Lütfen Bekleyiniz

Katarakt

 

120 binden fazla kişiye ışık oldunuz

Son 12 yılda İHH’ya verdiğiniz destekle 120 binden fazla kişi ışığa kavuştu. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek” sloganıyla 2007 yılında Afrika’da başlatılan katarakt çalışmaları artık dünyaya açılıyor.

Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; dünya genelinde yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor.

 • Katarakt olsaydınız dünyayı böyle görürdünüz.
   agac.jpg
 • Bu hastalık tedavi edilebilir mi?
  Sadece ameliyat ile tedavi mümkün. Üstelik bu ameliyat sadece 15 dakika sürüyor. Fakat maddi ve teknik yetersizlikler düşünüldüğünde kısa bir katarakt ameliyatı bile imkansız olabiliyor.
 • İHH bu konuda ne yapıyor?

  2007 yılından bu yana katarakt ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar;

  753.192 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

  370.269 kişi muayene edildi.

  127.706 kişi ameliyat edilerek yeniden görmeye başladı.

  Vakfımız 2007 yılından bu yana toplam 18 ülkede dönemsel olarak katarakt ameliyatları gerçekleştirdi. Bu ülkeler: Togo, Benin, Nijerya, Gana, Mali, Çad, Uganda, Tanzanya, Güney Afrika, Sierra Leone, Nijer, Sudan, Etiyopya, Mozambik, Somali, Bangladeş, Pakistan, Hindistan. 2014 yılında Nijer'de kurduğumuz göz hastanemiz vesilesiyle bu ülkede düzenli olarak ameliyatlar gerçekleştiriliyor.

 • Hasta seçimi ve ameliyat süresi
  Katarakt çalışmalarının yapıldığı bölgelerde hasta sayısı gelen bağış miktarına göre belirleniyor. Ayrılan bütçenin denk geldiği sayı miktarınca katarakt hastası tedavi ediliyor. Hastanın belirlenmesi, ameliyat edilmesi ve iyileşme süreci ülkelere göre değişebiliyor. Bazı ülkelerde yasal prosedürlerin uzun olması bu süreyi 6 - 8 aya kadar çıkarabiliyor.

 

12 yılda 120 bin kişi

Afrika’daki çalışmalarının 12. yılını geride bırakan İHH, bu süre zarfında 120 bin kişinin yeniden görmesine vesile oldu. İyilik her zaman, her yerde sloganıyla yola devam eden İHH, şimdi çalışmalarını dünyanın dört bir yanına yayıyor.

Nijer Göz Hastanesi

Sağlık hizmetlerinin yetersiz kaldığı, topraklarının %60’ı çöllerden oluşan Nijer’de katarakt hastası sayısı azımsanmayacak durumda: 130 bin. Kataraktın oluşumunda göze gelen çöl kumlarının etkisi bu ülkede oldukça fazla hissediliyor. İHH, 2014 yılında Nijer’in başkenti Niamey’de bir göz hastanesinin kurulmasına vesile oldu. Hastane, maddi ve teknik imkânsızlık nedeniyle ameliyat olamayan binlerce hastaya umut oldu; 5 yılda 10 binden fazla ameliyat yapıldı. Ayrıca Türkiye’den giden uzman doktorlar, bölgedeki yerel doktorlara eğitimler verdi. Hastane, 2019 yılında Nijer Sağlık Bakanlığı'na devredildi.

nijer_goz_sagligi_merkezi_muayene_ve_ameliyat_(50).jpg

 

ORADAYDIK

Togo’ya indiğimizde hava çok sıcaktı. Daha önce birkaç Afrika ülkesine gitmiştim fakat bu sefer farklıydı; 300 kişinin katarakt ameliyatı için gelmiştik. Bu, 300 kişinin yeniden görebilmesi demekti. Bir çocuğun gözlerindeki bandajı benim açmamı istediler. Çok heyecanlıydım. Eğilip bandajı çıkarmaya çalıştım. Bir kuşu ürkütmek istemiyormuş gibi yavaş yavaş hareket ediyordum. İkinci bandajı da söktükten sonra gözlerime baktığını fark ettim. Hayatında gördüğü ilk kişi bendim. O çok şaşkın, bense çok heyecanlıydım. Yani bu mutluluk nasıl tarif edilir bilmiyorum. Yüzüme baktı, bir süre sonra etraftaki her şeyi incelemeye başladı. Bizim binlerce defa gördüğümüz ve alıştığımız için sıradan gelen şeyler ona çok garip gelmişti. Adeta bir tarayıcı gibi her şeyi tek tek inceliyordu. Hayatımda daha güzel bir tablo gördüm mü, bilmiyorum. Basit bir katarakt ameliyatı neler değiştirebiliyordu fakat onların bunu yapacak ne parası ne de imkanı vardı.

- İzzet Şahin, Togo

İHH bugüne kadar 127.706 kişinin ameliyat ile yeniden görmesine vesile oldu.

Kataraktla ilgili son haberler

 • 14 bin kişiye katarakt ameliyatı
  14.01.2021
  İHH İnsani Yardım Vakfı, “Bir Göz Bir Dünya Görür” sloganıyla sürdürdüğü "Katarakt Ameliyatları Projesi" kapsamında geçen yıl farklı ülkelerde 14 bin 55 kişiye katarakt ameliyatı yapıldı.
 • 14 bin kişi yeniden gördü
  13.01.2020
  İHH İnsani Yardım Vakfı, hayırseverlerin destekleriyle 2019 yılı içerisinde 14 bin 16 katarakt ameliyatı gerçekleştirerek binlerce kişinin yeniden ışığa kavuşmasına vesile oldu.
 • Yeniden görsünler diye reklam çektiler
  30.12.2019
  Tedavi edilmediğinde körlüğe neden olan katarakt hastaları için yeni kampanyaya hazırlanan İHH'nın reklam film çekimleri, Yönetmen Orhan Dede tarafından Üsküdar’da tamamlandı.