Lütfen Bekleyiniz

Kalıcı Eserler

Kilometrelerce ötedeki bir ülkede, tabelasında isminiz yazılı bir eseri inşa ettirmenize yardımcı oluyoruz. İHH, dünyanın dört bir yanındaki onlarca ülkede kalıcı eserler inşa ediyor.

Çeşitli ülkelerde hayatlarını zor şartlar altında devam ettirmeye çalışan insanlar için kalıcı vakıf eserler inşa ediyoruz. Bunlardan bazısı su kuyusu, bazısı yetimhane, bazısı da dünyanın diğer ucundaki bir cami inşaatı olabiliyor. Bölge insanlarının ihtiyaçları için yapılacak eserler belirleniyor, ülke şartlarına göre projeleri geliştiriliyor ve inşa edilmesi adına çalışmalar başlatılıyor.

İHH, kuruluşundan bu yana hayırsever bağışçılarımız adına dünyanın dört bir yanında binlerce kalıcı eserin hayata geçirilmesine vesile oldu. Sadaka-i cariye hükmündeki bu eserleri tek başınıza inşa ettirebileceğiniz gibi aileniz, arkadaş grubunuz, iş arkadaşlarınız veya akrabalarınızla da bir araya gelerek hayata geçirebilirsiniz.

“Âdemoğlu öldüğünde şu üçü dışında amel defteri kapanır: 1) Devam eden sadaka (sadaka-i cariye) meydana getirenler, 2) Yararlanılan bilgi, 3) Kendisine dua eden hayırlı evlat.” Hadis-i Şerif

 

kalici-eserler---su-kuyusu.png

Su Kuyusu

Çeşitli ülkelerde insanlar içme suyu dâhil günlük hayatta gereksinim duydukları suya erişemiyor. Temiz suya ulaşamamak da insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sorunu çözmenin yollarından biri ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyusu açmak.

36 ülkede 7.782 su kuyusu

Su kuyuları için bağış yap

 

kalici-eserler---yetimhane.png

Yetimhane

Dünyada çeşitli nedenlerle yetim kalmış 400 milyona yakın çocuk bulunuyor. Her yıl milyonlarca çocuk insan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları tarafından satılıyor veya misyonerlik faaliyetlerinde kullanılıyor. Çocukları güvensiz ortamlardan korumak için açılan yetimhaneler hayati öneme sahip.

13 ülkede 39 yetimhane

Yetimhaneler için bağış yap

 

kalici-eserler---camii-mescit.png

Cami - Mescit

Müslümanlar, azınlık olarak yaşadıkları birçok ülkede ibadetlerini rahat ve uygun ortamlarda yapamıyor. Açılan cami veya mescitler birer ibadethane olmalarının yanı sıra eğitim merkezi olarak da kullanılabiliyor; bölge Müslümanları için sorunlarını çözebilecekleri bir ortam haline geliyor.

37 ülkede 184 cami-mescit

Cami ve mescitler için bağış yap

 

kalici-eserler---hastane.png

Sağlık Ocağı - Hastane

Tıbbi cihaz yetersizliği, maddi imkânsızlıklar ve temiz olmayan ortamlar insan sağlığını tehdit ediyor. Dünya üzerinde hastane ve doktor yüzü görmeyen milyonlarca insan var. Savaş ve yoksulluktan dolayı mağdur olan bölgelerde açılan sağlık merkezleri hayat kurtarıyor.

11 ülkede 23 sağlık eseri

Sağlık eserleri için bağış yap

 

kalici-eserler---okul.png

Okul

Maddi imkânsızlık, bina yetersizliği, misyonerlik faaliyetleri, eğitimsizlik… tüm bunlar yoksul ülkelerdeki insanların hayatını ve geleceğini olumsuz etkiliyor. Çocukların ülkeleri için faydalı birer vatandaş olabilmeleri için okul yaptırmak ve her türlü olanağı oluşturmak en temel ihtiyaçlardan.

20 ülkede 44 okul

Okullar için bağış yap

 

kalici-eserler---kultur-merkezi.png

Kültür Merkezi

Dünyanın belli bölgelerinde Müslümanlar, baskılardan dolayı dini eğitimlerine özgür ve rahat bir şekilde devam edemiyor. Cami veya mescit yapımına müsaade edilmeyen ülkelerde açılan kültür merkezleri, Müslümanların dini eğitim ihtiyaçlarını bir nebze de olsa karşılamaya yardımcı oluyor.

12 ülkede 19 kültür merkezi

Kültür merkezleri için bağış yap

36 ülkede 7.782 su kuyusu

13 ülkede 39 yetimhane

37 ülkede 184 cami-mescit

11 ülkede 23 sağlık eseri

20 ülkede 44 okul

12 ülkede 19 kültür merkezi

Kalıcı eser inşa ettirmek için 0212 631 2121 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Son Haberler

 • Bugün Dünya İnsan Hakları Günü
  10.12.2019
  İHH tarafından “Mazlumlar için Dayanışma Zamanı” başlığı ile yapılan açıklamada, Doğu Türkistan’dan Mısır’a, Suriye’den Filistin’e kadar birçok mağdur ve mazlum coğrafyada gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine vurgu yapıldı.
 • Ses Ver, Özgür Olsunlar!
  10.12.2019
  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Mısır hapishanelerinde mahpus bulunan genç, yaşlı, kadın ve erkek binlerce insanın en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşması için meşalelerle Fatih Camii’nden Saraçhane Parkı’na bir yürüyüş gerçekleştirildi.
 • “Sanat ve İyilik Buluşması”
  07.12.2019
  İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen “Sanat ve İyilik Buluşması”na yaklaşık 70 sanatçı katıldı.