Lütfen Bekleyiniz

Suriye

Suriye’deki savaş, vahim bir insani krize sebep oldu. Kimyasal silahlar ve bombalar hiç çekinmeden kullanıldı. Kadim şehirler yerle bir edildi; 500 binden fazla insan hayatını kaybetti. 6 milyondan fazla insan başka ülkelere sığındı. Halen 13 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor, yaklaşık 5 milyon kişi yardımlara sınırlı erişiyor. 2.8 milyon kişi savaştan dolayı engelli olarak yaşıyor.

SURİYE İÇİN ŞİMDİ BAĞIŞ YAP


Savaşın başlangıcından bu yana İHH Suriye’deki çalışmalarını 10 koordinasyon merkeziyle sürdürüyor. Kurulan 6 konteyner kent ve 27 çadır kentte 150 binden fazla insan yaşıyor. 61 fırın, 30 mutfak ile mültecilere yemek ulaştırılıyor. 35 ücretsiz giyim mağazasıyla mülteciler ihtiyaçlarını karşılıyor. 14 tesisle sağlık hizmeti veriliyor. 1 üniversite, 43 okulda öğrenciler eğitim alıyor. Reyhanlı’da inşa edilen çocuk yaşam merkezinde 990 yetim çocuk kalıyor. Her ay 10 binden fazla yetim çocuğa yardım yapılıyor.

 

y1-kopya.png

       

 

 

Yaşam Evi

İdlib’ten göç etmek zorunda kalan aileler için
yaşam evi yapım çalışmalarımız hızla devam
ediyor. Hedefimiz 15 bin ev inşa edip ihtiyaç
sahibi ailelere hediye etmek. Siz de yaşam evi
çalışmalarımıza destek olabilirsiniz. 
SICAK BİR YUVA KUR

 

  • İHH Suriye çalışmalarını nereden yürütüyor?
    Suriye çalışmalarımızı 200 bin metrekare açık alana, 95 bin metrekare kapalı alana sahip 10 ayrı merkez ve ofis aracılığıyla yürütüyoruz. Reyhanlı, Kilis, Şanlıurfa, Bab’ul-Hava, Bab’us-Selam’da bulunan koordine ve lojistik merkezleriyle Yayladağı, El-Bab, Türkmendağı, Cerablus ve Afrin ofisleri bu merkezlerin koordinasyonunda hizmet veriyor. Bünyesinde fırın, aşevi, depo gibi yapıların da yer aldığı, insani yardımların koordine edildiği bu merkezler, diplomatik ve uluslararası toplantılara ev sahipliği yapma gibi görevler de üstleniyor.

    İHH Suriye Çalışmaları

2011 ile 2019 yılları arasında İHH tarafından
Suriyeli mültecilere yapılan yardımlar

 

y1-kopya.png

172 milyon adet ekmek

y1-kopya.png

27 milyon adet
hazır yemek ve konserve

y1-kopya.png

203 bin ton gıda,
7.7 bin ton yakacak

 

y1-kopya.png

1.2 milyon litre yakıt

y1-kopya.png

20 milyon adet
giyim malzemesi

y1-kopya.png

5 milyon adet
mutfak ürünü

 

y1-kopya.png

4.7 milyon adet kitap
ve kırtasiye malzemesi

y1-kopya.png

10 milyon adet ilaç,
tıbbi malzeme ve cihaz

y1-kopya.png

4.9 milyon adet
hijyen malzemesi


 İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye Faaliyet Raporu için tıklayınız.

y1-kopya.png

       

Sargı Bezi Atölyesi

Maddi imkansızlıklar sebebiyle bir
süredir üretim yapamayan sargı
bezi atölyesinin desteğe ihtiyacı var.
DESTEK OL

 

Suriye'de insani diplomasi

Suriye’de insani diplomasi faaliyetleriyle de sahada aktif rol alıyoruz. 2016 yılının son günlerinde Suriye rejimi ve destekçilerinin kuşatma altına aldığı, insani yardımların bile girişine izin verilmeyen Halep’te mahsur kalan siviller, büyük bir katliamla karşı karşıya kalmıştı. Kuşatma altındaki Halep’e insani koridor açmak için İHH’nın çağrısı ve organizasyonuyla yola çıkan “Halep’e Yol Açın” konvoyuna 5 binden fazla araç ve 40 bin yolcu katıldı. İHH, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer paydaşların insani diplomasi görüşmeleriyla birlikte Türkiye’nin girişimleri sonucu 45 bin kişi güvenli bölgelere tahliye edildi.

