Uluslararası Kabartma Kuran Hizmetleri Birliği'nden İHH'ya plaket
Uluslararası Kabartma Kuran Hizmetleri Birliği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Kabartma Kur'an Konferansı'nda verdiği desteklerden ötürü İHH'ya plaket verildi.
Tayland 25.08.2015

Uluslararası Kabartma Kuran Hizmetleri Birliği (IBQS) tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Kabartma Kur'an Konferansı" 18 ülkeden temsilcilerin katılımıyla, Üsküdar'daki İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) konferans salonunda başladı.

Taylandlı görme engelli bir Müslümanın parmak uçlarıyla Kur'an-ı Kerim okumasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını IBQS Başkanı Selahattin Aydın yaptı. Ortak kabartma Kur'an-ı Kerim imlası oluşturma çabasının, görme engelli Müslümanlar açısından büyük bir sorun teşkil ettiğini belirten Aydın, Kuran-ı Kerim'i, bugünkü teknolojik imkanlarla oluşturulan alternatif yöntemlerle görme engelli Müslümanların erişimine açmayı hedeflediklerini vurguladı.

İHH'ya plaket

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, görme engelli insanlarımızın Kur’an öğrenimini kolaylaştırma ve onların eğitimine vermiş olduğu katkıdan dolayı vakfımıza plaket takdim etti.

Vakıf adına plaketi alan Dr. Ahmet Emin Dağ, sayın Bakan Ayşenur İslam’a ve IBQS yetkililerine teşekkür ederek, İHH’nın Kur’an eğitimi konusunda yürütülen çalışmalara yönelik sosyal desteğinin süreceğini söyledi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen programda, görme engelli insanların Kuran hizmetlerinde yararlanması konusunda tüm İslam dünyası çapında yapılabilecek çalışmalar masaya yatırılacak. 18 ülkeden görme engelli katılımcıların yer aldığı toplantıda, farklı İslam ülkelerinde farklı imla ile yazılmış kabartma Mushafların tek bir gramatik imla ila yazılması konusunda bilimsel çalışmalar yapılacak.

Uluslarası Kabartma Kur'an Hizmetleri Birliği (IBQS),  2013 yılında 13 ülkeden temsilcilerin katılımıyla (Türkiye, Filistin, Yemen, Güney Afrika Cumhuriyeti, Malezya, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Mısır, İngiltere) kuruldu. Birlik, görme engellilerin rahat Kur'an okuyabilmelerini sağlamak, ortak teknik imkânlar oluşturmak ve insanları bu konuda bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
571 yetim ona emanet
571 yetim ona emanet
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Amasyalı Öğretmen Muhammet Yavuz Çintaş, tek başına 571 yetimin sponsorluğunun üstlenilmesine vesile oldu.