine Son Eklenen Haberler

Türkiye'de 10 Milyon Madde Bağımlısı
İHH İnsani Yardım Vakfı, “Madde Bağımlılığı ve Bağımlılıklarla Mücadelede Sivil Toplumun Rolü” adlı iki yıldır üzerinde çalıştığı saha araştırma raporunu açıkladı.
06.01.2021
Doğu Türkistan'da İnsan Hakları İhlalleri
İHH İnsani Yardım Vakfı, Çin'in Doğu Türkistan'da sivillere yönelik uyguladığı hak ihlallerini yakından takip ederek Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne yazılı olarak başvuruda bulundu.
18.12.2020
Dünya Engelliler Günü’nde ampute futbol maçı
Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin ilçesinde İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen organizasyonla iki ampute futbol takımı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde motivasyon maçı oynadı.
03.12.2020

SON HABERLER

 • Yetim Dayanışma Günleri 10 yaşında
  01.09.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı’nca bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan Yetim Dayanışma Günleri başlıyor. Organizasyon kapsamında Türkiye dahil 25 ülke ve bölgede hayata geçirilecek 236 projeden yaklaşık 92 bin yetim yararlanacak.
 • Türkiye’den 525 bin kişiye temiz su
  21.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılı içerisinde 22 ülkede bin 311 adet su kuyusunu hizmete açtı. Yıl içerisinde açılan su kuyuları ile birlikte 525 bin kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
 • İHH’dan Bosna Hersek’teki mültecilere yemek dağıtımı
  19.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'in Bihaç şehrinde bulunan Lipa kampında yaşam mücadelesi veren mültecilere yemek dağıttı.
 • Lösemi hastaları için protokol imzalandı
  15.01.2021
  Maddi durumu yetersiz lösemi hastası çocuklar için İHH İnsani Yardım Vakfı ve AID Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi arasında bir protokol imzalandı.
 • Kosova'daki sel mağdurlarına gıda yardımı
  15.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Kosova’nın Mamuşa beldesinde aşırı yağışlar sonrası yaşanan selden olumsuz etkilenen ailelere gıda desteği sağladı.