Konvoyun yolculuğu boyunca Türkiye’nin dört bir yanından Halepli mazlumlara gönderilmek üzere 1.208 yardım TIR’ı hazırlandı. Katılımcıların yanında getirdiği acil yardım malzemeleri ile birlikte toplanan bu yardımlar güvenli bölgelere tahliye edilen mültecilere yüzlerce gönüllümüz vasıtasıyla hızla ulaştırıldı. İHH’nın yeni inşa ettiği çadırkentlere ulaştırılan yardım malzemelerinin arasında temel gıda ihtiyaçları, temizlik ürünleri, kışlık elbise ve ayakkabılar, battaniyeler ve çadırlar yer aldı.

Dünya kamuoyunda geniş yankı bulan konvoy Birleşmiş Milletler’in de gündemindeydi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın danışmanı Jan Egeland, Suriye’deki ateşkes ve tahliyeler için “Başta İHH olmak üzere, tüm Türk sivil toplum kuruluşları bu tahliye operasyonunda çok çok önemli işlere imza atıyor. İHH büyük işler yaptı.” dedi.

İHH, 2013 yılında 48 İran vatandaşına karşılık, Suriye rejiminin alıkoyduğu 2 bin 130 sivil Suriyelinin; 2015 Fua ve Zebedani’de karşılıklı olarak 464 yaralı takasının gerçekleşmesinde de aktif olarak rol almıştı.

“Halep’e Yol Açın” Konvoyu 

Halep'e Yol Açın Konvoyu

Halep yolculuğumuzun hikayesi

 

Halep'in tahliyesinde ilk gün

Halep tahliyesinde ilk gün
 

SURİYE İÇİN ŞİMDİ BAĞIŞ YAP

Suriye Anlatıları

Fatma'nın evi
İdlib'ten zorlu şartlarda göç etmek zorunda kalan Fatma ve ailesi yaşam evlerinden birine yerleşti.
25.02.2020
Hastalarla ilgilenmek hayatımı güzelleştiriyor
“Oğlumu kaybettim ama bu hastanedeki çocuklar umut oldu bana. Onlarla ne kadar çok ilgilenirsem, yüzlerini ne kadar çok güldürürsem hayatım daha da güzelleşiyor” diyor Sabahat Ebe.
02.12.2019

Suriye Raporları

Suriye Faaliyet Raporu (2012-2019)
Mart 2011’de Suriye halkının barışçıl gösterilerine karşı rejimin katliamlarıyla başlayan çatışmaların yayılması ve yoğunlaşmasıyla büyük bir insani kriz başladı. 1 milyona yakın kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 7 milyon kişi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kaldı. Halen 11,1 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Bu rapor, 1992 yılından bu yana zorlu coğrafyalardaki saha tecrübesiyle insanlığın sorunlarına karşı mücadele etmek için çabalayan İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, Ocak 2012 ile Aralık 2019 tarihleri arasında Suriyeliler için gerçekleşen yardım faaliyetlerini anlatıyor, raporun yayınlandığı tarihteki bazı güncel kurum içi operasyonel bilgilerden de sizleri haberdar ediyor.
06.07.2020
İndir PDF - 7 MB

Suriye Haberleri

Bir yılda 14 bin briket ev
İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaş nedeniyle yaşam mücadelesi veren Suriyeliler için geçen yıl 14 bin ev inşa etti. 6 bin briket ve betonarme evin inşası ise sürüyor.
14.01.2021
İHH, 2020 yılında Suriye'yi unutmadı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye’de 2020 yılında 1 milyon 250 bin kişiye yardım ulaştırdı.
07.01.2021

Suriye Videoları

Suriyeli bir yetimin günlüğünden notlar
İHH iyilik kervanı her yıl olduğu gibi bu Ramazan da dünyanın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahipleri için yola çıkıyor. Siz de zekâtlarınızı, fitrelerinizi, kumanyalarınızı, bayramlık ve hediye paketlerinizi bu iyilik kervanına katabilirsiniz.
23.05.2017
Engelli kardeşlere İHH’dan yardım eli
Ülkelerindeki savaştan kaçarak Hatay’ın Reyhanlı ilçesine yerleşen ve zor şartlar altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışan Suriyeli engelli kardeşlere, İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından yardım eli uzatıldı.
04.05.2017