Lütfen Bekleyiniz
< Tüm Haberler

Uluslararası Kabartma Kuran Hizmetleri Birliği'nden İHH'ya plaket

Uluslararası Kabartma Kuran Hizmetleri Birliği tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Kabartma Kur'an Konferansı'nda verdiği desteklerden ötürü İHH'ya plaket verildi.

Uluslararası Kabartma Kuran Hizmetleri Birliği (IBQS) tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Kabartma Kur'an Konferansı" 18 ülkeden temsilcilerin katılımıyla, Üsküdar'daki İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) konferans salonunda başladı.

Taylandlı görme engelli bir Müslümanın parmak uçlarıyla Kur'an-ı Kerim okumasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını IBQS Başkanı Selahattin Aydın yaptı. Ortak kabartma Kur'an-ı Kerim imlası oluşturma çabasının, görme engelli Müslümanlar açısından büyük bir sorun teşkil ettiğini belirten Aydın, Kuran-ı Kerim'i, bugünkü teknolojik imkanlarla oluşturulan alternatif yöntemlerle görme engelli Müslümanların erişimine açmayı hedeflediklerini vurguladı.

İHH'ya plaket

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, görme engelli insanlarımızın Kur’an öğrenimini kolaylaştırma ve onların eğitimine vermiş olduğu katkıdan dolayı vakfımıza plaket takdim etti.

Vakıf adına plaketi alan Dr. Ahmet Emin Dağ, sayın Bakan Ayşenur İslam’a ve IBQS yetkililerine teşekkür ederek, İHH’nın Kur’an eğitimi konusunda yürütülen çalışmalara yönelik sosyal desteğinin süreceğini söyledi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen programda, görme engelli insanların Kuran hizmetlerinde yararlanması konusunda tüm İslam dünyası çapında yapılabilecek çalışmalar masaya yatırılacak. 18 ülkeden görme engelli katılımcıların yer aldığı toplantıda, farklı İslam ülkelerinde farklı imla ile yazılmış kabartma Mushafların tek bir gramatik imla ila yazılması konusunda bilimsel çalışmalar yapılacak.

Uluslarası Kabartma Kur'an Hizmetleri Birliği (IBQS),  2013 yılında 13 ülkeden temsilcilerin katılımıyla (Türkiye, Filistin, Yemen, Güney Afrika Cumhuriyeti, Malezya, Endonezya, Pakistan, Hindistan, Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Mısır, İngiltere) kuruldu. Birlik, görme engellilerin rahat Kur'an okuyabilmelerini sağlamak, ortak teknik imkânlar oluşturmak ve insanları bu konuda bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyor.

Gönüllü - İYD Kategorisine Son Eklenen Haberler

Anadolu’dan Suriye’ye briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriyeli mülteciler için başlatılan “Mazluma Çatı Ol” kampanyası kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden projeye 170 TIR dolusu briket desteği geldi.
23.06.2020
Yetimlere bayram sürprizi
İHH Gönüllü Motorize ve Off-Road ekipleri, bayramda 750 yetimi sevindirmek için yola çıktı. İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemiyle desteklenen yetimlere oyuncak ve çeşitli hediyeler ulaştırıldı.
26.05.2020
Afrikalı Ali iyilik peşinde
Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İstanbul’un arka sokaklarında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Ramazan yardımlarına eşlik etti. Muhtaç ailelere gıda, zekât- fitre ve ayakkabı ulaştırıldı.
16.05.2020

SON HABERLER

 • 4 milyon mağdura Kurban yardımı
  02.08.2020
  İHH, 28 yılın verdiği tecrübeyle bu bayramda da bağışlanan 82 bin 411 hisse kurbanı, Türkiye ve 52 ülkede yaklaşık 4 milyon ihtiyaç sahibine ulaştırdı. İHH ayrıca 184 bin yetime bayramlık hediye etti. Yardımlardan toplamda 4 milyon 136 bin 332 kişi istifade etti.
 • Türkiye’den Lübnan’a yardım seferberliği
  08.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçtiğimiz günlerde meydana gelen patlamanın ardından bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Vakıf, bugüne kadar 3 bin 700 kişiye acil yardım ulaştırdı.
 • İHH ekipleri Beyrut’ta çalışmalara başladı
  05.08.2020
  Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından yaraları sarmak üzere İHH harekete geçti. İHH ekipleri, patlamanın olduğu Beyrut limanında vefat eden ve yaralananların hastaneye sevkine yardımcı oluyor. Ayrıca evsiz kalanlar için gıda yardımları başladı.
 • 66 bin Sudanlıya Kurban desteği
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Sudan’da yaşayan 11 bin mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.
 • Kurban bereketi Yemen’e ulaştı
  04.08.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 Kurban çalışmaları kapsamında Yemen’de yaşayan 28 bin 200 mağdur aileye hayırseverlerin kurban yardımlarını ulaştırdı.